Reklama

Kościół

Tarnowska kuria opublikowała dane dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich

Do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zgłoszono 10 przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich - poinformowała w środę tarnowska kuria. 8 dotyczyło osób poniżej 15. roku życia, a 2 powyżej 15. roku życia. Zgłoszone przypadki obejmują czas od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.

[ TEMATY ]

kuria

Kuria Diecezjalna

Kraków - moje miasto / pl.wikipedia.org

Łączna liczba ofiar we wszystkich przypadkach, również tych niepotwierdzonych, poniżej 15. roku życia wynosiła - 18 osób, natomiast powyżej 15 roku życia – 4. Wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach łącznie małoletnich było 18 osób płci męskiej i 4 osoby płci żeńskiej.

Trzy zgłoszenia są w toku postępowania cywilnego. - Została o nich powiadomiona Kongregacja Nauki Wiary, natomiast po zakończeniu postępowania cywilnego – w zależności od rezultatów – może być prowadzone postępowanie kanoniczne - informuje ks. Ryszard Nowak, rzecznik Biskupa Tarnowskiego.

Reklama

Pięć przypadków zakończyło się uznaniem winy w wyniku prowadzonego postępowania, natomiast jeden przypadek zakończył się umorzeniem postępowania cywilnego. W jednym przypadku były prowadzone procesy o zniesławienie, które duchowny wygrał we wszystkich instancjach sądu cywilnego. „W mediach zamieszczono sprostowania, gdyż przedwcześnie ferowano wyroki” - dodaje rzecznik.

Ks. Ryszard Nowak informuje, że względem duchownych, wobec których toczy się aktualnie postępowanie, zostało zastosowane prewencyjnie zawieszenie w czynnościach kapłańskich i odwołanie z placówek, gdzie pracowali. Natomiast na duchownych, którzy zostali uznani winnymi zarzucanych im przestępstw, w zależności od kategorii popełnionych czynów nałożono kary: pobawienia wolności, zakazu wykonywania zawodu nauczyciela, zakazu pracy z małoletnimi, pozbawienia urzędów kościelnych, zakazu sprawowania sakramentów świętych i głoszenia słowa Bożego, upomnienia kanonicznego, przydzielenia kuratora, skierowania na terapię. „Każdy z tych duchownych jest też wezwany do pokuty i gruntownego nawrócenia” - podkreśla ks. Nowak.

Zgłoszenia dotyczące omawianych przypadków pochodziły zarówno od osób poszkodowanych, bliskich poszkodowanych, osób z parafii lub środowisk, gdzie pracował duchowny – zgłaszającymi byli zarówno świeccy jak i inni duchowni.

Opublikowane dane to nawiązanie do przedstawionych 14 marca danych statystycznych nt. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Kościele katolickim w Polsce.

2019-03-20 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O planach na nowy rok

Niedziela legnicka 1/2014, str. 1

[ TEMATY ]

kuria

Ks. Piotr Nowosielski

W Legnickiej Kurii Biskupiej 11 grudnia odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca wydarzenia w diecezji w nowym roku duszpasterskim. Konferencję prasową prowadził rzecznik diecezji ks. Waldemar Wesołowski

Biskup legnicki Stefan Cichy, który przewodniczył konferencji, najpierw podziękował przybyłym dziennikarzom, wyrażając radość z tego pierwszego spotkania po swoich pobytach w szpitalu i sanatorium.
Podczas konferencji zaprezentował swój list pasterski, który został odczytany w diecezji w 3. niedzielę Adwentu. List zawierał przypomnienie, że nowy rok duszpasterski przebiega pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”, a diecezjalny program duszpasterski wpisuje się w program ogólnopolski. Szczególnie w tym okresie zaplanowano działania duszpasterskie koncentrujące się na: przygotowaniu rodziców do chrztu św. dziecka, wykorzystując możliwość spotkań z rodzicami i chrzestnymi; lekturze Ewangelii św. Marka – w czym ma dopomóc działające w diecezji Dzieło Biblijne; trosce o rodzinę, m.in. poprzez wielorakie, dalsze wspieranie rodzin, a także podjęcie przygotowań do kolejnego kongresu rodzin w 2015 r.; trosce o młodzież – poprzez dalsze i bliższe przygotowanie do Światowego Dnia Młodzieży, który ma odbyć się w Polsce w 2016 r.
Ksiądz Biskup zapowiedział też I Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, który został zaplanowany na 8-19 czerwca 2014 r., czyli okres od niedzieli Zesłania Ducha Świętego do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Ks. prał. Robert Kristman, który stoi na czele grupy animatorów przygotowującej kongres eucharystyczny w diecezji, kontynuując temat kongresu, poinformował o dotychczasowych i przyszłych działaniach związanych z jego organizacją. – Kongres nie jest jeszcze jedną, jakąś pobożną nawet imprezą kościelną w rozumieniu laickim, ale jest zgromadzeniem liturgicznym wiernych pod przewodnictwem biskupa po to, by umacniać wiarę w obecność Chrystusa w Eucharystii i przenosić ją na codzienne życie – mówił do dziennikarzy ks. Kristman. Przypomniał, co należy do celów kongresu, a są nimi rozbudzenie większej pobożności eucharystycznej i kultu Eucharystii poza Mszą św. i rozbudzenie na nowo rozumienia wśród wiernych, zwłaszcza słabiej praktykujących, znaczenia regularnego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i świętowaniu niedzieli. Poinformował m.in. o istniejących w diecezji miejscach wieczystej adoracji o zatwierdzonym statucie i istnieniu Bractwa Eucharystycznego; o planowanej sesji naukowej; specjalnym dniu dla dzieci podczas kongresu; o haśle kongresowym: „Pan mój i Bóg mój”, hymnie kongresowym skomponowanym przez ks. Andrzeja Białka oraz o planowanej stronie internetowej.
Kanclerz kurii ks. Józef Lisowski zaprezentował i poinformował o uzyskanym przez diecezję szczególnym laurze za działania podejmowane wokół diecezjalnego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. Jest to Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za skuteczne wykorzystanie środków Unii Europejskiej na kulturę w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko za lata 2007-13. Nagrodę Ksiądz Kanclerz odebrał podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie 21 listopada za najsprawniej zrealizowany projekt pt.: „Rewaloryzacja Zespołu Opactwa Cystersów wraz z otoczeniem w Krzeszowie – etap II”, a także za współpracę na etapie wdrażania i rozliczania inwestycji. To właśnie w tym okresie (2009-12) wykonano prace konserwatorskie w bazylice i kościele pw. św. Józefa, obejmujące polichromie ścienne, wyposażenia kościołów, a także wystroju rzeźbiarskiego elewacji. Zrealizowano zaplanowane prace remontowo-budowlane i zabezpieczające świątynie. Przygotowano tzw. dom opata do funkcji przyszłego muzeum, wprowadzono również nowoczesną wielojęzyczną obsługę ruchu pielgrzymkowego i turystycznego (audioguide).
Rzecznik Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli poinformował o przygotowaniach do kolejnego Orszaku Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego. Do orszaku na terenie diecezji legnickiej zostało zgłoszonych 13 miejsc, które pragną w sposób uroczysty i radosny przeżyć to święto wraz z uczestnikami.
W końcowej części spotkania Biskup legnicki przypomniał o nowo powstałym Diecezjalnym Domu Caritas w Szklarskiej Porębie, który został otwarty 20 grudnia 2013 r. Powstał on na bazie istniejącego wcześniej w tym miejscu Domu Rekolekcyjnego Wyższego Seminarium Duchownego. Dom dysponuje kaplicą, 40 pokojami, odpowiednim zapleczem i może pomieścić nawet 70 osób.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję