Reklama

Jasna Góra

10 tys. dzieci na pielgrzymce Podwórkowych Kółek Różańcowych

Z udziałem ok. 10 tys. dzieci na Jasnej Górze odbyła się 16. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych PKRD działających przy Radiu Maryja. Wspólnota istnieje w 33 krajach świata na wszystkich kontynentach. Skupia w większości dzieci, które z miłości do Matki Bożej podejmują zobowiązanie do codziennego odmawiania co najmniej jednej dziesiątki różańca. Tegoroczne spotkanie było dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Antoni Długosz

Jolanta Kobojek

Mszy św. na szczycie Jasnej Góry przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Jak podkreślił na początku Eucharystii główną intencją wspólnej modlitwy była prośba za polskie rodziny, by „były Kościołem Pana Jezusa” a także o pokój na świecie i dostrzeżenie obecności dzieci.

W kazaniu bp Długosz mówił o św. Janie Pawle II, o jego dzieciństwie, dorastaniu, decyzji pójścia do seminarium i dalszej drodze kapłańskiej aż do zostania papieżem. Przypomniał także przesłanie Ojca Świętego skierowane do dzieci całego świata. „Jako pierwszy z papieży pisze list do dzieci, i w tym liście nazywa was, kochani, tęczą świata, gwiazdą rodziny i nadzieją rodziny, czy to nie pięknie? Podziękujmy za to, że jesteście gwiazdami, oklaskami. Bijemy brawo dziękując Ojcu Świętemu, że jesteście nadzieją, radością i gwiazdą waszych rodzin” – zachęcał częstochowski biskup.

Kaznodzieja za Janem Pawłem II zwrócił także uwagę dzieciom, jak ważne jest spotkanie z Jezusem w Komunii świętej. „Zamknijcie oczy i powiedźcie: Panie Jezu, będę jak najczęściej przyjmował Komunię świętą, abyś Ty zamieszkał we mnie. Kocham Cię, Jezu i chcę z Tobą, jak papież, iść przez życie”. Bp Długosz prosił, by „modlitwą różańcową wymadlać pokój i zgodę na świecie, żeby nie było biedy i nędzy, a szczególnie, żeby dzieci czuły się bezpiecznie, i te, które już są w brzuchu naszych mamuś, jeszcze się nie urodziły, i te, które już są na świecie, żeby dziecko było darem i skarbem, a nie zagrożeniem człowieka, bo dziecko jest prezentem od Pana Boga”.

Tegoroczna pielgrzymka była dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II i przebiegała pod hasłem: „Totus Tuus – Maryjo jestem cały Twój”. Madzia Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, przypomniała, że świety papież był honorowym członkiem PKRD, nieraz błogosławił tej wspólnocie i zapewniał o swojej modlitwie. – Jan Paweł II jest dla nas wzorem całkowitego oddania się Matce Bożej, zawierzenia się Jej, jest wzorem umiłowania modlitwy różańcowej – podkreśliła Madzia Buczek. Wyraziła przekonanie, że teraz z nieba w szczególny sposób oręduje za dziećmi, które odmawiają modlitwę różańcową.

Reklama

Założycielka kółek przypomniała, że pielgrzymka na Jasną Górę jest kolejną okazją do oddania się Maryi, które trzeba nieustannie ponawiać. Zwróciła się z apelem do rodziców, by wzorem ojca Karola Wojtyły uczyli swoje dzieci zawierzenia i modlitwy różańcowej.

Także o. Piotr Dettlaff, opiekun PKRD podkreślał, że nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o uczenie dzieci modlitwy. – Najważniejsze w wychowaniu religijnym jest ukazanie dziecku radosnego spotkania z Bogiem, gdy nauczy się tego spotkania to nawet w chwilach zagubienia będzie miało do Kogo wrócić – zauważył redemptorysta. W przededniu Dnia Ojca pielgrzymka była szczególną modlitwą za wszystkich ojców.

Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci to czas wspólnego świętowania śpiewem i tańcem. W tym roku koncert zagrała „Armia dzieci” i bp Antoni Długosz, który udowadnia, że śpiew to szczególna forma modlitwy zbliżającej nas jeszcze bardziej do Boga. Zgromadzone przed jasnogórskim Szczytem dzieci wysłuchały świadectw wiary. Doświadczeniem spotkania z Bogiem podzieliła się m.in. Magdalena Buczek, która również poprowadziła modlitwę różańcową.

W pielgrzymce PKRD uczestniczył o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja przy którym kółka działają. Na zakończenie Mszy św. o. Dyrektor podziękował wszystkim za obecność, a zwłaszcza tym, którzy pomogli dzieciom przyjechać do Matki Bożej.

Przed błogosławieństwem bp Długosz w imieniu wszystkich dzieci „od Matki Bożej Królowej Pokoju” wypuścił gołębie pokoju.

Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci powstały w 1997 r. Obecnie istnieją w 33 krajach świata i na wszystkich kontynentach. Najmłodsze kółko powstało w maju w Los Angeles, wcześniej dzieci zgromadziły się na modlitwie w Ghanie. Podwórkowe kółka skupiają w większości dzieci, które z miłości do Matki Najświętszej podejmują zobowiązanie do codziennego odmawiania co najmniej jednej dziesiątki różańca. Zadaniem członków wspólnoty jest również szerzenie modlitwy różańcowej w rodzinie, szkole, wśród koleżanek i kolegów.

Jak wyjaśnia Madzia Buczek, „pragniemy odpowiedzieć na orędzie, jakie Matka Boża skierowała w Fatimie za pośrednictwem trojga pastuszków, wzywając wszystkich ludzi do codziennego odmawiania różańca”. - To wezwanie Maryi jest aktualne także dzisiaj. Potrzeba naszej wytrwałej modlitwy, by na świecie mógł zapanować pokój i zwyciężyło dobro. Jedna dziesiątka różańca trwa tylko 5 minut. To tak niewiele, a jak wiele łask możemy wyprosić dla siebie, swoich najbliższych, dla Ojczyzny i całego świata – podkreśliła założycielka kółek.

2014-06-22 19:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o historii i wołanie o pokój

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

krwawy poniedziałek

Beata Pieczykura/Niedziela

– Pamięć o zamordowanych jest wyrazem miłości do nich i do naszej Ojczyzny – powiedział bp Antoni Długosz 4 września, w 82. rocznicę „krwawego poniedziałku”, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Społeczność miasta pamięta o jednej z najbardziej bestialskich zbrodni dokonanej na mieszkańcach Częstochowy przez niemieckich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej 4 września 1939 r. Weszła ona do historii pod nazwą „krwawy poniedziałek”. Szacuje się, że w masowych egzekucjach przeprowadzonych wówczas w Częstochowie (m.in. na placu przed katedrą, przy ul. Strażackiej, na pl. Biegańskiego oraz pl. Daszyńskiego) śmierć poniosło ok. 700 mieszkańców miasta. Pomordowanych pochowano na cmentarzu Kule.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję