Reklama

Niedziela Częstochowska

Młodzi Francuzi o papieżu Franciszku, Jasnej Górze i Miłosierdziu

Papież Franciszek, Jasna Góra i miłosierdzie, to tematy, którymi późnym wieczorem 24 lipca z tygodnikiem katolickim „Niedziela” podzielili się młodzi Francuzi podczas pobytu w Częstochowie, w drodze na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Louis, Elisabeth, Victoire, Anne-Fleur, Aude gościli u rodzin na terenie parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Częstochowie.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

26.07

Anna Przewoźnik

Na pytanie czy są wciąż pokoleniem Jana Pawła II, czy już papieża Franciszka odpowiedzieli, że znają papieża Franciszka i są jego pokoleniem - Jesteśmy pokoleniem papieża Franciszka, ale to dlatego, że juz nie znaliśmy św. Jana Pawła II. My już poznaliśmy encyklikę papieża Franciszka, słyszymy jego nauczanie. To papież Franciszek zaprosił nas na Światowe Dni Młodzieży. I dlatego tak naprawdę jesteśmy pokoleniem papieża Franciszka – podkreślił Louis. Również Elisabeth zaznaczyła, że „pokoleniem Jana Pawła II było pokolenie naszych rodziców, którzy zaręczyli się w Częstochowie”.

„Jan Paweł II dwadzieścia pięć lat temu był w Częstochowie. Nasi rodzice wówczas tutaj byli. Natomiast teraz jest papież Franciszek” – dodała Anne-Fleur.

Reklama

Dużym przeżyciem dla młodych pielgrzymów z Francji był pobyt i modlitwa na Jasnej Górze. „Podczas pobytu w sanktuarium na Jasnej Górze najbardziej w sercu zapadły mi stacje drogi krzyżowej. To naprawdę rzecz niezwykła” – podzielił się z nami Louis. „Dla mnie największym przeżyciem były nawiedzenie Kaplicy Matki Bożej” – podkreśliła Aude.

Dla Victoire największym przeżyciem był “ widok cudownego obrazu i modlitwy Polaków, tak bardzo gorącej”.

„Mnie bardzo uderzyły wszystkie przedmioty pozostawione na ścianach kaplicy, jako dziękczynienie dla Matki” – dodała Anne-Fleur - To wszystko jest jakimś szczególnym znakiem - podkreśliła również Elisabeth.

Reklama

Pielgrzymi z Francji docenili również polską gościnność i niespodzianki, szczególnie związane z polską kuchnią. - Zaskoczeniem dla nas było w pewnym sensie ciekawe jedzenie, zwłaszcza śniadania. We Francji jemy na śniadanie czekoladę – stwierdziła Elisabeth. Natomiast Louis dopowiedział, że „oczywiście śniadanie bardzo różni się od naszego, ale wszystko było bardzo dobre”. - Bardzo też wspaniała jest gościnność polskich rodzin – podkreślił Louis.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbywają się pod znakiem miłosierdzia. Dla młodych pielgrzymów z Francji być miłosiernym, to przede wszystkim naśladować Jezusa i umieć przebaczać. - Te słowa zapraszają nas do naśladowania Chrystusa. Być miłosiernymi oznacza także przebaczyć, tym którzy uczynili nam coś złego. Być dobrym dla innych, troszczyć się o innych i kochać ich – powiedział „Niedzieli” Louis. Dla Anne-Fleur „być miłosiernym oznacza dać przebaczenie. Co jest niezwykłą mocą w życiu”. - Dla mnie bycie miłosiernym oznacza również, by odpowiedzieć na miłość Chrystusa – dopowiedziała Aude.

Okazuje się również, że obok św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny, młodym Francuzom jest znany także bł. Pier Giorgio Frassati – Ten błogosławiony jest dobrze znany także we Francji – podkreślił Louis.

2016-07-26 12:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi poruszeni widokiem sutanny św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

26.07

Światowy Dzień Młodzieży/facebook.com

Wielu pielgrzymów fotografuje umieszczoną w szklanej gablocie sutannę. Wpatrują się dłuższą chwilę w ślady krwi. Palcem pokazują sobie małą dziurę w szacie, ślad po kuli, która trafiła papieża w czasie zamachu na jego życie. Niektórzy pielgrzymi żegnają się i znajdują czas na krótką modlitwę.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję