Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: konferencja naukowa i otwarcie wystawy nt. „Ewangelicy w Częstochowie”

„Ewangelicy w Częstochowie. Wpływ ewangelików na życie miasta Częstochowy i okolic” – to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się 1 czerwca w sali reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Częstochowie. Konferencja wpisała się w obchody 500-lecia reformacji w Częstochowie.

[ TEMATY ]

konferencja

ewangelicy

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencja została połączona z promocją „Kroniki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie”, autorstwa ks. Leopolda Wojaka. Publikacja została wydana z okazji 150-lecia urodzin ks. Leopolda Wojaka pierwszego pastora parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa różnych wyznań chrześcijańskich, m. in. abp senior Stanisław Nowak, bp Jerzy Samiec – biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Paweł Anweiler, bp dr Marian Niemiec – biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. mitrat Mirosław Drabiuk z Kościoła Prawosławnego, ks. Szczepan Rycharski z Kościoła polskokatolickego, ks. prof. Marek Jerzy Uglorz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego seminarium Duchownego w Częstochowie, przedstawiciele władz samorządowych: Krzysztof Matyjaszczyk prezydent Częstochowy, Stanisław Gmitruk, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciele świata kultury i edukacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwierając konferencję ks. Adam Glajcar - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie podkreślił m. in. jak ważne jest ocalenie dziejów wkładu ewangelików w Częstochowie.

Następnie bp dr Marian Niemiec – biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przypomniał, że „Kościół ewangelicki jest Kościołem słowa”.

Na wkład ewangelików w dzieje Częstochowy zwrócił uwagę również prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk - Współpraca buduje. Częstochowa najlepiej rozwijała się kiedy była otwarta. Ważne jest łączenie kultury i religii – mówił prezydent Częstochowy.

Przed rozpoczęciem konferencji ks. Adam Glajcar otrzymał dwa odznaczenia: „Złotą Honorową Odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” oraz

Reklama

Medal „Merentibus” od prezydenta Częstochowy za wkład w życie społeczne, kulturalne i religijne miasta.

W części wykładowej konferencji, którą poprowadził prof. Rafał Glajcar nt. ewangelików w Częstochowie i okolicach oraz dziejach parafii ewangelickiej w Częstochowie mówił ks. Adam Glajcar. W trakcie pierwszego wykładu zaprezentowany został o parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie.

Na temat wkładu ewangelików w dzieje Częstochowy mówił dr Ryszard Stefaniak, wiceprezydent Częstochowy, który przybliżył wkład ewangelików w przemysł Częstochowy na przełomie XIX i XX wieku, powstanie huty żelaza, fabryki włókienniczej – Ewangelicy w Częstochowie tworzyli również stowarzyszenia kulturalne i dobroczynne, a także uczestniczyli w życiu organizacji społecznych, w pracach odradzającego się samorządu – mówił dr Ryszard Stefaniak.

Z kolei Bartosz Kapuściak przybliżył postać ks. Leopolda Wojaka – duszpasterz, katecheta i patrioty, pierwszego proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, w latach 1912-1953. – Ks. Wojak nie tylko był gorliwym pastorem, ale również bardzo czynnie angażował się w życie społeczne Częstochowy, był m. in. radnym miasta – przypomniał Bartosz Kapuściak.

O „ewangelickim etosie” mówił ks. prof. Marek Jerzy Uglorz. Prelegent mówiąc o tożsamości ewangelickiej wskazał na ważne jej wymiary jak: wielbienie Boga pracą, pobożne życie codzienne - Rodzina jest podstawową wspólnotą wychowawczą. Człowiek jest pewien Bożej miłości i nie musi bać się przyszłości – mówił ks. Uglorz.

W drugiej części konferencji odbyła się promocja Kroniki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie”, autorstwa ks. Leopolda Wojaka, podczas której m. in. Ewa Sum, prawnuczka ks. Wojaka dzieląc się swoimi wspomnieniami podkreśliła, że ks. Leopold Wojak bardzo dbał o wykształcenie. Starał się również wszędzie widzieć drugiego człowieka. Był także bardzo konsekwentny w tym co robił – opowiadała Ewa Sum.

Reklama

Na zakończenie konferencji w gabinecie sławnych częstochowian Ratusza Miejskiego została otwarta wystawa poświęcona ks. Leopoldowi Wojakowi oraz dziejom ewangelików w Częstochowie. Wystawę można oglądać do końca sierpnia 2017 r. Na wystawie można zobaczyć m. in. : wykazy konfirmantów, księgi metrykalne, alegata, korespondencję, księgi depozytowe i inne dokumenty z XIX i XX wieku.

Po konferencji jej uczestnicy udali się na cmentarz ewangelicki, gdzie złożyli wiązanki kwiatów na grobach: pierwszego burmistrza Częstochowy Ignacego Bernecka oraz ks. Leopolda Wojaka.

Jeszcze dzisiaj wieczorem o godz. 18.00 w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie odbędzie się jubileuszowy koncert z udziałem zespołu Impast.

„Nie wolno zapomnieć o przeszłości. Na kartach historii buduje się dobrą, pewną przyszłość. Ta konferencja, wystawa jako również otwarte dzisiaj Archiwum naszej parafii jest dobrym zaczynem budowania na fundamencie wiary ojców” – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Adam Glajcar proboszcz parafii luterańskiej w Częstochowie.

Pierwsze wzmianki o ewangelikach w okolicy Częstochowy pochodzą z końca XVIII wieku. Jednak dopiero w roku 1802 na północ od Częstochowy powstała pierwsza ewangelicka kolonia tkaczy z Niemiec. Początkowo nazywała się ona Hilbach, a następnie Czarnylas. Opiekę duszpasterską nad czarnoleskimi ewangelikami sprawowali początkowo kapelani wojsk pruskich, a następnie duchowni ze Śląska, przede wszystkim z Tarnowskich Gór. Po powstaniu w roku 1820 parafii ewangelickiej w Wieluniu, ewangelicy z Czarnegolasu udawali się tam na nabożeństwa.

W roku 1852 rozpoczęto odprawianie nabożeństw w mieszkaniu prywatnym w Częstochowie. W latach 1870-1880 nabożeństwa odbywały się w domu modlitwy w alei Najświętszej Marii Panny nr 14. W dniu 8 października 1891 roku superintendent generalny ks. Paweł von Everth poświęcił dom modlitwy w Częstochowie przy ul. Ogrodowej 8. W roku 1905 władze rządowe zgodziły się na utworzenie w Częstochowie parafii ewangelickiej. Stało się to faktem w dniu 22 czerwca 1905 r. Administratorem był w tym czasie ks. Jan Buse z Piotrkowa Trybunalskiego. W roku 1909 ukonstytuował się komitet budowy kościoła. W dwa lata później sprzedano plac przy ul. Ogrodowej, gdzie znajdował się dotychczasowy dom modlitwy i zakupiono plac przy ul. Centralnej (obecnie ul. Śląska). 6 czerwca 1912 r., dokonano poświęcenia kamienia węgielnego pod obecny kościół ewangelicki w Częstochowie. Aktu poświęcenia kościoła dokonał w dniu 8 grudnia 1913 roku bp Juliusz Bursche.

Reklama

Kolejno duszpasterzami kościoła ewangelicko-augsburskiego w Częstochowie byli: ks. Leopold Wojak (1912 – 1953), ks. Ryszard Neuman (1953 – 1979), ks. Paweł Anweiler (1979 – 1991), ks. Henryk Kurzawa (1991 – 2000), ks. prof. ChAT dr hab. Marcin Hintz (2000 – 2011). Obecnie funkcję tę pełni od 2011 r. ks. Adam Glajcar.

Przez ponad dwieście lat pobytu na ziemi częstochowskiej ewangelicy mieli znaczący wpływ na życie społeczne, gospodarcze i kulturalne Częstochowy, zwłaszcza na rozwój przemysłu w mieście.

„Idea stworzenia Archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Częstochowie powstała w 2015 r., kiedy część wiernych poruszyła temat dotyczący zachowanych dokumentów na Zgromadzeniu Ogólnym” – powiedział KAI Bartosz Kapuściak – archiwista parafii luterańskiej w Częstochowie.

„Nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach w kwestii wydania kroniki autorstwa ks. Leopolda Wojaka, pierwszego proboszcza parafii. Również nawiązaliśmy współprace ze Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich Oddział w Częstochowie, z Narodowym Archiwum Cyfrowym i Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie oraz z Towarzystwem Genealogicznym w Częstochowie” – dodał Bartosz Kapuściak.

Archiwum parafialne w swoim zasobie oprócz wykazów konfirmantów, zapowiedzi i ksiąg metrykalnych będzie posiadało dokumentacje od lat 30-tych XIX wieku dotyczących m.in. powstania szkoły i filiału w Czarnym Lesie, następnie filiału parafii w Częstochowie, protokoły posiedzeń Kolegium Kościelnego, korespondencję i rozliczenia z Konsystorzem i władzami lokalnymi oraz materiały dotyczące historii ewangelików na Ziemi Częstochowskiej.

2017-06-01 16:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Jan Paweł II: Fundamenty demokracji” - konferencja

[ TEMATY ]

Caritas

konferencja

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Historycznej roli Jana Pawła II dla odzyskania wolności przez narody Europy środkowo-wschodniej oraz aksjologicznym fundamentom na jakich opierać się winna demokracja - poświęcona jest konferencja „Fundamenty demokracji”, która odbędzie się 30-31 maja w Warszawie. Okazją do niej jest 40. rocznica pierwszej wizyty papieża w Polsce oraz 30. lecie odzyskania wolności.

Wezmą w niej udział świadkowie pontyfikatu z kard. Stanisławem Dziwiszem, wybitni eksperci m.in. o Maciej Zięba OP, Andrzej Grajewski czy prof. Joseph Weiler ze Stanów Zjednoczonych - ortodoksyjny Żyd, który przed Trybunałem Luksemburskim obronił obecność krzyży we włoskich szkołach.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Książka, która zmienia perspektywę

2024-04-19 09:12

mat. organizatorów

To doskonały podręcznik dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, a zarazem książka, która może zmienić naszą perspektywę oceny wydarzeń, które dzieją się dookoła nas – mówił ks. Rafał Kowalski podczas konferencji poświęconej książce Joaquina Navarro-Vallsa „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rodziny NURT we Wrocławiu.

Rzecznik metropolity wrocławskiego przytoczył jeden z fragmentów książki, w którym Joaquin Navarro-Valls opisuje wspólną z papieżem wyprawę w góry. Kiedy Jan Paweł II podczas przerwy na odpoczynek zasnął rzecznik Stolicy Apostolskiej miał zapisać: „Patrzę jak spokojnie zasypia powierzając ster Kościoła Bogu”. – My byśmy napisali, że papież śpi. Oni widział coś więcej i dostrzegania tego czegoś więcej możemy się uczyć z tej publikacji – przekonywał ks. Rafał Kowalski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję