Reklama

Niedziela Częstochowska

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego w archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

BPJG/Marek Kępiński

Ręczne przepisywanie Ewangelii, rozważania nad treścią listu św. Pawła apostoła do Galatów w ramach Kręgów Biblijnych, modlitwa Słowem Bożym i adoracja Najświętszego Sakramentu, to niektóre z inicjatyw podejmowanych w ramach Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego w parafiach archidiecezji częstochowskiej, w niedzielę 30 kwietnia.

M. in. w ramach Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, parafia pw. św. Kingi w Częstochowie rozpocznie ręczne przepisywanie Ewangelii według św. Mateusza. Jak podkreśla ks. Mariusz Woźniak, proboszcz parafii pw. św. Kingi w przepisywanie tekstu Ewangelii włączyło się blisko 20 proc. parafian. – Przygotowanych zostało 130 kart do przepisywania Ewangelii. Podobną inicjatywę w naszej parafii podjęliśmy w 2012 r. Wówczas w ramach Tygodnia Biblijnego nasi parafianie przepisali ręcznie Ewangelię według św. Łukasza – mówi ks. Woźniak.

Reklama

Również tego samego dnia pomiędzy Mszami św. odbędzie się „Maraton Biblijny”, podczas którego kandydaci do bierzmowania będą czytać list św. Pawła apostoła do Galatów. Po południu o godz. 17 odbędzie się Krąg Biblijny na temat treści i przesłania listu św. Pawła apostoła do Galatów. Również podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej przez członków Żywego Różańca odczytany zostanie akt wiary, nadziei i miłości na podstawie listu do Galatów.

W parafii pw. św. Kingi Dziewicy w Częstochowie, od 16 marca 2004 r. istnieje Parafialny Krąg Biblijny, który najpierw funkcjonował jako „Katechezy dla Dorosłych”, ale szybko przekształcił się w Krąg Biblijny.

Również w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Koziegłowach w niedzielę 30 kwietnia, w ramach Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, jak poinformował nas ks. dr Robert Nemś, proboszcz parafii, m. in. członkowie Grupy Kręgu Biblijnego będą czytać list św. Pawła apostoła do Galatów.

W inicjatywę włączyła się także parafia pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie. Jak powiedział nam ks. proboszcz Bogumił Kowalski parafia przygotowywała się do Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego poprzez peregrynajcę Księgi Ewangeliarza w rodzinach parafii od I Niedzieli Wielkiego Postu. Podczas Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego rodziny otrzymają również egzemplarz listu św. Pawła do Galatów.

2017-04-30 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Niedziela Biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

[ TEMATY ]

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

©Sebastian Duda/fotolia.com

Pod hasłem „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” w kościołach w całej Polsce obchodzone będzie w najbliższą niedzielę, 26 kwietnia, czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Patronat honorowy objęli: przewodniczący Episkopatu oraz Premier RP. Wydarzenie będzie jednocześnie inauguracją XII Tygodnia Biblijnego.

Zarówno hasłem jak i wybranymi do wspólnotowej lektury tekstami z Ewangelii według św. Mateusza, wydarzenie nawiązuje do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły - zaznacza ks. prof. Tadeusz Witczyk. Przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II” zwraca uwagę, że ten wielki Papież przez cały swój pontyfikat głosił Ewangelię wszystkim narodom świata. Wypełniał posłannictwo zlecone apostołom i ich następcom przez zmartwychwstałego Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” (Mt 28,19).

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję