Reklama

Polska

Trzeba nieustannie karmić się Bożym słowem

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Łukasz Kaczyński/franciszkanska3.pl

Mszą świętą w kaplicy cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego w Krakowie-Łagiewnikach odprawioną przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego został zainaugurowany pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Akcji towarzyszy wezwanie: "Weź i czytaj".

Do uczestniczenia w "narodowym czytaniu" zostali zaproszeni wszyscy wierzący. W zachęcanie do sięgania na co dzień po Słowo Boże włączyły się także popularne osoby świeckie - wybitni przedstawiciele życia narodowego i państwowego, aktorzy, politycy, sportowcy, ludzie kultury. W łagiewnickim klasztorze, przed Mszą św. fragmenty Pisma Świętego czytali: premier Beata Szydło, rodzice prezydenta RP - Jan Duda i Janina Milewska - Duda oraz senator RP Mieczysław Gil.

Reklama

W wygłoszonej homilii arcybiskup Marek objaśniał wyznaczone na ten dzień czytanie Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła, mówił o godności chrześcijan, bojaźni Bożej i nadziei skierowanej ku Bogu.

- Nadzieja chrześcijanina polega na tym, że jest on przekonany, iż osiągnie, zmierzając za Chrystusem, życie wieczne - tłumaczył metropolita krakowski.

- Aby móc żyć tą nadzieją, tak silną wiarą, nasze życie było skierowane ostatecznie ku Bogu trzeba nieustannie karmić się Bożym słowem. Trzeba nam zatem ciągle na nowo otwierać się na nie. Temu niewątpliwie służy rozpoczynający się dzisiaj IX Tydzień Biblijny i związany z nim po raz pierwszy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego - mówił arcybiskup.

Reklama

Po zakończonej Eucharystii, abp Jędraszewski wszedł między wiernych i rozdawał karteczki z fragmentami „Listu do Galatów", które wierni mogli zabrać do domu i samodzielnie rozważać.

Patronat honorowy nad Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - abp Stanisław Gądecki, uznając że jest to dopełnienie obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski..

W niedzielę 30 kwietnia rozpoczął sie IX Tydzień Biblijny, którego hasłem stały się słowa Chrystusa Zmartwychwstałego: " Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu". W ramach tego tygodnia, po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego.

Z inicjatywą powszechnego czytania konkretnego fragmentu Pisma Świętego podczas Niedzieli Biblijnej wystąpiło Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II oraz Fundacja Soar i Fundacja Dabar.

2017-04-30 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Poznaniu: konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Chrzest Polski

Maria Niedziela

– Konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski, modlitwa o ludzi, którzy są godni wolności – mówił abp Marek Jędraszewski podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w poznańskiej farze. Pochodzący z Poznania metropolita łódzki przewodniczył tam w nocy z 14 na 15 kwietnia Pasterce Maryjnej sprawowanej w obecności Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej, który w ramach obchodów jubileuszowych przybył z Gniezna.

Pomimo późnej pory monumentalną bazylikę farną wypełnili podczas Pasterski Maryjnej wierni z Poznania i okolic. Liczni byli wśród nich także ludzie młodzi oraz siostry zakonne. Natomiast Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję