Reklama

Jasna Góra: 30 tys. rolników dziękowało za plony

2019-09-01 16:17

it / Częstochowa (KAI)

Krzysztof Świertok/BPJG

Z udziałem 30 tysięcy rolników na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Tegoroczne dożynki w 80. rocznicę wybuchu wojny były też okazją do przypomnienia o tych, którzy bronili i żywili, o patriotycznej postawie chłopów i tragizmie wsi polskiej w latach okupacji. Bp Wiesław Mering zaapelował o obronę wiary i tego dziedzictwa, któremu na imię Polska.

Zobacz także: „Chłopom polskim: Szczęść Boże!”. Homilia bp. Meringa

Kaznodzieja podkreślił, że polska ziemia domaga się "oczyszczenia z różnych chwastów, m.in. agresji, nienawiści, kłamstwa, trolli, których życie oparte jest na sprzeciwianiu się Bożym prawom; którzy usiłują wmówić, że człowiekowi zależy tylko na chlebie, rozrywce i posiadaniu".

Zauważył, że to oczyszczenie może się dokonać tylko przez podjęcie odważnej pracy nad odnową moralną kraju. - Tylko mężnym przeciwstawieniem się, odwagą, świadectwem umiłowania całego tego dziedzictwa, które ma na imię Polska możemy obronić wiarę ojców, to jest nasze dzisiejsze Westerplatte, na którym nie godzi się bawić i radośnie pląsać - mówił ordynariusz włocławski.

TV Niedziela
Bp Wiesław Mering

Zauważył, że „trzeba odwagi, by przystąpić do pracy nad odnową moralną naszego kraju”. - Ona jest trudna mimo technologicznych sukcesów, stajemy się karłami moralnymi przy prawdziwych osiągnięciach techniczno-naukowych – zaznaczał. Kaznodzieja wyjaśniał, że „to trudna praca, bo ona dokonuje się w sercu, ale nie podjęcie jej oznaczałoby, że wiarę traktujemy obojętnie”. Bp Mering przypominał, że „od początku chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie to właśnie wieś była matecznikiem wiary”. - Świątynie parafialne do dzisiaj są ozdobą większości naszych wiosek, naszych miasteczek, a wierni ze swojego niedostatku potrafili utrzymywać w porządku Dom Boży, traktując go jako dumę i fundament swojej tożsamości, swojej małej Ojczyzny, która integrując i łącząc mieszkańców wytwarza wspólnotę wielkiej narodowej polskiej Ojczyzny – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że „tak toczyła się nasza historia, że to, co katolickie zawsze broniło, umacniało i ożywiało to, co najbardziej nasze, co polskie”.

Reklama

Prezydent RP Andrzej Duda, który od kilku lat przyjeżdżał na święto rolników na Jasną Górę, w tym roku ze względu na główne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przesłał okolicznościowy list do uczestników Jasnogórskich Dożynek. List odczytała Halina Szymańska, szef kancelarii Prezydenta RP.

Andrzej Duda podkreślił, że „dziś skłaniamy także głowy przed zasługami polskiej wsi dla naszej wolności, wsi, która od wieków była ostoją patriotyzmu”. - Pokolenia chłopów walczyły o wolność w czasie powstań narodowych, w czasie wojny bolszewickiej, na frontach I i II wojny światowej, wielu zginęło w pacyfikacjach, wielu zostało wywiezionych do sowieckich łagrów i na przymusowe roboty do Niemiec. Pamiętamy również odwagę rolników, którzy w latach powojennych potrafili skutecznie przeciwstawić się przymusowej kolektywizacji, a następnie upomnieć się o swoje prawa podczas strajków rolniczych, w 1980 i 1981 r. To również im zawdzięczamy wolną Polskę – napisał m.in. prezydent RP.

Podziękował też „wszystkim polskim rolnikom za trud, jaki wkładają w budowanie polskiej gospodarki”. - Dziękuję za Państwa pracowitość, przedsiębiorczość, społeczne zaangażowanie, za tworzenie nowoczesnej, solidarnej, sprawiedliwej Polski – podkreślił polski prezydent.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski także mówił o wielkim wkładzie polskich chłopów w obronę naszej Ojczyzny, również w czasie II wojny światowej.

- W czasie II wojny to przecież rolnicy zasilali oddziały partyzanckie różnych formacji politycznych, przecież żaden oddział partyzancki nie przetrwałby kilku tygodni, gdyby nie pomoc polskiej wsi, gdyby nie żywienie, leczenie, chronienie, informowanie o ruchach przeciwnika. To polscy rolnicy, chłopscy synowie walczyli w niepodległościowym, antykomunistycznym podziemiu powojennym w oddziałach żołnierzy niezłomnych, to chłopi ponosili ciężary i upokorzenia za komuny i kolektywizacji przymusowej, i dostaw i ograbiania wsi z zasobów. Tak, mamy za co polskiej wsi dziękować!” - akcentował min. Ardanowski.

Minister rolnictwa zauważył, że w Polsce ok. 30 proc. żywności marnuje się i wzywał, by „każdy z nas uderzył się w piersi i zastanowił czy kupuje tyle, ile trzeba”.

- W Polsce marnuje się ok. 30 proc. żywności - to jest grzech, to jest też głupota, żeby marnować pracę ludzi, żeby marnować to, czego w żaden inny przemysłowy sposób się nie wytworzy. I tu każdy z nas powinien się uderzyć w pierś, czy kupuje tyle, ile trzeba, czy chroni żywność, czy wie, jakim wysiłkiem jej zdobycie zostało okupione – mówił minister.

Witając rolników przeor Jasnej Góry zauważył, że „z wielkim szacunkiem spoglądamy na ich spracowane dłonie i radujemy się zebranymi przez was darami Nieba. Gratulujemy wam pięknych plonów, mimo zmagań i wielkich trudności pogodowych. Myślimy z wdzięcznością o waszej pracy na roli, ale też wypowiadamy wdzięczność za waszą miłość do Boga, za zawierzenie Maryi, za patriotyczną postawę miłości wobec tej ziemi, która jest naszą Matką”.

Rolnicy tradycyjnie przybyli z dożynkowymi wieńcami. Podkreślali, że choć ze względu na suszę był to trudny rok, to jednak zawsze jest za co dziękować.

- Przywozimy nasze tradycje, wieńce, kłosy zboża, bochny chleba. Ten rok dla wszystkich rolników jest ciężki, brak deszczu, dużo słońca, aż za dużo, plony są znacznie mniejsze, ale trzeba dziękować za to, co jest i za to, co udało się posprzątać – powiedział Józef Nawrocki, tegoroczny starosta dożynek z parafii Kramsk w diecezji włocławskiej. Towarzyszyła mu żona, pięcioro dzieci i wnuki.

Tradycyjnie starostowie na ręce władz państwowych i kościelnych przekazali bochenki chleba, symbolicznie dzieląc się ze wszystkimi Polakami owocami swej pracy.

Od rana na placu przed Szczytem trwały wspólne modlitwy z udziałem Orkiestr i Zespołów Śpiewaczych.

Wczoraj rolnicy zgromadzili się w jasnogórskiej bazylice na wieczornej Mszy św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Mszę św. koncelebrowali bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, delegat KEP ds. duszpasterstwa rolników oraz ks. prał. Stanisław Sojka, krajowy duszpasterz rolników.

W ramach dożynek w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w bazylice odbył się uroczysty koncert „Z Moniuszką po polskich ziemiach” w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. - Obecnie w Polsce przeżywamy Rok Stanisława Moniuszki. On tworzył w okresie zaborów. Jego dzieła miały w tamtym czasie strzec tego, co polskie – przypomniał dyrektor „Mazowsza” Jacek Boniecki. Wśród pieśni Stanisława Moniuszki, które zaprezentowano w czasie koncertu, znalazł się także utwór opowiadający o tęsknocie za krajem „Znasz li ten kraj” oraz „Trzecia Litania Ostrobramska”.

Po Apelu Jasnogórskim na Wałach odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po nim wierni udali się do Kaplicy Matki Bożej na nocne czuwanie.

W pierwszym dniu Jasnogórskich Dożynek w alejach NMP w Częstochowie otwarto 28. Krajową Wystawę Rolniczą. Zainaugurowano także konferencję "Polityka Rolna RP", która odbyła się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tagi:
dożynki

Pszczelarskie dożynki

2019-10-01 13:55

PB
Edycja bielsko-żywiecka 40/2019, str. 3

– Przychodzimy dziś z dziękczynieniem za pszczoły, pszczelarzy, przesłanie, jakie przekazują pszczoły, gdy na nie patrzymy, i za owoce ich pracy – powiedział bp Edward Białogłowski podczas 37. Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej

PB
Nowy sztandar pszczelarzy został poświęcony

Msza św. celebrowana przez bp. Romana Pindla i bp. Edwarda Białogłowskiego w stolicy Podbeskidzia była religijnym akcentem pszczelarskiego dziękczynienia za plony. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele branży pszczelarskiej, delegaci i związkowcy struktur Polskiego Związku Pszczelarskiego, samorządowcy i politycy. Razem z duchownymi modlił się także bp diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

W kazaniu duszpasterz rolników i pszczelarzy podkreślił znaczenie pszczół w gospodarce człowieka. – Dziękujemy Panu Bogu za pszczele rodziny, bo one nas także pouczają. Przede wszystkim są mistrzami organizowania życia rodzinnego. Pszczoły żyją w rodzinie. Podziwiać trzeba, jak bardzo zorganizowanymi są pszczele rodziny. Jak bardzo są zdyscyplinowane, jak niezmiernie są pracowite, jak dbają o czystość swojego mieszkania, o jego klimat. Dziękujmy za te dary, które Bóg zsyła przez życie i pracę tych stworzeń – mówił bp Białogłowski. Hierarcha podziękował pszczelarzom troszczącym się o pasieki i tym, którzy dbają o sady i pola służące pszczołom.

Podczas liturgii bp Roman Pindel poświęcił sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”. Na koniec pobłogosławił zebranych u podnóża Dębowca wiernych relikwiami św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Celebrację upiększył swoim śpiewem Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów”.

37. Dni Pszczelarza odbyły się w dniach 20-22 września w Bielsku-Białej. Organizatorem spotkania był Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. W wydarzeniu wzięli udział pszczelarze z Polski, Niemiec, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech.

– Nasze spotkanie to pszczelarskie dożynki. To radość ze spotkania naszej wspólnoty pszczelarzy, producentów sprzętu, przetwórców, apiterapeutów i samorządowców. W radości uczestniczą nasi przyjaciele z państw ościennych. Pszczelarską wspólnotę łączy nie tylko miłość do pszczół, lecz także troska o kolegów i przyjaciół z branży – powiedzieli organizatorzy spotkania. Beskidzki oddział związku zrzesza 1 436 pszczelarzy, w 37 kołach pszczelarskich. Jego członkowie działają na terenie powiatów: Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec oraz częściowo na terenie powiatów: Oświęcim, Andrychów, Wadowice, Sucha Beskidzka i Pszczyna. Opiekują się 26 400 rodzinami pszczelimi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wniosek o odwołanie Biejat

2019-11-20 11:26

Artur Stelmasiak

Współrządzący Posłowie ugrupowania Zbigniewa Ziobry domagają się odwołania z funkcji przewodniczącej sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat. - Solidarna Polska wnioskuje do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości i współkoalicjantów o odwołanie z funkcji przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat – poinformował rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak.

Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik
Biejat Magdalena

W jego ocenie, pełnienie przez poseł tej funkcji to kpina z państwa i obywateli. „Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości” – wyjaśnił rzecznik ugrupowania.

Jak podkreślono, „ktoś kto okazuje brak elementarnego szacunku dla życia poczętego, dla rodzin, niszczy fundament na którym oparte jest nasze państwo". "Nie możemy się zgadzać, by ideologie, eksperymenty społecznej inżynierii, uderzały w podstawy naszej cywilizacji, tradycji i tożsamości. Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości" – przekonują parlamentarzyści i dodają, że z tego właśnie względu nie można pozwolić, "by poseł Magdalena Biejat – osoba, która niszczy polskie rodziny, chce zabijać poczęte dzieci, która zagraża naszej przyszłości – nadal pełniła zaszczytną funkcję szefowej komisji polityki społecznej i rodziny w polskim Sejmie".

W nocy także Konfederacja złożyła wniosek o odwołanie poseł z partii Razem. - Konfederacja idzie za ciosem! Składamy wniosek o odwołanie przew. Komisji Polityki Społecznej i Rodziny M.Biejat z partii Razem. Dla naszej ideowej prawicy jest nie do zaakceptowania fakt oddania przez PiS tak istotnych kwestii jak rodzina i ochrona życia w ręce skrajnej lewicy!" – poinformowano na Twitterze. Do postu załączono wniosek skierowany do prezydium komisji podpisany przez posła Grzegorza Brauna.

Magdalena Biejat (Lewica Razem) została wybrana w czwartek na przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Kandydaturę Biejat na przewodniczącą komisji w głosowaniu poparło 25 posłów w tym większość posłów PiS, przeciw było trzech ( z PiS Elżbieta Duda, Dominika Chorośńska oraz Grzegorz Braun z Konfederacji ), czterech wstrzymało się od głosu. Biejat w ławach poselskich zasiada pierwszy raz. Jest członkiem skrajnie lewicowej partii Razem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: ponad 1,4 tys. chorych uczestniczy co roku w rekolekcjach w Fatimie

2019-11-20 22:04

mz (VDF) / Fatima (KAI)

Ponad 1400 chorych uczestniczy w ciągu roku w rekolekcjach odbywających się na terenie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Według Diogo Alvesa z biura prasowego sanktuarium, największym w ciągu roku wydarzeniem, pozwalającym osobom cierpiącym wziąć udział w pogłębianiu życia religijnego w tym miejscu, są tzw. Rekolekcje Chorych, odbywające się tam pod koniec września. W tym roku przeprowadzono je po raz 15.

Ks. Krzysztof Hawro
Przed Bazyliką w Fatimie

Ostatnie, jak dotychczas, takie spotkanie dla chorych odbyło się w Fatimie w dniach 7-8 listopada z udziałem kilkuset osób z różnych diecezji Portugalii. Z kolei w lipcu i sierpniu w sanktuarium spędziło bezpłatnie tygodniowe turnusy ponad 100 młodych niepełnosprawnych z rodzicami. Dotarli oni do Fatimy z różnych regionów kraju, a w organizację tych wydarzeń i w opiekę nad niepełnosprawnymi zaangażowało się ponad 100 wolontariuszy.

Władze portugalskiego sanktuarium pierwsze grupy niepełnosprawnych przyjęły na urlop wakacyjny w 2006 r. Z czasem realizowany w Fatimie projekt powiększył się zarówno o uczestników, jak i o wolontariuszy. Uczestnicy tych wydarzeń mają okazję m.in. aktywności sportowej, kulturalnej i udziału w rekolekcjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem