Reklama

Polska

Msza św. w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

Niedziela

Mariusz Książek

Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

„Przychodzimy do Maryi, aby jej zawierzyć sprawy naszej Ojczyzny i Kościoła, a także zbliżającą się pielgrzymkę Ojca Świętego Franciszka do Częstochowy, na Jasną Górę i na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa” - mówił o. Kazimierz Maniecki, definitor Zakonu Paulinów, który 2 lipca w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Mszę św. koncelebrowali m.in. o. Jerzy Tomziński, o. Paweł Przygodzki - sekretarz generalny ojców paulinów, ks. Robert Grohs - moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej i publicysta „Niedzieli”, ks. Mariusz Frukacz - redaktor „Niedzieli”, który wygłosił homilię.

Reklama

Na Mszy św. zgromadzili się m. in. pracownicy „Niedzieli” na czele z Lidią Dudkiewicz - redaktor naczelną tygodnika, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce.

W homilii ks. Mariusz Frukacz, nawiązując do tekstu Ewangelii, podkreślił, że „musimy porzucić nasze stare przyzwyczajenia, aby żyć nowością i mocą Ewangelii”.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał, że kiedy św. Jan XXIII został wybrany na Stolicę św. Piotra, media pisały, że jest „papieżem przejściowym”, że pewnie nic nie zmieni, nie naruszy naszych przyzwyczajeń, a tymczasem papież zwołał Sobór Watykański II, bo jak mówił: „Do Kościoła trzeba wpuścić świeżego powietrza”. Byli przeciwnicy tej decyzji papieża, bo nie chcieli ruszać starych bukłaków.

Reklama

- Musimy być wierni Ewangelii, ale musimy szukać nowych sposobów jej głoszenia. Trzeba ciepłe wygodne kapcie, w których siedzimy przed telewizorem zamienić na czynne świadectwo wiary – kontynuował ks. Frukacz.

Kaznodzieja przypomniał, że „abyśmy mogli być świadkami Chrystusa to musimy na nowo przyjąć Ewangelię do naszych odnowionych serc i porzucić stare bukłaki naszych przyzwyczajeń” - Życie trzeba dostosować do Ewangelii, a nie Ewangelię do naszego stylu życia. Nasze życie powinno być życiem ewangelicznym – mówił kaznodzieja.

„W ciągu 90 lat istnienia tygodnik katolicki „Niedziela” zawsze walczył o to, aby Ewangelię głosić w nowy sposób, ale w wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. Także członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka czynią wszystko, by stać się nowymi ludźmi” – zaznaczył ks. Frukacz.

Zwracając się do kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Paulinów, ks. Frukacz podkreślił, że „dzisiejsza Ewangelia jest szczególną lekcją życia dla kleryków” – Przychodząc do seminarium musicie porzucić dawny i wygodny styl życia, by w ten sposób przygotować się do służby w kapłaństwie. Owoc waszego kapłaństwa w przyszłości będzie płynął z tajemnicy krzyża, można powiedzieć za św. Janem od Krzyża z „gęstwiny krzyża”.

Mariusz Książek

Spotkanie z o. Jerzym Tomzińskim

Spotkanie z o. Jerzym Tomzińskim

„Maryja uczy nas słuchać Jezusa. Dlatego jeśli nam ciężko coś zmienić w naszym życiu, to przyłóżmy ucho do Serca Matki i uczmy się od Niej. W Nazarecie, w czasie zwiastowania wszystko zmieniło się w życiu Maryi, ale powiedziała Bogu: „Oto ja Służebnica Pańska” – kontynuował ks. Frukacz.

„Starajmy się w życiu pełnić wolę Bożą i otwierać odnowione, nowe nasze serca na dar Ewangelii” – zakończył redaktor „Niedzieli”.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 7.30 odprawiana jest Msza św. w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika. Jest to szczególny dar Jasnej Góry dla „Niedzieli” w 90. rocznicę powstania tygodnika, która obchodzona jest w 2016 r.

2016-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: „Niedziela ze Słowem Bożym w klasztorze”

„Niedziela ze Słowem Bożym w klasztorze” - to inicjatywa ewangelizacyjna Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu skierowana szczególnie do ludzi młodych. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia w Niedzielę "Gaudete", czyli 3 Niedzielę Adwentu w Domu sióstr nazaretanek przy ul. Dąbrowskiego 19 w Częstochowie. Początek spotkania o godz. 10. 00.

CZYTAJ DALEJ

W całej Polsce modlitwy i post w intencji pokoju na Ukrainie

2022-01-25 16:24

[ TEMATY ]

modlitwa

Ukraina

post

Monika Jaworska

W kościołach w całej Polsce, ale też w domach prywatnych i siedzibach zgromadzeń zakonnych, czas wypełnią modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. O taką modlitwę poprosił w niedzielę katolików na całym świecie papież Franciszek.

Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosząc, by 26 stycznia był dniem modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada.

CZYTAJ DALEJ

Kuba: kardynał J. García Rodríguez świętował 50-lecie swego kapłaństwa

2022-01-27 17:14

[ TEMATY ]

kardynał

rocznica

Kuba

Wikipedia

Kardynał Juan García Rodríguez

Kardynał Juan García Rodríguez

Uroczystą Mszą św. w katedrze hawańskiej Kościół katolicki na Kubie uczcił 25 stycznia półwiecze kapłaństwa arcybiskupa stolicy kard. Juana de la Caridad García Rodrígueza. Jednocześnie obecni modlili się, aby „nadal pobudzał on wiele dusz na drodze do nieba”.

Przed rozpoczęciem liturgii (transmitowanej na żywo za pośrednictwem Facebooka Duszpasterstwa Młodzieży archidiecezji hawańskiej) jeden z księży przypomniał „mężną i wierną posługę purpurata na rzecz Kościoła kubańskiego przez wszystkie te lata”. Podkreślił, że w tym czasie odprawił on wiele Mszy, pomagał licznym chorym, pocieszył wiele rodzin, doradził wielu młodym ludziom, odpuścił liczne grzechy i odprawił Msze za wielu zmarłych. „Wielkość tego dobra, które uświęca kapłana, zna tylko Bóg i ci, którzy z tego korzystali. Wiarę przekazuje się słowem i świadectwem” – podkreślił mówca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję