Reklama

W wolnej chwili

Jak się przygotować na pielgrzymkę i co ze sobą zabrać? Poradnik

Pielgrzymka to ważny czas dla wierzącej osoby, która podejmuje trud takiej wędrówki. Długie godziny w drodze pozwalają zbliżyć się do Boga. Aby jednak dobrze spędzić ten czas i móc skupić się na modlitwie, należy się odpowiednio przygotować.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co warto zabrać ze sobą, idąc na pielgrzymkę? Pytanie to nurtuje pątników, zanim ruszą w podróż. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, z którym podpowiemy, co powinien mieć pielgrzym, ruszając w kilkudniową podróż i jak się do niej właściwie przygotować.

Na pielgrzymkę koniecznie z plecakiem

Wybór plecaka wydaje się być niejako oczywisty. Każdy kierując się w dalszą podróż, pakuje do niego niezbędne przedmioty i zakłada go na plecy. W trakcie pielgrzymki stanie się on niezastąpionym towarzyszem, dlatego konieczne jest, aby był rzeczywiście komfortowy i praktyczny. Do niego zabierzesz odzież na zmianę oraz wszelkie niezbędne artykuły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyposażenie pielgrzyma – wygodne buty

Jedną z najważniejszych kwestii w przygotowaniach pielgrzyma jest dobór obuwia. Najlepiej, aby było ono równie wygodne, co te noszone na co dzień w domu. Wypróbowane buty znacząco obniżają ryzyko otarć i powstawania pęcherzy. W przypadku planowanej długotrwałej wędrówki warto zdecydować się na obuwie, które zapewni komfortowy przebieg trasy siłami własnymi.

Dodatkowo warto rozważyć noszenie grubszych skarpet nie tylko na chłodniejsze noce, posiadanie drugiej pary butów na zmianę oraz uwzględnienie klapków w zestawie.

Ubiór na pielgrzymkę – na każdą pogodę

Pielgrzymka trwa zazwyczaj co najmniej kilka dni, podczas których panować mogą zróżnicowane warunki atmosferyczne – od intensywnego słońca po ulewny deszcz. Z tego powodu kluczowe jest przygotowanie na wszelkie ewentualności:

• konieczne jest zabezpieczenie przed deszczem, co można osiągnąć poprzez noszenie peleryny lub kurtki przeciwdeszczowej, np.: https://sportano.pl/kurtki-marmot;

• podczas podróży na pewno napotkasz również niższe temperatury lub chłodne noce, w związku z czym niezbędna stanie się ciepła bluza lub polar;

• w gorące dni dobrze nosić lekką, przewiewną odzież, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza – koniecznie kilka wygodnych podkoszulków na zmianę;

Reklama

• nakrycie głowy – ochrona głowy przed słońcem jest ważna, zwłaszcza podczas długotrwałego przebywania na zewnątrz, wybierz kapelusz lub czapkę zapewniające ochronę przed promieniami słonecznymi;

W pielgrzymkach często uczestniczą też dzieci, a zapewnienie im ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi jest oczkiem w głowie rodziców i opiekunów. Dla najmłodszych uczestników pielgrzymki do ochrony przed wiatrem i zmiennymi temperaturami sprawdzi się komin, np.: https://sportano.pl/p/298456/komin-dzieciecy-kid-story-merino-sweet-heart.

Materiał prasowy

Zaopatrz się w żywność

Jeśli nie masz możliwości zaopatrzenia się w jedzenie w trakcie trasy, warto zabrać ze sobą żywność, która jest trwała i niepsująca się w ciepłe dni, takie jak konserwy czy suchy prowiant. Jednak należy zachować umiar w ilości, aby uniknąć dodatkowego obciążenia bagażu.

W przypadku używania butli gazowej istotne jest pamiętanie o zapasowych uszczelkach. Na pewno na trasie przyda się również kubek i podstawowy zestaw sztućców, aby móc przygotować i spożyć posiłki. Warto również rozważyć zabranie chusteczek lub małego ręcznika, które zawsze mogą okazać się przydatne podczas spożywania posiłków na trawie.

Namiot i coś do spania

Niezbyt często zdarza, by w czasie pielgrzymki była możliwość nocowania w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli nie chcesz ryzykować spania z narażeniem się na opady deszczu, koniecznie zabierz ze sobą namiot, a także karimatę i śpiwór. Pamiętaj również o ciepłej piżamie, ponieważ nawet w sierpniu noce mogą być chłodne.

Apteczka i kosmetyki

Nie zapomnij spakować leków, które regularnie przyjmujesz. Przydadzą się plastry, kompresy, bandaże, plastry na odciski, a także wapno. W apteczce warto także mieć przy sobie maść przeciwbólową, elektrolity na wypadek konieczności nawodnienia organizmu, miętę i węgiel.

Reklama

Kosmetyczka turystyczna powinna zawierać szczoteczkę i pastę do zębów, mydło, szampon, dezodorant – antyperspirant. Oprócz podstawowych kosmetyków przydadzą się krem z filtrem, środek na komary, a być może talk, chusteczki nawilżane czy żel antybakteryjny. Warto również rozważyć zabranie szybkoschnącego ręcznika, a jeśli to niemożliwe, dobrze zaplanować korzystanie z toalety, aby ręcznik miał czas na wyschnięcie. Na wszelki wypadek możesz wziąć dwa mniejsze ręczniki.

Przydatne urządzenia

Pielgrzymka stanowi czas oderwania się od codzienności i moment „wylogowania”. Niemniej jednak nie można zapominać, że kilka dni bez dostępu do telefonu mogłoby okazać się wyzwaniem. Telefon, podobnie jak każdy z pielgrzymów, potrzebuje energii, aby działać. Warto więc zatroszczyć się o dostarczenie mu odpowiedniej mocy, umieszczając w swoim plecaku funkcjonalny powerbank. Taki przenośny akumulator z pewnością dodatkowo zaopiekuje się Twoim wyczerpanym telefonem czy aparatem cyfrowym. Dzięki pełnej mocy tych urządzeń będziesz w stanie uwiecznić wszystkie istotne momenty pielgrzymki.

Różaniec, modlitewnik i śpiewnik

Na koniec najważniejsze kwestie. Na trasie pielgrzymki codziennie będziesz się modlić różańcem. Warto mieć go zawsze pod ręką, aby w odpowiednim momencie móc skorzystać z modlitwy. Przed rozpoczęciem pielgrzymki warto określić konkretną intencję. Taka osobista motywacja może okazać się niezwykle pomocna w trudnych chwilach, nadając sens całej wędrówce. Warto mieć w swoim plecaku modlitewnik.

Pielgrzymka to również czas wspólnego śpiewu. W pielgrzymkowym śpiewniku zawarte są pieśni, które razem z innymi pątnikami będziesz wyśpiewywał na chwałę Pana Boga. Śpiewniki te często zawierają również akordy przeznaczone dla gitarzystów, co sprawdzi się doskonale dla osób, które posługują się tym instrumentem.

Nie zapomnij też dobrym humorze! Pielgrzymka to doskonała okazja zbliżenia się do Boga i nawiązania nowych znajomości. Jeżeli planujesz pielgrzymkę, warto solidnie się do niej przygotować. Dzięki temu będziesz gotów na każdą sytuację.

2024-02-27 13:22

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymów rowerzystów z Żywca pożegnali pielgrzymi ŚDM z Australii

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rozkręć Wiarę/facebook

Pięcioro rowerzystów, w tym jeden ksiądz, rozpoczęło 23 lipca w Żywcu pierwszą cześć swej wyprawy dziękczynnej za Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, Chrzest Polski i Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymów, którzy chcą odwiedzić Ukrainę i Litwę, a następnie przez Armenię dotrzeć do Gruzji, żegnali m.in. pielgrzymi z australijskiej Adelajdy, przygotowujący się w stolicy Żywiecczyzny do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

To już szósta odsłona ewangelizacyjnego projektu „Rozkręć wiarę”. W poprzednich latach grupa rowerzystów z Żywca pielgrzymowała do Ziemi Świętej, na Saharę, do Rzymu, Fatimy, Turcji. Tym razem przygotowali się na wyprawę liczącą 4 tys. km do jednych z najstarszych kolebek chrześcijaństwa – Armenii i Gruzji. W dwóch grupach przez potężne góry zamierza tam dotrzeć 12 osób. To ludzie z różnych zakątków Żywiecczyzny, ale także z Gliwic.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

„Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się na kapitule przez wspominanie, ewaluację i pójście naprzód w rozwoju zgromadzenia” - mówił Franciszek. Wyjaśniał następnie, że harmonia między różnorodnością jest owocem Ducha Świętego, mistrza harmonii. „Jednolitość czy to w instytucie zakonnym, czy w diecezji, czy też w grupie świeckich zabija. Różnorodność w harmonii sprawia, że wzrastamy” - zaznaczył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję