Reklama

Niedziela Kielecka

Róże dla Róży

W tych trudnych czasach chcemy na nowo chwycić za Różaniec, by modlić się o pokój na Ukrainie, na świecie, o zgodę i pokój w naszej Ojczyźnie i w naszych domach – mówi ks. Łukasz Zygmunt, duszpasterz wspólnoty Róż Żywego Różańca w diecezji kieleckiej, zapraszając na Pielgrzymkę do sanktuarium w Piotrkowicach 1 października.

Niedziela kielecka 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Archiwum pielgrzymki

Diecezjalne Pielgrzymki Róż Żywego Różańca organizowane są od 14 lat

Diecezjalne Pielgrzymki Róż Żywego Różańca organizowane są od 14 lat

Wezwanie do modlitwy różańcowej płynie z objawień w Lourdes, La Salette, Fatimy, Gietrzwałdu. Św. Jan Paweł II, który nie rozstawał się z Różańcem, szczególnie ukochał tę modlitwę, wszystkim goszczącym wręczał różaniec. Bł. kard. Stefan Wyszyński, który powiedział: „Wszystko postawiłem na Maryję” – jeszcze jako biskup lubelski w powojennej, umęczonej Polsce, pierwszy list poświęcił modlitwie różańcowej.

Zakorzenienie Polaków w Różańcu

W najtrudniejszych momentach dziejów naszej Ojczyzny Różaniec trzymali w dłoniach bohaterscy Polacy, żołnierze, ludzie nauki, kultury, z Różańcem żyli, trwali i umierali. Major Sucharski, dowódca składnicy na Westerplatte w 1939 r., własnoręcznie przepisywał swoim żołnierzom tajemnice różańcowe. W Katyniu odnajdywano ciała oficerów z różańcem w dłoniach, skrępowanych przez oprawców NKWD. Na różańcach z chleba modlili się kapłani – więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

Skąd róże?

Symbolikę wyjaśnia ks. Łukasz Zygmunt. Ludzie od najdawniejszych czasów łączyli piękno w przyrodzie, kwiatach z przymiotami Boga i Maryi, stąd modlitwa różańcowa – 10 „Zdrowaś Maryjo” – jest jak ofiarowanie codziennie dziesięciu róż dla Matki Bożej. Różaniec jest potężnym orężem duchowym. Wiedział o tym Pius V, wzywając chrześcijan przed bitwą nad Turkami pod Lepanto do Różańca. Diecezja jest szczególnie związana z tą modlitwą. Przy parafii katedralnej powstało pierwsze w Polsce Arcybractwo Różańcowe w I poł. XVII wieku. Dziś nie ma parafii, gdzie nie byłoby chociaż jednej róży Żywego Różańca, czyli dwudziestu osób codziennie odmawiających dziesiątek modlitwy. Są żeńskie, męskie, mieszane róże, ale i dziecięce czy kapłańskie, np. w dekanacie Bodzentyn, modlą się też nim wspólnoty męskie: Rycerze Kolumba, Legion Maryi, Mężczyźni św. Józefa i inne.

Do Królowej Pokoju

– Od 14 lat pielgrzymujemy do różnych sanktuariów naszej diecezji. W tym roku zapraszam wszystkie wspólnoty wraz z duszpasterzami, osoby konsekrowane i czcicieli Maryi do sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach. Dlaczego Piotrkowice? W Litanii Loretańskiej jest wezwanie do Królowej Pokoju i dlatego będziemy, jak głosi hasło pielgrzymki: „Z Królową Różańca Świętego modlić się o pokój” – tłumaczy ks. Zygmunt. Eucharystii o godz. 12.30 będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski. Konferencję o Maryi niosącej pokój wygłosi ks. Michał Kasprzyk, sekretarz PDM. Będzie to również okazja do wdzięczności za tegoroczną beatyfikację bł. Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskich Dzieł Misyjnych. Wolny czas umilą wszystkim artyści „Los Campanieros” z Peru.

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowa pielgrzymka Żywego Różańca

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Żywy Różaniec

Stowarzyszenie Żywy Różaniec

W dniach 5-6 czerwca 2020 r. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Jak to zrobią, gdy ograniczenia związane z epidemią nie pozwalają na tak liczne zgromadzenia? Stawią sią przed tronem Matki Bożej sercem. Zapraszamy na wyjątkową VIII Duchową Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę.

W tym roku nie będziemy mogli wszyscy fizycznie przybyć na Jasną Górę. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nasza pielgrzymka będzie miała charakter duchowy. Na Jasną Górę przybędą przedstawiciele Żywego Różańca w Polsce, którzy poprowadzą dwudniowe czuwanie, a my wraz z nimi nasze duchowe pielgrzymowanie będziemy przeżywać za pośrednictwem Radia Maryja, Telewizji Trwam i strony internetowej jasnagora.pl.

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję