Reklama

Spotkania redaktorów "Niedzieli" z Czytelnikami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kolejnych numerach częstochowskiej edycji Niedzieli podajemy miejscowości i parafie, do których udają się redaktorzy i pracownicy Tygodnika Katolickiego Niedziela, bowiem rok 2001 jest rokiem Jubileuszu 75-lecia powstania Tygodnika. Ponadto zamiarem naszym jest odnowienie Ruchu Przyjaciół Niedzieli, a w poszczególnych parafiach i środowiskach powołanie do istnienia jego Kół. Po Mszach św. odbywają się spotkania i prezentacje nowego numeru Niedzieli, a także Niedzieli Dzieciom i Mojego Pisma Tęcza oraz książek i zeszytów wydawnictwa Biblioteka Niedzieli. Trzeba zaznaczyć, iż w wielu parafiach te spotkania cieszą się dużą fre-

kwencją, i tak w parafii pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej i św. Zygmunta przybyło na nie ponad 200 osób. Były także parafie, w których na spotkania pozostawały tylko nieliczne osoby. Nasi redaktorzy wspominają, iż abp Stanisław Nowak podczas wizyty w Stolicy Apostolskiej usłyszał z ust Ojca świętego ciepłe słowa na temat Niedzieli oraz jej Redaktora Naczelnego, oraz że Jan Paweł II z przyjemnością czyta Niedzielę, a jej Redaktor Naczelny "podąża w dobrym kierunku". Księża Proboszczowie przyjmują naszych pracowników z wielką serdecznością i życzliwością w każdej parafii. Trzeba podkreślić, iż dużym zainteresowaniem cieszą się pisma przeznaczone dla dzieci. Wiele osób - stałych czytelników wyraża swoje poparcie dla idei Niedzieli, dziękuje za jej profesjonalizm i komunikatywność.

Parafia św. Zygmunta w Częstochowie

W parafii św. Zygmunta podczas Mszy św. wierni wysłuchali kazań ks. Romana Rataja o roli i znaczeniu Tygodnika w życiu narodu, rodziny i każdego człowieka. Kaznodzieja nawiązywał do oddziaływania samego tytułu na naszą świadomość religijną - Niedziela przypomina dzień poświęcony Bogu. Jednocześnie ukazywał sam Tygodnik oraz ksią żki i zeszyty wydawnictwa Biblioteka Niedzieli jako pomoc we wzrastaniu w wierze i organizowaniu się wokół dobra.

Proboszcz - ks. kan. Marian Wojcieszak przyjął pracowników redakcji bardzo serdecznie i gościnnie. Sam w swoim zakresie przygotował stoisko z książkami wydawnictwa Biblioteki Niedzieli. Ksiądz Proboszcz zaproponował wiernym nowy sposób rozprowadzania Niedzieli poprzez zaangażowanie ministrantów i lektorów oraz innych wspólnot działają cych w parafii do roznoszenia Tygodnika do domów stałych czytelników, aby w ten sposób lepiej przygotowali się do przeżywania niedzieli - Dnia Pańskiego.

Parafia św. Michała Archanioła w Blachowni

W parafii św. Michała Archanioła w Blachowni gościli Krzysztof Klimczyk i Aleksy Korn. Proboszczem jest ks. kan. Andrzej Walaszczyk. Podczas prelekcji przedstawiona została historia powstania największego w Polsce tygodnika katolickiego, wydawanego w 18 edycjach, czytanego od Ameryki po Japonię. Była również refleksja nad tym, ile czasu spędzamy przed telewizorem

(4 godz. dziennie), a ile przeznaczamy na modlitwę i czytanie książki katolickiej oraz Niedzieli. Zaprezentowany został Tygodnik Niedziela oraz kilka najciekawszych artykułów. Na zakończenie redaktorzy zaprosili parafian do Ruchu Przyjaciół Niedzieli, w którym jest już ponad 200 osób (w tym 6 z tej parafii). W imieniu Redaktora Naczelnego podziękowali za znaczącą liczbę sprzedawanych Niedziel - 230 egzemplarzy. Trzeba nadmienić, iż taki stan utrzymuje się od kilku lat i nie ma żadnych zwrotów. Jest to zasługa pani Stanisławy, która rozprowadza Niedzielę w parafii, a kiedy trzeba, zanosi ją do domów. Pobyt zakończył się dyskusją na temat Niedzieli u Księdza Proboszcza na plebanii.

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Blachowni

Ilona Kisiel była w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Blachowni, a jest to prawdziwa wspólnota Kościoła, o co zabiega proboszcz - ks. Andrzej Kornacki, dało się to zaobserwować podczas niedzielnego spotkania. Przed każdą Mszą św. wierni z życzliwością wysłuchali słów podziękowania skierowanych do stałych czytelników Niedzieli, a jest ich w tej parafii wielu. Wierni przyjęli ze zrozumieniem słowa o potrzebie czytelnictwa prasy katolickiej, w tym szczególnie Tygodnika, który jest tworzony właśnie w naszej archidiecezji. Okazało się, że nie wszyscy wiedzieli, że Niedziela to nie tylko gazeta, ale i wiele innych dzieł, jak choćby wydawnictwo książkowe. Wiele osób chętnie sięgało po Mszy św. po ofertę wydawniczą.

Parafia pw. NarodzeniaPańskiego Częstochowie

Margita Kotas i Katarzyna Woynarowska odwiedziły parafię pw. Narodzenia Pańskiego. W wystąpieniach przybliżyły osiągnięcia Niedzieli w ostatnim dwudziestoleciu: edycje, serie wydawnicze, Moje Pismo Tęcza, obecność w Internecie, na pokładach samolotów, własne studio radiowe i telewizyjne. Przedstawiły kierunek pisma, podkreślają c wierność nauce Kościoła i nauczaniu Ojca świętego, wskazując również na obecność na łamach Niedzieli tematyki społecznej. Przedstawiają c najnowszą inicjatywę Niedzieli - odnawiany Ruch Przyjaciół pisma zachęciły do udziału w nim, bliższego kontaktu z Niedzielą i propagowania jej w swym otoczeniu. Proboszcz - ks. prał. Marian Duda przy tej okazji podziękował za publikacje tekstów dotyczących archikatedry i parafii Narodzenia Pańskiego, którymi kieruje. Po wystąpieniu redaktora dodał wiele ciepłych słów na temat Niedzieli, wskazał, że Częstochowa może być dumna z największego pisma katolickiego w Polsce, podkreślił, że stan czytelnictwa Niedzieli w naszej diecezji nie jest zadowalają cy, w zestawieniu choćby z diecezją przemyską. Wezwał do odpowiedzialności za czytelnictwo i nakład Niedzieli.

Po Mszach św. była możliwość indywidualnych kontaktów na mini stoisku Niedzieli, przy którym można było wpisać się na listę Przyjaciół Niedzieli, odebrać deklaracje Ruchu i otrzymać gratisowe egzemplarze Niedzieli Dzieciom i Mojego Pisma Tęcza.

Parafia bł. Urszuli Ledóchowskiejw Częstochowie

Sławomir Błaut przebywał w parafii pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej, gdzie po Mszy św. głosił prelekcje na temat sytuacji mediów katolickich w Polsce oraz wiodącej pozycji naszego Tygodnika wśród pism katolickich o zasięgu ogólnopolskim. Proboszcz parafii - ks. kan. Gabriel Biskup zapowiadał i zapraszał parafian do uczestnictwa w "spotkaniu z redaktorem Tygodnika Katolickiego Niedziela". Red. Błaut przedstawił uczestnikom idee spotkań Niedzieli z wiernymi parafii naszej archidiecezji. Przede wszystkim mówił o Jubileuszu 75-lecia Niedzieli i tzw. Małym Jubileuszu 20-lecia, związanym z reaktywowaniem naszego pisma przez redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia. Podczas prelekcji zwrócił uwagę na interesujące wywiady Włodzimierza Rędziocha, komentarze abp. Józefa Michalika Minął tydzień i omówienie prasy dokonane przez prof. Jerzego Roberta Nowaka. Po spotkaniu kilku jego uczestników zgłosiło swoje propozycje, np. prośbę o artykuły o wychowaniu młodzieży w kontekście szerzącego się chuligaństwa oraz podania na łamach Niedzieli najbardziej wartościowych podręczników szkolnych, szczególnie do nauki języka polskiego i historii. S. Błaut zachęcał także parafian do włączenia się w prace Kół Przyjaciół Niedzieli. Do Koła Przyjaciół Niedzieli zapisało się kolejne dziesięć osób. Będą oni wśród swoich rodzin i znajomych propagować idee Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: spotkam się z premierem Tuskiem ws. Nuclear Sharing

2024-04-22 20:19

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem ws. możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który przebywa z wizytą w Kanadzie pytany przez dziennikarzy podczas briefingu w Edmonton, czy po powrocie do Polski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. gotowości do przyjęcia broni nuklearnej w Polsce w ramach Nuclear Sharing, odparł: “oczywiście, spotkam się z panem premierem”.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję