Reklama

Niedziela Kielecka

Bł. Kadłubek wyjątkowy

W Jędrzejowie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem odpustu wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Niedziela kielecka 39/2021, str. VI

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

T.D.

Jednej z Mszy św. odpustowych przewodniczył bp Robert Chrząszcz

Jednej z Mszy św. odpustowych przewodniczył bp Robert Chrząszcz

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

Mamy go tutaj

Kilkudniową tradycję sierpniowych odpustów wincentiańskich wprowadził na początku XX wieku ks. prob. Stanisław Marchewka, w czasach tworzenia parafii diecezjalnej, co podtrzymywano po 1945 r. – mówi Niedzieli o. Bruno Paterewicz, przeor w archiopactwie cystersów. – Przybywały tłumy pielgrzymów, odpust trwał tydzień i aby nie narażać ich na nocleg pod gołym niebem w październiku, ks. Marchewka wpadł na pomysł odpustu sierpniowego – wyjaśnia.

Reklama

Natomiast w październiku jest liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka. W tym roku z uroczystościami religijnymi łączą się ważne dla Jędrzejowa jubileusze, związane z obchodami 750 lat miasta, którego Mistrz Wincenty jest patronem. – Jestem z parafii Matki Bożej Łaskawej, ale zawsze uczestniczymy w obchodach. To był wielki człowiek, patriota i pozostał w Jędrzejowie. Mamy go tutaj – mówi Niedzieli p. Grażyna.

Uroczystości odpustowe zgromadziły rzesze wiernych z Jędrzejowa i okolic. Choć zdaniem proboszcza, o. Jakuba Zawadzkiego, pielgrzymi przybywali raczej indywidualnie, na parkingu widać było samochody i autokary z rejestracjami ze Śląska, z małopolskiego, mazowieckiego.

Wielkie świętowanie

Słowo Boże podczas odpustu głosił o. Antoni Sumera, przeor klasztoru cystersów w Szczyrzycu. Codziennie była sprawowana Msza św. z kazaniem, i odmawiana litania do bł. Wincentego. W pierwszy dzień odpustu czciciele bł. Wincentego uczestniczyli w modlitwie różańcowej po alejach w sanktuarium ze świecami. Procesję poprzedziła Msza św., której przewodniczył o. Wincenty Zakrzewski, przeor administrator z opactwa w Krakowie-Mogile. Piątkową drogę krzyżową poprowadził opat jędrzejowski, o. Rafał Ścibiorowski.

Reklama

W sobotę Mszy św. przewodniczył bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. – Z perspektywy wiary chcemy dzisiaj patrzeć na bł. Kadłubka i odczytywać jego wezwanie – mówił, przypominając, jak ważne w życiu bł. Wincentego było doświadczenie jedności Kościoła, w tym udział w obradach Soboru Laterańskiego IV. – Wrócił, by dokonywać odnowy Kościoła w Polsce, widział opłakane skutki podziału w wymiarze narodowym. Prośmy Boga o dar jedności przez wstawiennictwo bł. Kadłubka – zachęcał biskup z Krakowa.

Po Mszy św. wierni towarzyszyli relikwiom w miejskiej procesji do Kopca Spotkania – do miejsca, gdzie były biskup Krakowa był witany przez konwent cysterski, gdy pieszo jako pokutnik przywędrował tutaj ze stolicy.

Z kolei uroczystej Sumie odpustowej w niedzielę przewodniczył bp Henryk Tomasik, biskup senior diecezji radomskiej w asyście opatów cysterskich i przy udziale zaproszonych gości.

W homilii bp Tomasik, przypominając zasługi bł. Wincentego, stawiał kwestie współczesnych podziałów i problemów Polski. – Pięknym znakiem jego mądrości, który pozostał w naszej kulturze, jest Kronika Polska (…). Pisząc historię Polski, miał ciekawy cel – chciał dać potomnym przykład, z którego, jak zauważył, „rodzą się wszelakie czyny bohaterskie, dowodzące zacnego charakteru”. Nie tylko o rejestrowanie wydarzeń chodziło, ale takie przedstawienie historii, które uczyło zachowania i postaw – przypomniał biskup z Radomia.

Na krużgankach dostępna była wystawa obrazów artystów z Klubu Twórców Ziemi Jędrzejowskiej, pokazano widowisko muzyczne Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, odbył się koncert Orkiestry Kameralnej Beskid Sound-Project.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W archiopactwie proszą o wsparcie

Niedziela kielecka 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

renowacja

cystersi

fresk

Jędrzejów

TD

W kaplicy bł. Wincentego wciąż odkrywane są nowe freski A. Radwańskiego

W kaplicy bł. Wincentego wciąż odkrywane są nowe freski A. Radwańskiego

Braki finansowe, spowodowane epidemią utrudniają ojcom cystersom z Jędrzejowa prowadzenie działań remontowych.

Przypomnijmy, że prace w kaplicy z konfesją Błogosławionego trwają od dwóch lat. Jędrzejowskie archiopactwo cystersów otrzymało ostatnio dotację: 450 tys. zł z MKiDN na zakończenie prac renowacyjnych w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka – patrona Jędrzejowa – biskupa i cystersa.

CZYTAJ DALEJ

Święta matka

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Archiwum Sioóstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego

św. Aniela Merici

św. Aniela Merici

Choć nigdy nie została biologiczną rodzicielką, dała jednak początek duchowym córkom – urszulankom, którym zostawiła dwa pisma: Testament i Rady. Mowa o św. Anieli Merici, którą czcimy 27 stycznia.

Przyszła założycielka Towarzystwa św. Urszuli (dziewicy i męczennicy z IV wieku) urodziła się w malowniczej miejscowości Desenzano nad przepięknym jeziorem Garda w północnej Italii. Życie jej nie oszczędzało, dosyć wcześnie zmarli jej siostra oraz rodzice (miała jeszcze dwóch braci). Zaopiekowali się nią krewni, u których pracowała.

CZYTAJ DALEJ

Prezentacja raportu: Zjawisko „przestępstw z nienawiści” Instytutu Ordo Iuris

2022-01-27 17:31

[ TEMATY ]

raport

przestępstwo

nienawiść

Artur Stelmasiak/Niedziela

Konferencja w KAI

Konferencja w KAI

– Kwalifikowanie jakiegoś czynu jako czyn z nienawiści, wskazuje, że ustawodawca widzi szczególne zagrożenie związane z czynnikami, takimi jak nienawiść etniczna, narodowościowa czy religijna – zauważył prezes Instytutu adwokat Jerzy Kwaśniewski podczas konferencji, na której przedstawiono główne tezy raportu: „Zjawisko przestępstw z nienawiści” przygotowanego przez Fundację Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Opracowanie przedstawia zasady regulacji prawnych dotyczących zwalczania przestępstw z nienawiści, jak również odpowiada na pytanie, czy w polskim systemie prawnym konieczne jest wprowadzenie pojęcia „mowy nienawiści”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję