Reklama

Kościół

Dublin: kardynał Ch. Schönborn zaprezentował „YOUCAT for Kids”

Podczas IX Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie metropolita wiedeński kard. Christoph Schönborn oficjalnie przedstawił 22 sierpnia nowy katechizm dla dzieci YOUCAT for Kids. Jest to kolejna publikacja po katechizmie dla młodzieży YOUCAT, który już doczekał się tłumaczeń na ponad 70 języków, w tym także na polski. Wydawcą obecnej wersji (Kidscat), adresowanej do 8-12-latków i ich rodziców, jest Austriacka Konferencja Biskupia.

[ TEMATY ]

kardynał

IX Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

To wielka chwila dla życia Kościoła, powiedział podczas prezentacji przewodniczący episkopatu Austrii. Podkreślił, że YOUCAT for Kids jest „książką dla rodziców i dzieci, która ma pomóc rodzinie rozmawiać o wierze”. Pozycja jest od 1 sierpnia dostępna w księgarniach niemieckojęzycznych, a w 30 różnych wydawnictwach na świecie trwają tłumaczenia YOUCAT dla dzieci na miejscowe języki; do końca tego roku katechizm dla dzieci ma się ukazać w 10 językach.

Kard. Schönborn podkreślił zwłaszcza pytania dzieci dotyczące głównych treści wiary, dodając, że to one wyznaczają strukturę nowego katechizmu. „Dzieci są teologami”, powiedział arcybiskup Wiednia i przytoczył opowieść pewnej matki, której syn przeżywał śmierć przyjaciela. „On pytał: czy po śmierci mój przyjaciel będzie w niebie dzieckiem czy dorosłym?”. Tak więc usta dziecka wypowiedziały problem głęboko teologiczny, stwierdził mówca, wyrażając nadzieję, że YOUCAT for Kids pomoże rodzinom w poszukiwaniu odpowiedzi na trudne nawet pytania ich dzieci.

Jeden z egzemplarzy nowego katechizmu otrzyma w Dublinie papież Franciszek, który w przedmowie zachęcił rodziców, żeby wspólnie ze swymi dziećmi czytali nowy katechizm YOUCAT. „Nie pomijajmy milczeniem pytań dzieci, lecz sami bądźmy przekazicielami wiary” – napisał Ojciec Święty. Wezwał rodziców, aby pomagali swoim dzieciom „odkryć miłość Jezusa”, bo „to je umocni i doda pewności siebie”. Poprosił ich również, by nie pozostawiali bez odpowiedzi dziecięcych pytań o wiarę, ale aby ją przekazywali kolejnym pokoleniom.

W podobnym tonie zwracał się papież-senior Benedykt XVI w przedmowie do wydanego w 2011 roku katechizmu YOUCAT dla młodzieży. Obecna wersja dla dzieci zawiera pytania, które miliony malców na świecie zadają swoim rodzicom i katechetom i dlatego YOUCAT for Kids jest równie potrzebny jak wielki katechizm. Ten nowy podręcznik wiary „jest co prawda inny niż ten, którym ja się posługuję”, dla dzieci jest jednak wspaniałym narzędziem do tego, aby „one i ich rodzice wspólnie spędzali nad nim czas, odkrywając przy tym coraz bardziej miłość Bożą” – napisał Franciszek.

Reklama

Nad książką w ciągu niemal pięciu lat pracowało ok. 60 dzieci oraz grupa teologów, duszpasterzy i rodziców z Austrii i Bawarii, poinformowała podczas dublińskiej prezentacji współautorka publikacji Michaela von Heeremann. Przyznała, że przygotowanie takiego dzieła dla dzieci było „jeszcze trudniejsze niż podobnej publikacji dla młodzieży, gdyż dobór słownictwa musi być prosty i zrozumiały”. Duże znaczenie mają też ilustracje pogłębiające tekst, bo „dzieci, zwłaszcza te, które niezbyt chętnie czytają, wpierw patrzą na rysunki wprowadzające do tekstu”. Dlatego Jezus widnieje na nich czasem jako zabrudzone dziecko, czasem z wiaderkiem i szufelką – dodała współtwórczyni „dziecięcego” katechizmu.

Zespół redakcyjny uwzględnił wszystkie wnioski i głosy krytyczne organizacji młodzieżowych, po czym tekst sprawdzili biskupi i wysłano go do watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która 24 maja zatwierdziła go, wydając „nihil obstat”.

YOUCAT for Kids adresowany jest do dzieci w wieku 8-10 lat i został tak pomyślany, aby rodzice, również ci bez większej wiedzy o wierze, znaleźli w nim kompendium wiedzy i podstawę do rozmów o wierze w rodzinie. Na 240 stronach, w formie pytań i odpowiedzi, w języku zrozumiałym przez dzieci, zawarto podstawowe elementy wiary Kościoła katolickiego, przeplatane ilustracjami z komiksów, postaciami z kreskówek, świadectwami sportowców i świętych; znalazły się w nim także poszerzone wiadomości dla rodziców oraz reprodukcje 12 dzieł sztuki znanych artystów. Jest ponadto odesłanie do strony internetowej, zawierającej dodatkowe materiały.

„Jesteśmy przekonani, że decydującym miejscem przekazywania wiary nie jest ani klasa szkolna, ani nawet nie kościół. Może to być kącik w pokoju dziecięcym, kosz na nadmorskiej plaży, ławka w ogrodzie lub brzeg łóżka” – napisali w przedmowie autorzy książki. Podkreślili, że YOUCAT for Kids to „pasjonujący przewodnik” dla zadawania pytań i wzajemnej nauki. Zalecili przy tym, aby rodzice najpierw przeczytali temat, na który chcą rozmawiać z dziećmi i sami się nad nim zastanowili, aby później móc wyczerpująco odpowiedzieć na pytania dziecka i wraz z nim udać się „w odkrywczą podróż”.

YOUCAT for Kids – katechizm dla dzieci – zamyka popularną serię, rozpoczętą przez Katechizm dla młodzieży YOUCAT. Ten podręcznik wiary, napisany językiem, jakim posługuje się współczesna młodzież, zaprezentowano 7 lat temu w czasie Światowych Dni Młodzieży 2011 w Madrycie. YOUCAT dla młodzieży został już przetłumaczony na 72 języki i wydany na całym świecie w wielomilionowym nakładzie (wersja niemieckojezyczna miała ponad pół miliona egzemplarzy). Inne publikacje Fundacji YOUCAT to m.in. Biblia dla młodzieży oraz DOCAT – przygotowana w formie zrozumiałej dla młodzieży wykładnia katolickiej nauki społecznej. Przedstawiono ją publicznie m.in. przy okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016.

2018-08-23 15:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Cantalamessa będzie nadal mieszkał w eremie

[ TEMATY ]

kardynał

kardynałowie

Cantalamessa

archwwa.pl

Kaznodzieja Domu Papieskiego kard. Raniero Cantalmessa, który wczoraj odebrał insygnia godności kardynalskiej z rąk papieża Franciszka, nie przyjął sakry biskupiej i chce nadal pozostać zwykłym zakonnikiem. Włoski kapucyn będzie mieszkał w eremie pod Rzymem.

W rozmowie z dziennikiem „Avvenire” purpurat wyznał, że swą nominację uważa bardziej za „uznanie znaczenia słowa Bożego” w Kościele niż jego osoby, gdyż obecnie jego niemal wyłączną „służbą Kościołowi” jest i „z wyraźnej woli papieża Franciszka nadal będzie głoszenie Słowa w Domu Papieskim”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję