Reklama

Polska

Pielgrzymi poruszeni widokiem sutanny św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

26.07

Światowy Dzień Młodzieży/facebook.com

Wielu pielgrzymów fotografuje umieszczoną w szklanej gablocie sutannę. Wpatrują się dłuższą chwilę w ślady krwi. Palcem pokazują sobie małą dziurę w szacie, ślad po kuli, która trafiła papieża w czasie zamachu na jego życie. Niektórzy pielgrzymi żegnają się i znajdują czas na krótką modlitwę.

Są też grupy pielgrzymów, które decydują się na wspólne zdjęcie z sutanną w tle. Młodzi katolicy chętnie fotografują się też przed wielkim obrazem przedstawiającym św. Jana Pawła II, powieszonym w pobliżu na ścianie świątyni.

Reklama

„Kiedy patrzę na krew Jana Pawła II myślę o jego wielkości. Jak wielkim świętym jest, ale również był osobą dążącą do wielkości. Dla mnie to wzór i przykład. Ja też w związku z tym mogę dążyć do tej samej wielkości. To imponujące jak Jan Paweł II ożywił Kościół kultem maryjnym” – powiedział PAP 21-letni Michael Augustine z USA, ze stanu Floryda.

Przyznał jednocześnie, że sam jest wielkim wyznawcą kultu maryjnego i konsekracji Maryi.

Równie poruszona widokiem sutanny Jana Pawła II jest 26-letnia Lauren Vaccaro, z tej samej grupy pielgrzymów z Florydy.

Reklama

„Patrząc na tą sutannę z krwią myślę o miłości, miłości Jana Pawła II do młodych ludzi. Jestem bardzo poruszona. To porusza moje serce. To poświęcenie. Wierzę, że to Matka Boża ocaliła go wówczas i pozwoliła przeżyć” – powiedziała.

Amerykanka przyznała, że przesłanie, które pozostawił po sobie św. Jan Paweł II jest dla niej przykładem, którym chce podążać w swoim życiu. Niejako „trwałym dowodem” na to jest mały tatuaż z krzyżem i symbolem JPII, który wykonała sobie z boku stopy przy łydce.

Pielgrzymi zza oceanu trzymając w dłoniach różańce dotykają nimi szyby, za którą umieszczono sutannę. „To jest różaniec Jana Pawła II, kiedy dotkniesz go do czegoś świętego, dochodzi do prawdziwego zjednoczenia” – wyjaśniła Lauren.

„Jestem wzruszona, to prawdziwy dowód poświęcenia” – powiedziała PAP 16-letnia Kristine Leonardo z Filipin.

Przejęta widokiem sutanny ze śladami krwi Jana Pawła II była też pielgrzymka z Francji. „Takich rzeczy nie widzi się na co dzień, jestem pod dużym wrażeniem” – powiedziała PAP 21-letnia, Leclerq Tiphaine z Lille.

Podkreśliła, że św. Jan Paweł II jest prawdziwym wzorem do naśladowania dla chrześcijan. „Szczególnie dla młodych, takich jak my” – powiedziała.

Jej koleżankę Clothilde Dangy nurtuje zaś pytanie, dlaczego sutannę zachowano w takim stanie do śmierci Jana Pawła II. „To interesujące. Być może już wówczas spodziewano się, że papież zostanie w przyszłości świętym” - przypuszcza Francuzka.

Sutanna Jana Pawła II została przekazana do Sanktuarium św. Jana Pawła II w 2015 r. „Jest więc w miejscu, o którym mówi się, że jest domem Jana Pawła II. Tę sutannę miał na sobie Jana Paweł II w czasie zamachu. Nigdy nie została ona wyprana ani odświeżona; jest na niej krew, która płynęła z ran Jana Pawła II” - powiedziała PAP Małgorzata Pabis, odpowiedzialna za projekt Łagiewniki w czasie ŚDM.

Przyznała, że przy tej relikwii zatrzymują się ludzie z całego świata. „Czasami przychodzą właściwie tylko po to, by klęknąć przed nią i pomodlić się. Myślę, że przez ten dar, tę sutannę, czujemy obecność Jana Pawła II” – dodała.

13 maja 1981 r. Jan Paweł II podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra został ciężko ranny. Strzały do papieża oddał Turek Mehmet Ali Agca, który przedstawił wiele wersji o tym, kto był jego mocodawcą. Późniejszy święty w ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie uratowano mu życie.

Sutanna nie zaginęła dzięki siostrom zakonnym, które posługiwały przy Janie Pawle II. Zabrały ją ze szpitala, a następnie została ona schowana. Nie była też prana, czyszczona ani pokazywana.

Światowe Dni Młodzieży powstały z inicjatywy św. Jana Pawła II. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w 1985 r. w Rzymie. Poprzednie ŚDM to Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku. Dotychczas odbyło 13 ogólnoświatowych zlotów na różnych kontynentach. Kraków jest 14. miejscem Światowych Dni Młodzieży. (PAP)

rop/ bko/ pz/

2016-07-26 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ceremonia otwarcia ŚDM

Symbole ŚDM przejmują od siebie kolejno przedstawiciele krajów, w których odbyły się poprzednie spotkania. Jako pierwsi nieśli je pielgrzymi z Rzymu - miejsca, w którym przed 30 laty rozpoczęła się historia Światowych Dni Młodzieży. Potem m.in. Amerykanie i młodzież z Filipin.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję