Reklama

Polska

Bp Lepa: Maryja była naszą Orędowniczką podczas stanu wojennego

„33 lata temu 13 grudnia 1981 roku w nocy wprowadzono stan wojenny. Ta wiadomość była bardzo trudnym doświadczeniem, widzimy teraz, że to była zbrodnia dokonana na narodzie… ”- powiedział podczas łódzkich obchodów upamiętniających wprowadzenie stanu wojennego, ks. Kazimierz Kubacki proboszcz parafii Najświętszego Imienia Jezus. Mszy Świętej w kościele ojców Jezuitów przewodniczył biskup senior Adam Lepa.

[ TEMATY ]

bp Adam Lepa

ARCHIWUM NIEDZIELI ŁÓDZKIEJ

To właśnie w tym łódzkim kościele, na ulicy Sienkiewicza 60, gromadzili się ludzie z Solidarności. O tym wspominał we wstępie do Mszy Świętej ks. Kubacki. „Widzimy teraz, że to była zbrodnia dokonana na narodzie, który dopominał się o swoje prawa, w bardzo ważnej dziedzinie jaką są prawa pracownicze. Dzisiaj po 33 latach gromadzimy się na tej Mszy Świętej, którą ofiarujemy jak zwykle za naszą Ojczyznę. I cieszę się bardzo, że gromadzimy się w tym kościele, w którym zawsze środowiska niepodległościowe mogły się spotkać bez względu na cenę jaką płacono. By wspomnieć to wydarzenie, które mimo, że minęło tyle lat i reprezentujemy różne środowiska, tak bardzo nas jednoczy. I wspominamy te momenty kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II, jak również prezydent USA Ronald Reagan i wielu innych zapalało w swoich oknach świece w solidarności z naszym krajem. Ta solidarność łączy dzisiaj wszystkie środowiska.”

Reklama

W homilii skierowanej do wiernych biskup Adam Lepa zwrócił uwagę na to, że nie bez przyczyny ta Eucharystia sprawowana jest pod sztandarem Matki Bożej Królowej Polski. „Dlaczego dziś odwołujemy się do Matki Najświętszej Królowej Polski. Przede wszystkim dlatego, że ona jest Królową naszego Narodu, a ta Msza Święta jest w intencji naszego Narodu, naszej Ojczyzny, ale też dlatego, że przez wieki otaczana była Jej nabożeństwem i miłością”. Biskup Lepa przypomniał, że Polacy często w historii oddawali cześć Maryi i do niej uciekali się w najtrudniejszych momentach. To Maryja była zawsze orędowniczką naszej Ojczyzny, również w okresie wprowadzenia stanu wojennego. Ksiądz biskup przypomniał, że w tym okresie ludzie ginęli, bo opowiadali się za prawdą i sprawiedliwością. Tę odwagę, do stanięcia wbrew temu to mówiła propaganda tego świata, czerpali właśnie od Maryi. Tak jak to czynił ks. Jerzy Popiełuszko patron Solidarności. I dzisiaj tę modlitwę za Ojczyznę zanosimy właśnie za pośrednictwem dwóch wielkich Polaków zasłużonych dla Solidarności i wolności naszej Ojczyzny- bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II- mówił biskup Adam Lepa.

Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni udali się w marszu pamięci przed pomnik „Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka”.

2014-12-14 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Adam Lepa do dziennikarzy

Bp Adam Lepa o roli mediów w dzisiejszym świecie podczas spotkania z dziennikarzami w dniu św. Franciszka Salezego, patrona mediów.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję