Reklama

Benedykt XVI

Benedykt XVI mianował 6 nowych kardynałów

[ TEMATY ]

kardynał

papież

Benedykt XVI

Margita Kotas

Nazwiska sześciu nowych kardynałów - z Kurii Rzymskiej oraz z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej - ogłosił Benedykt XVI na zakończenie audiencji ogólnej 24 października w Watykanie. Jednocześnie zapowiedział, że konsystorz, na którym wręczy im insygnia ich godności, odbędzie się za miesiąc - 24 listopada.

"Kardynałowie mają za zadanie pomagać Następcy św. Piotra w pełnieniu jego posługi umacniania braci w wierze oraz bycia początkiem i podstawą jedności i wspólnoty Kościoła" - przypomniał papież. Po wymienieniu ich nazwisk dodał, że nowi kardynałowie "pełnią swe urzędy w służbie Stolicy Apostolskiej oraz jako ojcowie i pasterze Kościołów lokalnych w różnych częściach świata". Ojciec Święty wezwał też do modlitw za nowych purpuratów, "prosząc o macierzyńskie wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, aby umieli zawsze kochać z odwagą i oddaniem Chrystusa i Jego Kościół".

Oto imiona i nazwiska arcybiskupów, przyszłych członków Kolegium Kardynalskiego:

Reklama

James Michael Harvey (ur. 20 X 1949) - prefekt Domu Papieskiego, którego Ojciec Święty zamierza mianować archiprezbiterem papieskiej bazyliki św. Pawła za Murami,

Béchara Boutros Rai (25 II 1940) - patriarcha Antiochii maronitów w Libanie,

Baselios Cleemis Thottunkal (15 VI 1959) - arcybiskup większy Trivandrum Kościoła syromalankarskiego w Indiach,

John Olorunfemi Onayieyekan (29 I 1944) - arcybiskup Abudży w Nigerii,

Rubén Salázar Gómez (22 IX 1942) - arcybiskup Bogoty w Kolumbii,

Luis Antonio Tagle (21 VI 1957) - arcybiskup Manili na Filipinach.

Zapowiedziany konsystorz będzie piątym w obecnym pontyfikacie, a drugim w tym roku. Poprzedni odbył się 18 lutego br. Benedykt XVI mianował dotychczas (nie licząc dzisiejszej decyzji) 84 purpuratów, z których 7 już zmarło (w tym kardynał-nominat Ignacy Jeż).

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 211 członków, w tym 122 poniżej 80. roku życia. Wśród nowo mianowanych będzie dwóch najmłodszych kardynałów: zwierzchnik katolickiego Kościoła syromalankarskiego B. C. Thottunkal (53 lata) i metropolita stolicy Filipin abp L. A. Tagle (55).

2012-10-24 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Genua: kardynał Angelo Bagnasco leczony w szpitalu

Emerytowany arcybiskup Genui, kardynał Angelo Bagnasco od 28 września przebywa w szpitalu Galliera w Genui w związku z zakażeniem wirusem Covid-19 – podaje portal www.genova24.it.

Kierownictwo medyczne szpitala zwraca uwagę, że kardynał Bagnasco zakończył cykl szczepień w maju 2021 roku szczepionką mRNA i podkreśla, że jego stan ogólny jest więcej niż dobry, a przebieg kliniczny jest pozytywny.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy koncert słowno-muzyczny pt. "Listy Miłosne"

2023-02-07 13:44

[ TEMATY ]

koncert

walentynki

PIRO4D/pixabay.com

Z okazji święta zakochanych, Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce" pragnie zaprosić na walentynkowy koncert słowno-muzyczny pt. "Listy Miłosne". Podczas tego romantycznego wydarzenia zaprezentują się przed Państwem Sylwia Banasik - Smulska oraz Marcin Jajkiewicz, znani artyści o wyjątkowych głosach, którzy wykonają najbardziej popularne i najpiękniejsze utwory miłosne.

Z przyczyn niezależnych od organizatorów, nastąpiła zmiana wokalisty. Zamiast Michała Gasza wystąpi Marcin Jajkiewicz. Zmiana ta jednak nie wpłynie na istotę i przesłanie koncertu. Repertuar pozostaje bez zmian!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję