Reklama

Jasna Góra

1. Pielgrzymka Straży Ochrony Kolei na Jasną Górę

„Bóg, Honor i Ojczyzna” to najwyższe wartości, które przyświecały funkcjonariuszom i pracownikom Straży Ochrony Kolei podczas niedzielnej pielgrzymki na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 października 2023 roku na terenie Klasztoru Jasnogórskiego NMP Królowej Polski w Częstochowie po raz pierwszy odbyła się Pielgrzymka Straży Ochrony Kolei. Jasnogórskie spotkanie weszło na stałe do kalendarza najważniejszych wydarzeń w życiu formacji. W roku 105. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei Pielgrzymi modlili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji Ojczyzny oraz wszystkich funkcjonariuszy i pracowników SOK. W uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez księdza płk. Zbigniewa Kępę Kapelana SOK uczestniczyły delegacje funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z całego kraju na czele z Komendantem Głównym dr. inż. Józefem Hałykiem oraz jego zastępcami. W uroczystości wziął udział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ireneusz Merchel.

Kultywując tradycję pielgrzymowania w Straży Ochrony Kolei, w tym roku Komenda Główna SOK organizuje I Pielgrzymkę na Jasną Górę, aby wyrazić Madonnie Częstochowskiej wdzięczność za 105 lat opieki nad formacją. Straż Ochrony Kolei, jako spadkobierczyni wartości Straży Kolejowej, podejmuje działania na rzecz wzmacniania i kultywowania wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Podtrzymanie tradycji przedwojennych, jasnogórskich spotkań naszej formacji to przedmiot nieustannej troski kierownictwa Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei. Dlatego też w tym roku, aby wyrazić Madonnie Częstochowskiej wdzięczność za 105 lat opieki nad formacją, Komenda Główna SOK zorganizowała I Pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym wyjątkowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich jednostek Straży Ochrony Kolei, na czele z Komendantem Głównym SOK dr. inż. Józefem Hałykiem i jego zastępcami, Panią Jadwigą Kowalczyk i Panem Pawłem Boczkiem oraz Naczelnikami Wydziałów, Komendantami Komend Regionalnych SOK i Posterunków SOK. Gośćmi honorowymi byli, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ireneusz Merchel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od zwiedzania klasztornych zabytków oraz historycznej biblioteki, gdzie w księdze pamiątkowej kierownictwo SOK na czele z Komendantem Głównym SOK dr. inż. Józefem Hałykiem, naczelnicy i Komendanci Komend Regionalnych SOK złożyli swoje podpisy. Następnie w Bastionie Świętej Barbary Komendant Regionalny Straży Ochrony Kolei w Krakowie dr Kazimierz Mazur wygłosił prelekcję, która poświęcona była historii pielgrzymowania najstarszej formacji Rzeczypospolitej Polskiej, jaką jest Straż Ochrony Kolei. Przed Mszą Świętą dowódca Kompani Reprezentacyjnej SOK złożył meldunek Komendantowi Głównemu Straży Ochrony Kolei dr. inż. Józefowi Hałykowi.

Główne uroczystości odbyły się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie o godzinie 20:00 rozpoczęła się Msza Święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników SOK. Liturgii przewodniczył Kapelan Straży Ochrony Kolei ks. płk Zbigniew Kępa. Mszę Świętą uświetnił udział Kompanii Reprezentacyjnej SOK wraz z pocztem sztandarowym Komendy Głównej. Funkcjonariusze SOK pełnili posługę liturgiczną przy ołtarzu, podkreślając tym samym podniosłość uroczystości.

Ks. płk Zbigniew Kępa odniósł się do Ewangelii według św. Mateusza: „Musimy zrobić tak, aby kościół w dzisiejszych czasach był piękną winnicą, która przynosi owoce w życiu ludzi świeckich i duchowych, w życiu ludzi w mundurach czy w cywilu. Podczas tej Mszy Świętej przed cudownym obrazem najbliżej ołtarza są dzisiaj funkcjonariusze i pracownicy Straży Ochrony Kolei. To pierwsza formacja, która powstała po odzyskaniu niepodległości, została bowiem powołania do istnienia 18 listopada 1918 roku. … formacja jaką jest Straż Ochrony Kolei jest szczególną formacją, która wypełnia jakże odpowiedzialne zadania w naszej Ojczyźnie. To właśnie służba mundurowa, która odpowiada za bezpieczeństwo na szlakach kolejowych. Jakże ważny jest to obszar działalności zwłaszcza wobec tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą’’.

Reklama

„Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei są ludźmi wierzącymi. Wasza obecność w tym miejscu siostry i bracia o tym świadczy i do każdego z nas, którzy tutaj jesteśmy odnoszą się słowa Chrystusa o winnym krzewie. Chrystus powiedział ja jestem winnym krzewem wy latoroślami, kto trwa we mnie, a ja w nim ten przynosi owoc obfity, musimy trwać w Jezusie Chrystusie. Jesteśmy tutaj bo potrzebujemy wstawiennictwa Matki Bożej, potrzebujemy jej opieki. Jako chrześcijanie przyczyniacie się do bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Drodzy bracia i siostry pełniący służbę w Straży Ochrony Kolei, jakże ważna jest wasza rola i zadania, dlatego też dzisiaj za pośrednictwem Matki Częstochowskiej zanosimy naszą prośbę słowami dzisiejszego psalmu” – dodał Kapelan SOK.

Pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski. Uroczystości uświetniła Jasnogórska Orkiestra Dęta. Dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei pielgrzymka miała istotne znaczenie w wymiarze duchowym i moralnych. Każdy jest wdzięczny za to duchowe uniesienie i opiekę Matki Bożej Częstochowskiej w tej jakże trudnej i odpowiedzialnej służbie społeczeństwu.

2023-10-10 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: 10 proc. więcej pielgrzymów w Santiago de Compostela

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Andrzej Kotowski

O ponad 10 proc. wzrosła w 2015 r. liczba osób, które odbyły pielgrzymkę do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Mieszkańcy tego kraju stanowią obecnie mniej niż połowę ogólnej liczby pątników.

Dane te pochodzą z biura pielgrzymów przy kompostelańskiej katedrze. Wydaje one zaświadczenia pielgrzymom, którzy w drodze do Santiago przebyli przynajmniej 100 km pieszo albo 200 na rowerze lub konno.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję