Reklama

Głos z Torunia

Toruń: prezentacja książki bp. Suskiego „Sakramentarze. Przewodnik po rękopisach”

„Sakramentarze. Przewodnik po rękopisach” to najnowsza książka biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, która zaprezentowana została w czwartek, 5 grudnia w Auli Magna Wydziału Teologicznego. Autorowi wręczono mu Księgę Pamiątkową z okazji 75. rocznicy urodzin.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Suski

Wiesław Ochotny

Laudację otwierającą uroczystość wygłosił dziekan Wydziału teologicznego UMK ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki. Dziekan wydziału przedstawił sylwetkę i dorobek naukowy bpa Suskiego oraz jego zasługi dla Kościoła powszechnego i lokalnego. - Księże Biskupie Andrzeju trudno wyrazić słowami to, co uczyniłeś dla Kościoła, diecezji, Torunia, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,biblistyki i całego świata nauki. Niech Cię Bóg prowadzi – zakończył ks. prof. Kotecki.

Następnie ks. prof. dr hab. Dariusz Zagórski, rektor toruńskiego seminarium duchownego przedstawił książkę opracowaną przez bpa Andrzeja Suskiego „Sakramentarze. Przewodnik po rękopisach”. To wyjątkowe dzieło stanowi przede wszystkim pomoc dla osób zainteresowanych liturgią łacińską i księgami liturgicznymi w średniowieczu. Składa się z 1179 jednostek opisanych sakramentarzy i ich fragmentów, również tych pochodzących z ksiąg powstałych przed XIII wiekiem. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa „Adam Marszałek” w ramach serii Fontes Scrutari, której pomysłodawcą jest właśnie biskup toruński Andrzej Suski.

Po prezentacji książki bpa Andrzeja zaprezentowano Księgę Pamiątkową. Prezentacji dokonał ks. prof. Waldemar Chrostowski. W swoim wystąpieniu ks. prof. Chrostowski zaznaczył, że w darze wdzięczności dajemy księdzu biskupowi owoce naszych umysłów. W książce dominują dwa środowiska naukowe: Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia. - Ksiądz biskup uczył nas wielkiej pokory, a pokora, jak mówił Benedykt XVI, jest imieniem Boga. Dziękujemy księdzu biskupowi za tę lekcję – mówił ks. prof. Chrostowski.

Reklama

Po wręczeniu Księgi Pamiątkowej oraz kwiatów jubilatowi głos zabrali zaproszeni goście, którzy wyrażali swoje uznanie i wdzięczność za dar posługi bp. Suskiego dla Kościoła i lokalnej społeczności.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ks. dr Mariusz Kuciński, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, członkowie Stowarzyszenia Biblistów Polskich: ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Bogdan Poniży, ks. prof. Roman Bartnicki, którzy są redaktorami Księgi Pamiątkowej. Obecni byli także pracownicy i studenci Wydziału Teologicznego oraz zaproszeni goście.

2016-12-15 19:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Suski honorowym obywatelem województwa kujawsko-pomorskiego

[ TEMATY ]

bp Andrzej Suski

Joanna Kruczyńska

Biskup toruński Andrzej Suski został odznaczony najwyższym wyróżnieniem województwa kujawsko-pomorskiego, jakim jest tytuł honorowego obywatela. Ceremonia nadania tytułu odbyła się w poniedziałek 19 grudnia, podczas uroczystej części sesji sejmiku.

W sali obrad sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zgromadzili się radni sejmiku oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Torunia. Wśród obecnych byli m.in. abp Henryk Muszyński, prymas senior, bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski, prezydent Torunia, Robert Malinowski, prezydent Grudziądza, parlamentarzyści oraz duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Trwają rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy

2023-02-07 14:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Duszpasterze Ludzi Pracy odprawiają na Jasnej Górze doroczne rekolekcje. To też czas modlitwy za tych, którym na co dzień posługują oraz za Ojczyznę. Jak zauważają, dziś wyzwaniem jest odbudowywanie wiary i etosu pracy w środowiskach, gdzie rozluźniają się także więzi międzyludzkie wśród pracowników, więzi rodzinne, a praca staje się towarem.

Za św. Janem Pawłem II duszpasterze środowisk pracowniczych przypominają, że „praca to znaczy człowiek. Człowiek pracujący. Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem, ale musi być podmiotem. Praca otwiera w życiu społecznym cały wymiar podmiotowości człowieka, a także podmiotowości społeczeństwa, złożonego z ludzi pracujących”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję