Reklama

Polska

Bp Libera do pielgrzymów na Jasną Górę: dziękujcie za wielkie dzieła Boże

O tym, że pielgrzym powinien dziękować za dokonane wielkie dzieła Boże, mówił biskup płocki Piotr Libera 6 sierpnia, w uroczystość Przemienienia Pańskiego, w bazylice katedralnej do pątników, którzy wyruszyli w jubileuszową, 35. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec” idzie w niej około tysiąca wiernych, wspieranych modlitwą przez dwa tysiące pielgrzymów duchowych. Na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

bp Piotr Libera

Maciek 86/wikipedia.pl

Bp Piotr Libera

Bp Piotr Libera

W homilii bp Piotr Libera przypomniał ostatnie ważne wydarzenia religijne: nawiedzenie Maryi w znaku świętej Ikony Jasnogórskiej w diecezji płockiej, trwający Rok Miłosierdzia, minione Światowe Dni Młodzieży. Podkreślił, że Bóg obdarzył wiernych wielką łaską, pozwalając je przeżyć i w nich uczestniczyć.

„Tak, jak przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor umocniło wiarę uczniów, tak wydarzenia, które przeżywaliśmy w ostatnim czasie `zostały nam dane`, aby umocnić naszą wiarę. Pan Bóg przyszedł do nas w tych niezwykłych chwilach, aby nas obdarzać swoimi łaskami, swoją miłością, swoim Miłosierdziem. Przyszedł, aby pomóc nam stawać się `Miłosiernymi, jak Ojciec`. Za to wszystko chcemy Mu dziękować i śpiewać pieśń chwały” - mówił hierarcha.

Reklama

Trud pielgrzymiej drogi jest szczególnym wyrazem wdzięczności wobec Jezusa i Jego Matki za wielkie dzieła, które czynią. Wędrujący wierni niosą „serca umocnione łaską wiary”. Kolejne dni wędrówki i samo spotkanie z Maryją powinny mieć także charakter dziękczynienia.

„Wędrując na Jasną Górę nie zapomnijcie, że razem z wami będzie szedł sam Jezus - tak samo, jak wchodził na górę Tabor razem z Piotrem, Jakubem i Janem. Dzięki temu, czego doświadczyli, Apostołowie zeszli z tej góry umocnieni. Wierzę, że z wami będzie podobnie. Niech spotkanie z Matką Jezusa, tym razem w Jej Jasnogórskim przybytku, pomoże Wam być miłosiernymi, jak Ojciec nasz Niebieski” - wyraził nadzieję biskup płocki.

Około tysiąca pątników z diecezji płockiej będzie wędrować na Jasną Górę przez 9 dni, w 11 grupach oznaczonych kolorami. Jedna z grup: „miedziana” z Mławy wyruszyła wcześniej i pieszo dotarła także do Płocka. Najliczniejsza jest grupa biało-czerwona z Płocka, idzie w niej 150 osób. Pielgrzymi codziennie pokonywać będą około 30 km, łącznie przejdą około 260 km, do Częstochowy dotrą 14 sierpnia w godzinach rannych.

Reklama

Tradycyjnie podczas pielgrzymki będzie możliwość uczestnictwa w codziennej Mszy św. i wieczornym Apelu Jasnogórskim, korzystania z sakramentu pokuty, słuchania konferencji.

Pielgrzymi będą dziękować za zakończoną w czerwcu peregrynację Ikony Jasnogórskiej po parafiach diecezji oraz za Światowe Dni Młodzieży. W Roku Miłosierdzia, w czwartym dniu pielgrzymki, pątnikom towarzyszyć będą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku oraz ks. Andrzej Pieńdyk, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Natomiast zespół ewangelizacyjny „Testimonium” zaprezentuje podczas apelu patriotycznego w Kaszewicach program poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zaplanowano też koncert zespołu „Moja Rodzina” z Glinojecka w diecezji płockiej.

Głównym przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Jacek Prusiński, wikariusz parafii pw. Krzyża Świętego w Płocku: „W Roku Miłosierdzia jesteśmy wezwani do życia miłosierdziem. Mamy być miłosierni jak Ojciec, żyć uczynkami miłosierdzia wobec ciała i wobec duszy. Podczas pielgrzymki przypomnimy te proste, a zarazem głębokie wskazówki, które wypływają z tych uczynków. Będziemy rozważać uczynki miłosierdzia, przyjmować je sercem i czynić swoim stylem życia” – zapewniał ksiądz przewodnik.

Pątnikom pieszym towarzyszą dwa tysiące pielgrzymów duchowych. Otrzymali oni modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień, wraz z dokładną trasą pielgrzymki. Zobowiązali się do codziennego uczestnictwa w swojej parafii w Mszy św. i Apelu Jasnogórskim.

Również 6 sierpnia po Mszy św. w katedrze wyruszyła pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, pod kierunkiem Leszka Brzeskiego, prezesa klubu „Viktoria” przy parafii św. Józefa w Płocku. Rowerzyści dotrą do Częstochowy już 7 sierpnia. Natomiast 10 sierpnia na Jasną Górę 40 rowerzystów wyruszy z parafii Dobrzyń nad Drwęcą. Wjadą oni do Częstochowy 14 sierpnia, towarzysząc pątnikom pieszym.

W tym roku uczestnicy 35. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę zapewnią oprawę liturgiczną Mszy św. na zakończenie 14 sierpnia na szczycie jasnogórskim. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi bp Piotr Libera.

2016-08-06 17:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Rozkręć Wiarę”. Rowerem do Rzymu

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rzym

BOŻENA SZTAJNER

Po porannej Mszy św. w żywieckiej konkatedrze 26 lipca wyruszyła do Rzymu pierwsza z dwóch grup pielgrzymki rowerowej pod hasłem „Rozkręć Wiarę”. Sześcioro osób – kapłan, studenci i uczniowie szkoły średniej – mają do pokonania około 3 tys. kilometrów przez Słowację, Węgry, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Albanię. Za 8 dni wyruszy kolejna grupa rowerzystów, a 8 sierpnia wyjadą pasażerowie „PrayBusa”, specjalnego samochodu, który będzie pełnił funkcję modlitewną, techniczną i medialną przedsięwzięcia.

Jeden z pomysłodawców wyprawy ks. Grzegorz Kierpiec, który kieruje pierwszą grupą rowerzystów, przypomina, że podstawową intencją pielgrzymki jest nie tyle modlitwa o wiarę, lecz o jej pomnożenie. „Szczególnie dziś, w takim trudnym świecie, w jakim żyjemy, wiara ta jest zagrożona. Wierzymy, że takie doświadczenie trudu, zmagania się z sobą, doświadczenie Opatrzności Bożej, tę wiarę w nas pomnoży” – podkreśla duchowny i dodaje, że zabiera ze sobą „całą grubą księgę intencji powierzonych im przez parafian”. „Oczywiście każdy z nas wiezie ze sobą także osobiste intencje” – zaznacza i podkreśla, że od pewnego czasu uczestnicy pielgrzymki spotykali się razem na adoracjach przed Najświętszym Sakramentem. „Ćwiczyliśmy też formę fizyczną. Przejechaliśmy na treningach wiele kilometrów górskich tras” – zapewnia wikariusz żywieckiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i uczestnik ubiegłorocznej wyprawy rowerowej z młodzieżą do Istambułu.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję