Reklama

Niedziela Kielecka

Święci w Brzezinach

Monstrancja, przed którą wierni w wielu kościołach nie tylko w Polsce, modlą się o pokój – od Wielkanocy do Niedzieli Miłosierdzia Bożego przebywa w parafii Wszystkich Świętych w Brzezinach.

Niedziela kielecka 15/2021, str. I

[ TEMATY ]

Niedziela Miłosierdzia

Damian Zegadło

Relikwie świętych i błogosławionych znajdą się w nowej kaplicy adoracji

Relikwie świętych i błogosławionych znajdą się w nowej kaplicy adoracji

Potrzebujemy tej modlitwy przy Jezusie Eucharystycznym Zmartwychwstałym. W tym trudnym czasie pandemii modlimy się o nadzieję i pokój w naszych sercach i rodzinach, który jest nam dziś bardzo potrzebny – mówi proboszcz ks. Józef Knap.

Historia monstrancji

– Znamienne, że monstrancja przybyła do Brzezin z piekoszowskiego sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia od naszego krajana – ks. Zygmunta Kwiecińskiego, a stąd uda się do oliwskiej katedry również do naszego krajana – pochodzącego z Kowali, abp. Tadeusza Wojdy – mówi ks. Knap.

Reklama

Monstrancja powstała w pracowni Drapikowski Studio z Gdańska. Mariusz Drapikowski, utytułowany artysta współtworzy Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, które realizuje ideę 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju. Na świecie, w miejscach szczególnie dotkniętych dramatem wojny, powstają miejsca wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego, gdzie trwa nieustanna modlitwa o pokój. Obecnie jest ich już osiem. Są już w Betlejem, w Kazachstanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Korei Południowej, w Rwandzie, na Filipinach i w polskim Niepokalanowie. Do każdego z nich powstała monstrancja – jako Gwiazda w Koronie Maryi. Gwiazda Medjugorie, która peregrynuje po Polsce do chwili ukończenia kaplicy w sanktuarium w Medjugorie, jest jedną z nich.

Powstanie kaplica adoracji

Jak wyjaśnia ks. prob. Józef Knap – obecność monstrancji w Brzezinach wiąże się z pragnieniem i planami utworzenia w świątyni Wszystkich Świętych kaplicy adoracji z  relikwiami świętych i błogosławionych.

– Wierzymy w świętych obcowanie. W kaplicy będzie można stale adorować Jezusa Eucharystycznego, a święci prowadzą nas do Niego – tłumaczy. Parafia od lat szerzy kult świętych i błogosławionych poprzez modlitwę przy ich relikwiach sprowadzanych do kościoła. – Każda z tych postaci czczonych w Kościele, obdarzona wyjątkowym charyzmatem, może być drogowskazem dla młodych, starszych, zagubionych i poszukujących i pomagać nam dążyć do świętości życia – wyjaśnia Damian Zegadło, parafianin zaangażowany w rozwijanie kultu świętych i błogosławionych w parafii.

– Projekt ołtarza do kaplicy powierzono pracowni Drapikowski Studio, prowadzonej przez Mariusza Drapikowskiego z synem. Relikwie zostaną prawdopodobnie zdeponowane w małych katakumbach, nie będą eksponowane, aby cała uwaga skupiała się na miejscu, które jest w centrum – Jezusie obecnym w hostii – mówi. Usytuowanie kaplicy jest dogodne, będzie ona okratowana, tak więc stanie się dostępna dla każdego, kto zechce zatrzymać się na modlitwę. Koncepcja ołtarza do kaplicy połączy w sobie nowoczesność i tradycję i harmonijne wpisze się on w wystrój wnętrza świątyni, tak by powstał klimat sprzyjający skupieniu, wyciszeniu i modlitwie. Realizacja projektu nastąpi nie wcześniej niż w przyszłym roku.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Miłosierdzia Bożego

[ TEMATY ]

Niedziela Miłosierdzia

Mazur/episkopat.pl

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi ustanowione przez Jana Pawła II Święto Miłosierdzia Bożego. Kult Bożego Miłosierdzia związany jest z objawieniami zakonnicy ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Faustyny Kowalskiej, której w 1935 roku objawił się Jezus, polecając by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. 17 sierpnia 2002 r., podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach.

Na całym świecie są miliony czcicieli Bożego Miłosierdzia. W kwietniu 1993 roku Jan Paweł II beatyfikował s. Faustynę Kowalską i ogłosił jej święto, a 30 kwietnia 2000 roku dokonał jej uroczystej kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej

2021-05-08 21:30

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Matka wszystko rozumie... Matka pomaga. Matka Boża Częstochowska wyprosiła wiele cudów. Dziś przedstawiamy kolejny.

Byliśmy bezsilni

CZYTAJ DALEJ

Panie oddaję Ci całe moje życie. Ty działaj i kieruj

2021-05-11 15:14

[ TEMATY ]

wiara

świadectwo

apel o pomoc

Archiwum

„Justynę można przepisać na receptę. Jest życzliwa i pogodna, każda rozmowa z nią koi i przynosi optymizm. Pomaganie Justynie daje bardzo dużo, przede wszystkim tym, którzy jej pomagają” – tak o Justynie mówi jej serdeczna przyjaciółka, starsza o 20 lat.

Justyna ma 30 lat i jest niepełnosprawna. Urodziła się z krótszą nogą i niewykształconym stawem biodrowym. Odkąd pamięta, jej życie toczyło się głównie w szpitalach, salach zabiegowych, a nie podwórku czy w szkole. Świat Justyny zaludniali lekarze, pielęgniarki, terapeuci i pacjenci będący w sytuacji takiej, jak ona. Dość szybko zorientowała się, że ma specjalny dar. W szpitalach często proszono ją o zajęcie się płaczącym dzieckiem, o pomoc w uspokojeniu rozżalonego małego pacjenta. Justyna miał w sobie coś, co powodowało, że zrozpaczone dzieciaki przestawały płakać, a na ich buzie powracał uśmiech. — Ty to umiesz człowieka wysłuchać, masz cierpliwość — mówili ci, którzy prosili ją o pomoc. Zresztą i dziś zdarza się, że ktoś, nie wiadomo dlaczego, zaczyna Justynie opowiadać historię swojego życia. Justyna bardzo lubi kontakt z ludźmi, może dlatego, że wie, co to znaczy ból i cierpienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję