Reklama

Niedziela Łódzka

Miejmy wyobraźnię miłosierdzia

Niedziela łódzka 49/2015, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

list

Rok Miłosierdzia

Kamil Gregorczyk

Odwiedziny chorych

Odwiedziny chorych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ukochani Archidiecezjanie!

Jakżeż wspaniale i podniośle brzmią czytane przed chwilą słowa proroka Barucha: „Złóż, Jeruzalem, szatę smutku i utrapienia swego, a przywdziej wspaniałe szaty chwały, dane ci na zawsze przez Pana. Oblecz się płaszczem sprawiedliwości, pochodzącej od Boga, włóż na głowę swą koronę chwały Przedwiecznego!” (Ba 5, 1-2). Słowa te wpisują się w przeżywany obecnie przez cały Kościół Adwent, który ma być czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Nabierają jednak one jeszcze głębszego znaczenia w świetle rozpoczynającego się Roku Świętego Miłosierdzia. Jak wiadomo, 11 kwietnia tego roku Ojciec Święty Franciszek bullą „Misericordiae vultus” („Oblicze miłosierdzia”) ogłosił „Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako pełen łaski czas dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym”. Właśnie ten czekający nas „czas łaski” ma sprawić, że – na wzór Jeruzalem – powinniśmy złożyć szaty smutku i utrapienia, a przywdziać szaty chwały i oblec się płaszczem sprawiedliwości. Mamy dostąpić miłosierdzia Bożego, by stać się dla całego świata skutecznymi i przejmującymi świadkami dobroci Boga i Jego miłosierdzia, które trwa bez końca! Ku naszej wielkiej radości, Ojciec Święty wspomniał w bulli „Misericordiae vultus” tak bardzo związaną z Łodzią „wielką apostołkę miłosierdzia”, św. Faustynę Kowalską, którą wzywa do tego, aby się „wstawiała za nami i uzyskała dla nas łaskę życia i chodzenia w świetle Bożego przebaczenia oraz w niezachwianej ufności w Jego miłość” (MV).

Rok Miłosierdzia rozpocznie się już pojutrze, 8 grudnia br., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy 20 listopada 2016 r., w uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata. Jego hasło brzmi: „Miłosierni jak Ojciec”. Łącząc otwarcie Roku Miłosierdzia z tajemnicą Niepokalanego Poczęcia, Ojciec Święty Franciszek pragnie podkreślić głoszoną przez Kościół prawdę, że dzieje Bożego miłosierdzia trwają od samych początków ludzkości. Grzech pierwszych rodziców spotkał się bowiem nie tylko z należną karą, ale również z zapowiedzią zbawienia, mającego się dokonać poprzez Niewiastę, której Potomek zdepcze głowę węża (por. Rdz 3, 15). W swoim zamyśle Bóg „zechciał [więc], aby Maryja, święta i niepokalana w miłości (por. Ef 1, 4), stała się Matką Odkupiciela człowieka” (MV).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

8 grudnia Ojciec Święty otworzy Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Następnie, 13 grudnia, to znaczy w III Niedzielę Adwentu, papież Franciszek dokona podobnej ceremonii otwarcia Świętych Drzwi w Bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie w pozostałych Bazylikach papieskich: Matki Boskiej Większej i św. Pawła za Murami. Zgodnie z jego decyzją, w tym samym dniu zostaną otwarte Święte Drzwi we wszystkich katedrach świata oraz w kościołach, wyznaczonych przez poszczególnych biskupów diecezjalnych. W związku z tym w formie specjalnego dekretu ustanowiłem dwanaście kościołów, w których będzie można uzyskiwać łaski jubileuszowe. Tymi kościołami są: katedra łódzka oraz następujące kościoły w Łodzi: Miłosierdzia Bożego, św. Faustyny, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha oraz św. Antoniego Padewskiego i św. Jana Chrzciciela. Natomiast poza Łodzią otrzymaniem tych łask będzie się można radować: w Bełchatowie – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w Łasku – kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła, w Piotrkowie Trybunalskim – kościół Najświętszego Serca Jezusowego, w Tomaszowie Mazowieckim – kościół św. Antoniego, św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Matki Bożej Różańcowej, w Wolborzu – kościół św. Mikołaja Biskupa, oraz w Zgierzu – kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Reklama

We wszystkich tych dwunastu kościołach naszej łódzkiej archidiecezji, na wzór papieskich Bazylik w Rzymie, w III Niedzielę Adwentu zostaną uroczyście otwarte Drzwi Święte. Sama ich nazwa nawiązuje do słów Chrystusa, który powiedział o sobie: „Ja jestem bramą owiec. (...) Jeśli kto wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę” (J 10, 7. 9). Natomiast ich znaczenie wyjaśnił Ojciec Święty Jan Paweł II w bulli ogłaszającej Rok Święty 2000, w której pisał: Drzwi Święte „symbolizują przejście z grzechu do łaski, do jakiej powołany jest każdy chrześcijanin. (...) Istnieje tylko jedna brama, która pozwala wejść do życia w komunii z Bogiem: jest nią Jezus, jedyna i ostateczna droga zbawienia. (...) Wskazanie na bramę przypomina każdemu wierzącemu, że powinien przekroczyć jej próg. Przejść przez tę bramę znaczy wyznać, że Jezus Chrystus jest Panem, a zarazem pogłębić wiarę w Niego, aby żyć nowym życiem, którym nas obdarzył”.

Przekraczając Święte Drzwi, które Ojciec Święty Franciszek nazywa także Bramą Miłosierdzia, każdy wierzący „będzie mógł doświadczyć miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję” (MV). Znajdzie się bowiem w kościele, w którym będzie mógł dostąpić łaski miłosierdzia Bożego dzięki większej niż zwykle możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, a także adoracji Najświętszego Sakramentu. Będzie mógł również uzyskać w tym kościele odpusty związane z Rokiem Miłosierdzia. Dokładne warunki ich uzyskania zostaną podane przeze mnie w osobnym dekrecie (patrz str. VIII – przyp. red). Dlatego też bardzo gorąco zachęcam wszystkich Drogich Archidiecezjan, aby prywatnie lub wspólnotowo udawali się w pielgrzymkach do tych kościołów. Jak bowiem pisze Ojciec Święty Franciszek, „pielgrzymka jest znakiem szczególnym w Roku Świętym, ponieważ jest ikoną drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej egzystencji. Życie jest pielgrzymką, a istota ludzka to viator, pielgrzym, który przemierza drogę aż do osiągnięcia pożądanego celu. Również po to, aby dotrzeć do Drzwi Świętych w Rzymie i w każdym innym miejscu, będziemy musieli pójść na pielgrzymkę, każdy na miarę własnych sił. Stanie się ona znakiem, że również miłosierdzie jest celem, który mamy osiągnąć, a który wymaga zaangażowania i poświęcenia. Pielgrzymka zatem niech stanie się bodźcem do nawrócenia: przekraczając Drzwi Święte, pozwolimy się objąć miłosierdziu Bożemu” (MV).

Reklama

Radosne doświadczenie tego, że miłosierny Bóg stale nas kocha i nieustannie nam przebacza, musi być dla nas impulsem do tego, abyśmy i my byli miłosierni dla innych, abyśmy z całych sił naszego ducha realizowali hasło tego Jubileuszowego Roku: „Miłosierni jak Ojciec”. Dlatego też papież Franciszek zachęca nas, byśmy ze szczególną żarliwością pełnili wobec innych ludzi uczynki miłosierne co do ciała i co do duszy. „Wyobraźnia miłosierdzia”, do której wzywał nas św. Jan Paweł II, musi zatem znajdować każdego dnia bardzo konkretną treść w postaci naszych czynów miłosierdzia: wobec głodnych, których nakarmimy; wobec spragnionych, którym podamy kubek wody; wobec nagich, których przyodziejemy; wobec przybyszów, których przyjmiemy pod własny dach; wobec więźniów, których będziemy pocieszać; wobec chorych, których nawiedzimy; wobec zmarłych, których ciała z szacunkiem pogrzebiemy; wobec wątpiących, którym damy dobrą radę; wobec nieposiadających właściwych umiejętności, których pouczymy; wobec ludzi grzeszących, których z odwagą a równocześnie z miłością upomnimy; wobec strapionych, których pocieszymy; wobec krzywdzących nas, których z cierpliwością będziemy znosić; wobec winnych, którym z serca przebaczymy, a urazy chętnie darujemy; wobec wszystkich żyjących i zmarłych, o których będziemy pamiętali w naszych codziennych modlitwach.

Reklama

Przypomnienie tych uczynków miłosierdzia uprzytamnia nam, jak ogromna jest przestrzeń naszej codzienności, której możemy – i powinniśmy – nadać kształt i woń chrześcijańskiej miłości. A także: jak dobry i szlachetny może być każdy uczeń Chrystusa, który realizując te uczynki, stanie się świadkiem Jego nieskończonej miłości miłosiernej, oraz jak wspaniały i przekonujący dla wszystkich może stać się Kościół, który od 1050 lat głosi w naszej Ojczyźnie Ewangelię tej właśnie Miłości.

Życzę Wam z całego serca, Moi Drodzy, aby Rok Miłosierdzia stał się dla każdej i każdego z Was czasem prawdziwie błogosławionym – czasem zbawienia. Na jego radosne i pełne nadziei przeżywanie wszystkim Wam z serca błogosławię.

Tytuł listu pochodzi od redakcji

2015-12-03 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro czwarty dzień wizyty Franciszka w Polsce

Sobota będzie czwartym dniem wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Polsce. papież odwiedzi sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i Sanktuarium św. Jana Pawła II gdzie odprawi Mszę św. Po południu zje obiad z przedstawicielami młodzieży z różnych kontynentów a wieczorem spotka się z uczestnikami ŚDM na czuwaniu na Campus Misericordiae w Brzegach.

O godz. 8.30, papież Franciszek nawiedzi Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Najpierw będzie się modlić w Kaplicy św. Siostry Faustyny, gdzie złożone są relikwie Świętej. Następnie wejdzie do łagiewnickiej bazyliki przez Bramę Miłosierdzia. Ojciec Święty wyspowiada tam pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim.

CZYTAJ DALEJ

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję