Reklama

Polska

Bp Antoni Długosz obchodzi jubileusz 50. rocznicy święceń kapłańskich

[ TEMATY ]

jubileusz

bp Antoni Długosz

Niedziela.TV

„Łaska jest udzielona nie tylko osobiście, ale także dla innych.”- mówił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski 20 czerwca przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, z racji jubileuszu 50. rocznicy święceń kapłańskich biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Długosza.

Mszę św. z Metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. bp Antoni Długosz, abp senior Stanisław Nowak oraz kapłani, którzy 50 lat temu otrzymali święcenia kapłańskie wraz z bp. Antonim Długoszem.

Abp Depo odczytał słowa papieża Franciszka skierowane w specjalnym liście na ręce bp. Antoniego Długosza, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. Papież Franciszek napisał m. in. „Dzięki Jezusowi i Jego Duchowi Świętemu także nasze życie staje się "chlebem łamanym" dla naszych braci. Żyjąc w ten sposób odkrywamy prawdziwą radość! Radość czynienia siebie darem, aby odwzajemnić wielki dar, który otrzymaliśmy jako pierwsi, bez naszej zasługi”.

W homilii abp Depo wskazał na znaczenie „daru kapłańskiej służby i powołania po imieniu”. Abp Depo podkreślił, że droga kapłańska jubilatów rozpoczęła się z trwającym wówczas Soborem Watykańskim II, który określił tożsamość Kościoła i kapłaństwa. - Dzisiaj dziękujemy za każdy dzień waszej ewangelicznej służby - mówił abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski wskazał na wzór św. Pawła i na jego „bezkompromisowość w obronie Ewangelii i gotowość do męczeńskiej śmierci”. Nawiązując również do słów Ewangelii, że „nikt nie może dwom panom służyć” abp Depo podkreślił, że „kompromis obcy jest relacjom z Chrystusem”.

„Bardzo potrzebne jest kapłańskie serce otwarte na miłość Boga, którą trzeba przekazywać innym” - kontynuował Metropolita częstochowski.

Arcybiskup mówiąc o tajemnicy kapłańskiego życia wskazał na „dorastanie do głębokości i wielkości serca” i powtórzył za poetą ks. Januszem Pasierbem: „nie wiedziałem do jakiego stopnia Bóg boi się o tych których kocha zwłaszcza o tych którym dał zbyt wielkie serce, drży żeby mu nie zginęli przypadkiem.”

Metropolita częstochowski podkreślił, że „nasze czasy to czasy nowej ewangelizacji” i dodał, że „laicyzacja i bezwzględna sekularyzacja wdzierają się do myślenia i do sposobu życia wierzących”.

„Kościół jest niepokonany dzięki jedności kapłanów z Episkopatem. Ale Kościół przez kapłanów można także pokonywać. Przed tym trzeba bardzo się strzec”. - kontynuował abp Depo przypominając słowa Jana Pawła II, wypowiedziane do księży zgromadzonych w katedrze częstochowskiej, 6 czerwca 1979 r.

„Święty lęk odpowiedzialności powinien nam zawsze towarzyszyć, bo podpowiada nam, że nasze działanie nie jest jedynie z nas, ale z Boga.”- zakończył abp Depo.

Przed końcowym błogosławieństwem bp. Antoni Długosz podziękował wszystkim za obecność i modlitwę oraz otrzymał z rąk ojców paulinów kopię wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Przed Mszą św. w kaplicy różańcowej zaprezentowany został film dokumentalny pt. „Służyć”, o życiu i działalności biskupa „od dzieci”, w reżyserii Michała Tkaczyńskiego.

Reklama

„Dla wielu ludzi przed odbiornikiem telewizora bp Antoni Długosz jest świadkiem wiary, nadziei i miłości”. - mówił otwierając pokaz filmu o. Michał Legan- paulin. Natomiast bp Długosz podkreślił, że „na pierwszym miejscu jest katechetą” i wskazał na „konieczność poszukiwania nowych form ewangelizacji”.

W obchodach jubileuszu bp Długosza wzięła udział m. in. najbliższa rodzina, osoby życia konsekrowanego, ludzie kultury, ludzie niepełnosprawni, cierpiący, którym od wielu lat towarzyszy jubilat, dziennikarze, na czele z Lidią Dudkiewicz redaktor naczelną „Niedzieli” i pracownikami tygodnika.

Bp Antoni Długosz urodzony 8 kwietnia 1941 r. w Częstochowie, wyświęcony na kapłana 20 czerwca 1965 r. Mianowany biskupem tytularnym Aggar pomocniczym w Częstochowie 18 grudnia 1993 r., wyświęcony na biskupa 6 stycznia 1994 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Jako motto swojej posługi wybrał hasło „Servire” (Służyć).

Bp Antoni Długosz znany jest przede wszystkim z programu telewizyjnego dla dzieci "Ziarno”. Jest wykładowcą katechetyki w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, duszpasterzem narkomanów i niepełnosprawnych. W 2007 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Jest autorem wielu książek dla dzieci, publikacji z dziedziny Biblii, katechetyki i homiletyki m.in. „Pismo Święte naszym Przyjacielem” (1993), „Jak przygotowywać i oceniać katechezę” (1997), „Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci” (2003), „Opowiem ci o Jezusie” (2007), „Dekalog, czyli dziesięć propozycji Pana Boga” (2009), „Błogosławieni, czyli szczęśliwi” (2009). W 2006 r. ukazał się wywiad-rzeka z bp. Długoszem pt. „Służyć z radością”. Rozmowę przeprowadził ks. dr Stanisław Jasionek oraz w 2011 r. wywiad - rzeka „Od chrztu do zmartwychwstania. O życiu chrześcijanina”.

2015-06-20 15:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: biedne byłoby życie bez sakramentów kapłaństwa i Eucharystii

– Jakże biedne byłoby życie, gdybyśmy nie mieli sakramentu kapłaństwa i Chrystusa w Eucharystii – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który w Wielki Czwartek przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Witając wiernych, podkreślił, że dzisiaj „dziękujemy za Jego i nasze kapłaństwo, a także za to, że dzięki Eucharystii On jest własnością każdego z nas”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję