Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nie wolno im spocząć. Wolontariat Misyjny „Salvator”

„Dopóki żyje na świecie choćby jeden człowiek, który nie zna i nie kocha Jezusa Chrystusa Zbawiciela Świata, nie wolno ci spocząć!” – powtarzają wolontariusze z Wolontariatu Misyjnego „Salvator” (WMS) za o. Franciszkiem Jordanem, założycielem Salwatorianów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zainspirowani ewangeliczną radością i pragnieniem realizacji przesłania o. Franciszka, wolontariusze z WMS pomagają potrzebującym na misjach w krajach Europy i świata. Działają na rzecz misji także w miejscu, w którym żyją: modlą się, organizują spotkania, wystawy, zbiórki na rzecz misji. Co miesiąc biorą udział w spotkaniach regionalnych, a trzy razy w roku – w spotkaniach ogólnopolskich. Ostatnie takie spotkanie odbyło się od 13 do 15 lutego w naszej diecezji – w Trzebini k. Żywca. Do udziału zaproszono znanych kaznodziejów: o. Adama Szustaka OP i ks. Krzysztofa Porosło.

„To był miesiąc, dzięki któremu moja osobista wiara stała się jeszcze silniejsza, radość zagościła w moim sercu. Zaprzyjaźniłam się jeszcze bardziej z Duchem Świętym i wróciłam do Polski z przekonaniem, że życie bez Boga i bez ludzi nie może dać mi szczęścia. Każdego dnia wspominam roześmiane buzie naszych albańskich dzieciaków i bardzo za nimi tęsknię” – tak opisuje swoją posługę w Albanii Małgorzata Mrozik. Swoje świadectwo zawarła w książce „Skok na głęboką wodę. Przepis na wolontariusza misyjnego” pod red. ks. Pawła Fiącka SDS. Książka zawiera szereg świadectw wolontariuszy, którzy posługiwali w krajach misyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czym jest Wolontariat Misyjny „Salvator”? Jak tłumaczy opiekun duchowy wspólnoty ks. Paweł Fiącek SDS, to młodzież skupiona przy Zgromadzeniu Salwatorianów. Ci młodzi ludzie chcą żyć wiarą w Jezusa Chrystusa i dzielić się nią, ofiarowując na misjach swój czas i zdolności, umiejętności oraz chęć pomocy. – Cel, jaki stawia sobie Wolontariat Misyjny „Salvator” to wspieranie młodych ludzi na drodze rozwoju ich dojrzałości ludzkiej, osobowościowej i chrześcijańskiej. Młodzi starają się być współpracownikami misji w miejscu, gdzie żyją, a także pomagają misjonarzom i stają się misjonarzami w ramach wyjazdów na placówki misyjne do różnych krajów – podkreśla ks. Paweł Fiącek.

Reklama

Wolontariat Misyjny „Salvator” został założony w 2010 r. przy Salwatoriańskim Referacie Misyjnym. – Stało się tak bardziej spontanicznie. Zebrała się grupa młodzieży, wyjechała na placówkę i tam organizowała półkolonie dla młodzieży. Po tym wyjeździe zrodził się pomysł, że może więcej osób by chciało tak działać. Dlatego został założony wolontariat – mówi wolontariusz Paweł Kuś z Ligoty.

Ewangelizacja czynem

Wolontariusze „Salvatora” wyjeżdżają do różnych placówek w Europie i Afryce, gdzie wykonują szereg różnych posług. Paweł Kuś posługiwał w Gruzji. – To, co robimy na misjach, zależy od placówki. Na niektórych placówkach nasza praca polega na organizowaniu letnich kolonii dla dzieci. W Albanii, na Ukrainie czy Białorusi była to głównie praca z dziećmi. W Gruzji, w której byłem w minionym roku, pracowaliśmy w ośrodku dla niepełnosprawnych. W Zambii nasi wolontariusze pracują z dziećmi ulicy – w Lusace jest dużo ośrodków dla bezdomnych dzieci. W Kenii nasze wolontariuszki pracowały w szpitalu. Chcemy swoją wiarę przeżywać w taki właśnie sposób. Chcemy o niej świadczyć na różnych placówkach, tam, gdzie misjonarze wykonują swoją pracę. Ogólnie mówiąc, staramy się w tych miejscach ewangelizować czynem poprzez świadectwo naszej obecności – podkreśla Paweł.

Na ten rok również planują wyjazdy zagraniczne. – Większość naszych wyjazdów odbywa się podczas wakacji, gdyż znaczną część naszej wspólnoty tworzą studenci, którzy mają wolne tylko w wakacje. W naszych planach są wyjazdy do Albanii, na Węgry, do Rumunii. W tym roku planujemy także współpracę z ośrodkami w Zambii. Zaplanowane są też wyjazdy do Gruzji i do Palestyny. Najkrótsze wyjazdy np. na Węgry trwają 2 tygodnie, większość trwa miesiąc. A wyjazdy pozaeuropejskie, jak do Palestyny czy Afryki, trwają 3 miesiące. Są osoby, które wyjeżdżają na pół roku, na rok – dodaje Paweł Kuś.

Reklama

Sposób na rozwój osobisty

Nie każdy wolontariusz „Salvatora” wyjeżdża do zagranicznych placówek misyjnych. Niektórzy działają na rzecz misji na terenie Polski. – Z racji tego, że pracuję zawodowo, jestem wolontariuszem, który nie wyjeżdża na placówki zagraniczne. Mimo to staram się wspierać wolontariat w Polsce przez np. akcje zbiórki środków na wyjazdy na misje. Ale ten wolontariat służy także rozwojowi osobistemu. Mamy spotkania raz w miesiącu i ogólnopolskie. Dzięki temu też możemy się w jakiś sposób rozwijać. Wolontariat jest nie tylko pomocą na misjach, ale i sposobem na rozwój samego siebie – zauważa kolejny wolontariusz Rafał Podżorski z Ustronia.

– Jestem dopiero kilka miesięcy w wolontariacie i jeszcze nie zdążyłam nigdzie pojechać. Może w przyszłym roku uda się wyjechać na placówkę. O wolontariacie dowiedziałam się od kolegi, który posługuje w „Salvatorze”. Zainteresowałam się tym tematem i bardzo chciałam zobaczyć, jak to wygląda – mówi Karolina Kryska z Ustronia, która chętnie angażuje się w działalność na rzecz Wolontariatu Misyjnego „Salvator”.

Wolontariusze zapytani o to, skąd pozyskują środki na wyjazdy na misje, zgodnie odpowiadają, że głównie ze zbiórek organizowanych w parafiach. W diecezji bielsko-żywieckiej takie zbiórki dotychczas odbywały się w Bielsku-Białej, Brennej, Skoczowie i Ustroniu. – Staramy się organizować zbiórki w różnych parafiach. Zbiórki pozwalają nam prowadzić naszą działalność, ponieważ wyjazdy na misje wiążą się z finansami – stwierdza Paweł Kuś. – Takie akcje prowadzimy nie tylko w diecezji bielsko-żywieckiej, zbierając środki po parafiach, ale i poza nią, np. w Gliwicach mieliśmy koncert charytatywny. Przedmioty, które można u nas nabyć, wykonujemy własnoręcznie. Np. świece dostajemy od ofiarodawców, ale nalepiamy na nie nalepki, które są projektem jednej z naszych koleżanek – dodaje Rafał Podżorski.

Reklama

Spotkania i dziesiątki o dziesiątej

Główna siedziba Wolontariatu Misyjnego „Salvator” – Centrum Formacji Duchowej, znajduje się w Trzebini, ale wolontariat działa na terenie całej Polski.

– Żeby wolontariusze z całej Polski nie musieli zjeżdżać na spotkania formacyjne do Trzebini, to działamy w sześciu regionach: w Elblągu, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Mikołowie i Wrocławiu. My jesteśmy z grupy mikołowskiej – podkreśla Paweł Kuś, a Rafał Podżorski dodaje: – Dlatego wyznaczono nam region mikołowski, ponieważ tam są salwatorianie. Do okręgu należą ludzie z całego Śląska: z Katowic, Gliwic, także spod Oświęcimia, z terenów diecezji bielsko-żywieckiej.

Trzy razy w roku odbywają się ogólnopolskie spotkania formacyjne w wybranych miejscach całej Polski. – Tegoroczny pierwszy ogólnopolski zjazd odbył się 13-15 lutego w Trzebini, gdzie znajduje się niedawno ukończone, wyremontowane centrum naszego wolontariatu. Jest to dość duży ośrodek, w którym łatwo zgromadzić większą grupę osób i przeprowadzić rekolekcje. To było spotkanie formacyjne z udziałem znanych księży, którzy głosili konferencje. Tym razem dowiadywaliśmy się, jak świadomie, czynnie i owocnie przeżywać Eucharystię – opowiada Rafał Kuś.

Wolontariusze zapewniają o modlitwie i proszą o nią. – Każdy wolontariusz i osoba związana z WMS codziennie o godz. 22 modli się za ofiarodawców, misje i misjonarzy. To jest tzw. „Dziesiątek o dziesiątej”, czy o 22. Przy salwatorianach działa także RMS – Ruch Młodych Salwatorian, który włączył się w to dzieło. Oni założyli radio internetowe: szukajradosci.pl/radio/index.html, którego można posłuchać codziennie od godz. 21.50. Zawsze ktoś z młodych ludzi prowadzi kilkunastominutową audycję. A w każdą niedzielę audycję prowadzi ktoś z WMS. Nasi wolontariusze modlą się, ale i opowiadają o misjach – opisuje Rafał Kuś.

Więcej na temat Wolontariatu Misyjnego „Salvator” można znaleźć na: wms.sds.pl. „Salvatora” można wspierać modlitewnie, ale i przekazując 1% podatku.

2015-02-19 11:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie opiekunów Szkolnych Kół Caritas

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2017, str. 2

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

koło Caritas

Joanna Ferens

Opiekunowie Szkół Caritas dyskutowali na tematy działania kół

Opiekunowie Szkół Caritas dyskutowali na tematy działania kół

„Iluż wolontariuszy poprzez odważne zaangażowanie się na rzecz bliźnich dochodzi do odkrycia wiary! Chrystus, który zachęca, aby służyć Mu w ubogich, przemawia do serca tego, kto staje się ich sługą. Pozwala doświadczyć radości miłości bezinteresownej, miłości, która jest źródłem prawdziwego szczęścia” – to przesłanie św. Jana Pawła II realizują na co dzień wolontariusze z ponad 65 Szkolnych Kół Caritas na terenie naszej diecezji

W Biurze Rejonowym Caritas w Biłgoraju 9 lutego odbyło się spotkanie opiekunów Szkolnych Kół Caritas rejonu biłgorajskiego, których na ziemi biłgorajskiej znajduje się obecnie jedenaście, zaś wspólny cel niesienia pomocy łączy w nich ponad tysiąc młodych wolontariuszy. Rola opiekuna polega przede wszystkim na inspirowaniu działalności charytatywnej, czuwaniu nad realizacją programu wychowawczego Koła, zapewnieniu bezpieczeństwa jego członkom podczas akcji i spotkań oraz reprezentowaniu go wobec władz szkoły i Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję