Reklama

Polska

Piekary Śl: 80 tysięcy kobiet na pielgrzymce do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

W niedzielę 17 sierpnia br. na piekarskim wzgórzu zgromadziło się blisko osiemdziesiąt tysięcy kobiet i dziewcząt, które przybyły do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej na swą coroczną pielgrzymkę. Gościem specjalnym tegorocznej pielgrzymki był jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, który przekazał błogosławieństwo i "uściski" dla wszystkich zgromadzonych kobiet od papieża Franciszka.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kobieta

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W słowie powitalnym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na wielką rolę i ogromne znacznie kobiet w Kościele. „Uświadamiamy sobie, że to przede wszystkim kobiety wypełniają parafialne kościoły w niedzielę i w tygodniu” – mówił metropolita katowicki. Podkreślił, że kobiety są obecne w Kościele przede wszystkim jako matki, aktywne w przygotowaniu dziecka do I Komunii świętej, w przygotowaniu do przyjęcia przez dorastającego syna lub córkę sakramentu bierzmowania, pozostające na pierwszej linii budowania relacji z Bogiem i Kościołem, po macierzyńsku zatroskane o los dzieci i rodziny. „Podejmujcie wytrwałą diakonię modlitwy. To wy tworzycie grupy modlitewne, a trzymając w ręku różaniec, wypraszacie dla świata pokój i miłosierdzie” – powiedział abp Skworc, wskazując, że to przede wszystkim kobiety tworzą parafialne zespoły Caritas, zajmujące się działalnością charytatywną, są obecne w parafialnych radach duszpasterskich i w zespołach synodalnych. „Dajecie Kościołowi swój czas, a ‘kto daje czas, ten daje miłość’…” – zaznaczył, cytując kard. Stefana Wyszyńskiego. „Wasza charytatywna diakonia jest nieoceniona” – zaakcentował. Wspomniał też o codziennej trosce kobiet o pełne miłości bliźniego relacje w rodzinie, w sąsiedztwie. „Miłosierne zadnia Kościoła są w znaczącej mierze wypełniane właśnie przez was! Jakże tego nie widzieć, jakże tego nie doceniać i jakże nie zachęcać was do wytrwałości w tych ewangelicznych, maryjnych postawach?!” – mówił dalej.

Nawiązując do niedawnej kanonizacji dwóch papieży, abp Skworc przywołał słowa skierowane 26 maja 1963 r. do piekarskich pielgrzymów za pośrednictwem Radia Watykańskiego przez papieża Jana XXIII: „Miejcie zaufanie do miłości Kościoła i spokojnie zdajcie się na nią przekonani, że główną troską Kościoła jest pokój, a nie utrapienie” i dodał: „Właśnie w duchu tych słów św. Jana XXIII, chciałbym wypowiedzieć słowa troski Kościoła o pokój w naszych sercach, rodzinach, społeczeństwie, Europie i w świecie”. Za papieżem Franciszkiem podkreślił, że nie wolno siać nienawiści w imię Boże ani nie wolno prowadzić wojny w imię Boże. Wezwał do modlitwy o pokój w Iraku, na Bliskim Wschodzie, na Ukrainie. Poinformował, że wierni archidiecezji katowickiej pomogli finansowo w zorganizowaniu „wakacji z Bogiem” dla blisko 2 tysięcy dzieci i młodzieży z archidiecezji lwowskiej. „Aktualnie Caritas archidiecezji – razem z Urzędem Marszałkowskim – podejmują akcję pomocy poszkodowanym dzieciom i młodzieży ze wschodniej Ukrainy, a zwłaszcza z Doniecka, z którym to miastem i całym regionem Donbasu związał się pod koniec II wojny światowej los wielu górników ze Śląska – wywiezionych tam do przymusowej pracy – i ich rodzin” - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Abp Wiktor Skworc z naciskiem stwierdził, że rodzina powinna być szanowana przez państwo i jego wszystkich obywateli, jako najbardziej państwowo i społeczno twórcza instytucja, dla której nie ma alternatywy. „Oczekujemy języka miłości, a nie nienawiści – poniżania i lekceważenia – w sprawach rodziny i małżeństwa. Oczekujemy szacunku wobec życia od poczęcia do naturalnej śmierci i wobec obrońców życia” – mówił metropolita katowicki. Podziękował też nauczycielkom i pielęgniarkom za wierną służbę i za dostrzeganie człowieka potrzebującego pomocy.

Metropolita katowicki ogłosił również tegorocznych laureatów nagrody „Lux ex Silesia”. Otrzymało ją małżeństwo Teresa i Eugeniusz Maliccy, którzy od ponad trzydziestu lat zajmują się rekolekcjami dla małżonków oraz przygotowaniem narzeczonych do małżeństwa. W tej formacji posługują się autorskim programem opartym na metodzie dialogowej. Przez czas ich posługi, wiele tysięcy małżeństw oraz narzeczonych z kraju i z zagranicy skorzystało z ich pomocy. Nagroda „Lux ex Silesia” jest przyznawana osobom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Reklama

Kaznodzieją dzisiejszej pielgrzymki był jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, który przybliżył pątniczkom drogę do zbawienia za pośrednictwem osiągnięcia pokoju w sercach: - Jak ten pokój się zdobywa, jak można go otrzymać? Co muszę zrobić, w jaki sposób żyć, by „pokój Chrystusowy rządził” moim sercem? […] Po co tu przyszliśmy…? – zapytał jałmużnik papieski, by po chwili przytoczyć podpowiedź św. Pawła, który wskazuje cechy prawdziwego chrześcijanina i dobitnie stwierdza: „A sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy!” - Oto sekret podobania się Bogu i kochania Boga! Oto sposób, jak nasze serca możemy napełnić pokojem Chrystusowym – pełnić wolę Boga, a nie swoją. Pozwolić Mu działać we mnie i przeze mnie. Zaprosić Go do najprostszych czynności mojego dnia. Robić wszystko z Jezusem: cieszyć się, cierpieć, pracować, przyjmować gości i zapraszać Go tam, gdzie w życiu sobie nie radzę.

Przywołując mozaikę odnowioną przez Jana Pawła II w kaplicy Redemptoris Mater, arcybiskup opisał jak to Maryja tańcząc z Józefem przybliża go do Boga: On nawet nie wie, kiedy zauroczony miłością do swojej żony, idzie w kierunku Boga! - zauważył. - To wy jesteście tymi, które kształtują sanktuarium domowe, które czynią pokój w naszych sercach! – powiedział zgromadzonym kobietom i zalecił, by w ciężkich chwilach swego życia spoglądały na kwiaty i wzorowały się na nich. - Kwiaty są beztroskie w obdarzaniu pięknem. Kwitną i są urocze nawet wtedy, kiedy na nie nikt nie patrzy. Są dobre na każdą okazję: na narodziny, na ślub i na pogrzeb, kiedy jesteśmy zakochani, kiedy trzeba przeprosić i gdy smutek wkrada się do naszych serc. One zawsze kwitną ku górze i są piękne nawet dla tych, co na to nie zasługują. Sekretem ich piękna jest to, że nie robią nic innego, jak wypełniają wolę Tego, który je stworzył - wyjaśnił.

Reklama

Po Eucharystii zgromadzeni arcybiskupi, biskupi i kapłani udali się na miejsce, w którym powstanie dom pielgrzyma „Nazaret”, aby pobłogosławić plac pod jego budowę.

Jedna z pątniczek pani Anna(56 lat) tuż po liturgii zapytana, w jakim celu pielgrzymuje na piekarskie wzgórze, odpowiedziała: Każdego roku przybywam, by podziękować za zdrowie, za męża, za rodzinę. No i jest to również tradycja, która została mi przekazana w moim rodzinnym domu, a którą ja kontynuuję, jak i przekazuję, bo jestem tu z córką i wnuczką.

Inne pątniczki mówiły, podobnie jak pani Anna, że przychodzą, aby podziękować za zdrowie, za rodzinę, za dzieci, ale również za wiarę. Agnieszka (26 lat) powiedziała KAI: Mam wiele koleżanek, które nie chodzą do kościoła, bo nie czują takiej potrzeby. Jednak mnie się wydaję, że tak naprawdę nie poznały Boga, więc nie wiedzą, co tracą i za czym mogłyby tęsknić. Ja dziękuję za wiarę i za rodziców, którzy pokazali mi żywy Kościół – i po chwili dodała: Na razie udało mi się „ściągnąć” do kościoła i na pielgrzymkę jedną z moich przyjaciółek, jednak nad resztą wciąż „pracuję”.

Podczas Godziny Młodzieżowej w rolę dziennikarzy wcieli się dwaj księża: ks. Marcin Wierzbicki i ks. Krzysztof Biela, którzy przeprowadzili wywiad z abp. Konradem Krajewskim i abp. Wiktorem Skworcem. Zgromadzeni dowiedzieli się, jak wygląda życie posługującego biednym abp. Krajewskiego, który np. rozdaje nocą posiłki ubogim lub po prostu wspiera ich na duchu, gdy tego potrzebują. Abp Skworc opisał, w jaki sposób archidiecezja katowicka zajmuje się ubogimi nie tylko materialnie, lecz również duchowo. Młodzi mieli również możliwość wysłuchania świadectwa Katarzyny i Pawła, którzy w swym małżeństwie i życiu zawsze wszystkie sprawy powierzali Bogu i którzy są rodzicami Zuzi i niepełnosprawnego Maksa.

2014-08-17 21:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: mimo epidemii piesze pielgrzymki będą organizowane

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymi

Bożena Sztajner/Niedziela

Piesze pielgrzymki mimo trudności, w zmienionej formie i w zgodzie z przepisami, dotrą w tym roku na Jasną Górę. Zapewniają kierownicy kompanii, którzy spotkali się dziś w Sanktuarium z przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski, krajowym koordynatorem pielgrzymek, paulinami i przedstawicielami różnych służb. Kierownicy pielgrzymek zastrzegają jednak, że ostateczne decyzje będą zależne od aktualnej sytuacji epidemicznej.

Bp Krzysztof Zadarko przypomniał, że pielgrzymki piesze, zwłaszcza na Jasną Górę, odbywały się nawet w najtrudniejszych momentach naszej historii, zawsze miały i mają wymiar pokutny. Epidemia wymusza konieczność wielu zmian, ale mimo to ich organizacja na dzień dzisiejszy jest nadal możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Eucharystia jest do naśladowania

2024-03-28 21:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wielki Czwartek

archikatedra

bp Andrzej Przybylski

Maciej Orman/Niedziela

– Eucharystia nie jest tylko do konsekracji, pięknego sprawowania obrzędów i adoracji. Eucharystia jest do naśladowania – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której w Wielki Czwartek przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii hierarcha zauważył, że w drugim czytaniu z Pierwszego Listu do Koryntian św. Paweł przywołał dwukrotnie prośbę Jezusa: „Czyńcie to na moją pamiątkę”. Wskazał, że podobne słowa usłyszeliśmy w Ewangelii według św. Jana, gdy po obmyciu uczniom nóg Jezus powiedział do apostołów: „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”. – To jest niejako ta sama prośba w odniesieniu do dwóch aspektów tej samej wieczerzy Pańskiej – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję