Reklama

Głos z Torunia

Bp Szamocki: Cisi - to mocarze zmieniający świat poprzez miłość i pokorę

Cisi - to mocarze zmieniający świat poprzez miłość i pokorę – podkreślił bp Józef Szamocki. Z okazji 64–tego Światowego Dnia Chorych na Trąd w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze modlono się w intencji trędowatych i tych którzy im pomagają. W tym roku liturgii przewodniczył bp pomocniczy diecezji toruńskiej.

[ TEMATY ]

chorzy

Toruń

bp Józef Szamocki

Marian Sztajner/Niedziela

Bp. Józef Szamocki

Bp. Józef Szamocki

W homilii powiedział on, że żyć duchem Błogosławieństw to żyć życiem Jezusa Chrystusa. Takich ludzi potrzebuje współczesny świat – podkreślił bp Szamocki. Zwrócił uwagę, że cisi o których słyszymy w kazaniu na górze nie są niemi. Oni podobnie jak św. Teresa z Lisieux, bł. Matka Lament, czy wielcy święci związani z trędowatymi jak o. Damian czy o. Jan Beyzym SJ - mocą łaski ukrytej w ich życiu zmieniają świat.

Przyznał,. że podlegają oni tym samy pokusom co reszta ludzi jednak zwyciężają dzięki zawierzeniu całego swojego życia Bogu. – Pomimo hałasu tego świata potrafią oni usłyszeć w swoim sercu i w swoim sumieniu głos Pana i za nim pójść – powiedział kaznodzieja.

Reklama

Podkreślił, że wewnętrzny pokój jest owocem modlitwy i zjednoczenia z Bogiem – Błogosławieni wprowadzający pokój to ci, którzy nie mają ani środków, ani chęci by samodzielnie dochodzić sprawiedliwości bo w Panu a nie w rydwanach pieniądzach czy władzy pokładają swoją nadzieję. – To mocarze, którzy naprawdę zmieniają świat na drodze osobistego nawracania się . Ich cichością jest pokora a świętość po prostu miłością – stwierdził bp Szamocki.

Przekonywał, że tym co jest w stanie zmienić oblicze świata to modlitwa i cierpienie przyjęte w duchu wiary i miłości. - Cisi w tajemnicy cierpienia i kontemplacji, adoracji Boga ratują świat. Nie cechuje ich nienawiść lecz miłość, nie przemoc ale męczeństwo. Gromadzą się we wspólnotach by zmienić świat - nie przeciw komuś, nie jak ludzie rewolucji lecz dla kogoś – zauważył. Podkreślił, że najważniejsze jest świadectwo miłości, służby i oddania bez reszty. Takich ludzi potrzebuje Kościół i nasza Ojczyzna. Wierzymy, że żyją oni pośród nas – wyraził nadzieję hierarcha.

Podziękował również tym którzy na co dzień pomagają chorym na trąd. – Pomimo cierpienia i tragedii kalectwa ci ludzie są szczęśliwi ponieważ spotkali w swoim życiu miłość i chcą dzielić się nią z innymi – zauważył bp Szamocki

Reklama

Po liturgii w podziemiach katedry warszawsko-praskiej odbyło się spotkanie przygotowane przez Sekretariat Misyjny Jeevodaya w trakcie którego można było bliżej poznać skutki trądu oraz działanie ośrodka dla trędowatych, gdzie od wielu lat służy chorym dr Helena Pyz.

Rocznie notuje się około 250 tys. nowych przypadków zachorowań na trąd.80 proc wszystkich chorych to mieszkańcy Indii.

2017-01-29 17:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wysłał list do chorego ośmiolatka

[ TEMATY ]

dzieci

chorzy

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Niezwykły list wysłał Franciszek do chorego ośmioletniego Damiana. Jest on skierowany zarówno do niego samego, jak i do innych dzieci, które wraz z nim wyruszyły z Misją Pokoju do sanktuarium maryjnego w Lourdes. Podróż zorganizowała UNITALSI - włoska organizacja zajmująca się transportem chorych do sanktuariów w różnych krajach.

„Waszym zadaniem jest i modlitwa, i dawanie świadectwa. Pokażcie dorosłym, że dzieci są w stanie modlić się, kochać Jezusa – przyjaciela, który nigdy nie zdradza, pomagać sobie nawzajem i mieć nadzieję na lepszą przyszłość” – napisał papież. Dodał także, że w chwili, gdy tak wiele dzieci podejmuje „podróże nadziei”, prosi uczestników Misji Pokoju, by modlili się za nie do Matki Bożej w Lourdes.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję