Reklama

Niedziela Sandomierska

Wyklęci, ale niezapomniani

Podobnie jak w całym kraju, 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, również w Tarnobrzegu mieszkańcy oddali cześć rodakom, o których pamięć chciano przez wiele lat wymazać.

Niedziela sandomierska 11/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ks. Wojciech Kania

Bohaterów upamiętniono przed pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora

Bohaterów upamiętniono przed pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora

Uroczystość miała miejsce przy pomniku mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, mieszczącego się na placu dr. Antoniego Surowieckiego. Wzięły w niej udział władze miasta na czele z prezydentem Dariuszem Bożkiem, przedstawiciele rady miejskiej i instytucji tarnobrzeskich, jak również rodzina mjr. Dekutowskiego. W okolicznościowym przemówieniu prezydent miasta podkreślał, iż bardzo ważna jest pamięć o narodowych bohaterach i historii państwa, przekazywanie jej młodszym pokoleniom oraz dbanie o wolność i niepodległość.

– Ten dzień, dla nas tarnobrzeżan, jest z pewnością bardzo ważny, nie tylko z uwagi na mjr. Hieronima Dekutowskiego, ale ze względu na pamięć o pokoleniach, oddających życie, która jest niezwykle istotna. Ważne jest pamiętanie o swojej historii, uczenie się jej, by nie popełniać tych samych błędów, bo jak dobrze wiemy, niejednokrotnie niepodległość odbieraliśmy sobie sami. Miejmy nadzieję, że już nigdy Polak Polakowi wrogiem nie będzie i nigdy Polak przeciwko Polakowi nie wystąpi. Polska to jest nasze wspólne dzieło i nasza wspólna odpowiedzialność. Chociaż wiele nas różni, to jesteśmy jednym wspaniałym narodem. Pamiętajmy zatem o tych, których już nie ma, a dzięki którym stoimy tu jako wolni ludzie i miejmy na uwadze kolejne pokolenia. Zróbmy wszystko, żeby wiedziały, co to jest wolność, wolność i jeszcze raz wolność – mówił Dariusz Bożek.

Reklama

Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wyjątkowy wymiar tegorocznych obchodów. Wspomniał również o niosących nadzieję wolności wyborach z 1947 r., które, niestety, sfałszowano, a władzę objął rząd komunistyczny, robiący wszystko, aby pamięć o Żołnierzach Niezłomnych została wraz z nimi „zakopana w dołach zapomnienia”.

– Pierwszy marca to dzień pamięci o Żołnierzach Niezłomnych – wolę to zdecydowanie trafniejsze określenie – który w tym roku jest wyjątkowy. Przypadają nań bowiem dwie okrągłe rocznice: 10. ustanowienia święta i 70. stracenia w więzieniu mokotowskim siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. To wydarzenie posłużyło do przyjęcia 1 marca świętem żołnierzy podziemia niepodległościowego. Ludzie ci zapisali najbardziej dramatyczne i chwalebne karty w Polskiej historii. Podjęli działania tzw. drugiej konspiracji albo konspiracji antykomunistycznej. Byli to żołnierze, którzy po lecie roku 1944, na terenach zajętych przez Armię Czerwoną, przystąpili do walki z nowym okupantem. Oblicza się, że w konspiracji pozostało ok. 100 tys. osób, które podjęły nierówną walkę trwającą do roku 1963, kiedy zabity został ostatni Żołnierz Niezłomny Józef Franczak ps. Lelek. Apogeum działań podziemia antykomunistycznego to naturalnie lata 1944-1947 – mówił dyrektor muzeum.

Chociaż wiele nas różni, to jesteśmy jednym wspaniałym narodem. Pamiętajmy zatem o tych, których już nie ma, a dzięki którym jesteśmy wolnymi ludźmi, mając na uwadze kolejne pokolenia.

Podziel się cytatem

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta wraz z Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Toruniu

1 marca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi sprawowana była Msza św. w Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W Eucharystii udział wzięli m.in. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. Karol Rafalski, kapelan Jednostki Strzeleckiej. Wspominał on w słowie skierowanym do zebranych o Żołnierzach Wyklętych, których bohaterskie czyny i ich "pragnienie Polski" wspominano tego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję