Reklama

„Geografia” nowego Kolegium Kardynalskiego

Podczas audiencji ogólnej 20 października br. Benedykt XVI ogłosił, że zamierza wynieść do godności kardynalskiej 24 kapłanów. Zapowiedział, że konsystorz, podczas którego nominaci odbiorą insygnia kardynalskie, odbędzie się 20 listopada. To już trzeci konsystorz w obecnym pontyfikacie. Na pierwszym, który odbył się 24 marca 2006 r., niecały rok po konklawe, Papież mianował 15 kardynałów, w tym abp. Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego. Na drugim, 24 listopada 2007 r., nowo mianowanych kardynałów było 23, wśród nich Polak - bp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich

Niedziela Ogólnopolska 47/2010, str. 8-9

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolegium Kardynalskie będzie liczyło od 20 listopada br. 203 członków, w tym 121 elektorów, tzn. kardynałów, którzy nie przekroczyli 80. roku życia i mogą uczestniczyć w konklawe. Jest to poniekąd niezgodne z normą wprowadzoną przez Pawła VI, która przewiduje, że maksymalna liczba elektorów nie powinna przekraczać 120. Trzeba jednak wyjaśnić, że w nadchodzącym roku aż 9 kardynałów będzie obchodzić swoje 80. urodziny (pierwszy - emerytowany arcybiskup Marsylii kard. Bernard Panafieu), a zatem wkrótce zostanie przywrócona wspomniana norma.
Analizując listę nowych kardynałów, można stwierdzić, że ma ona charakter kurialny i włoski - 10 z nich to wysocy urzędnicy Kurii Rzymskiej (głównie prefekci kongregacji i przewodniczący rad); 10 jest Włochami. Włoskich kardynałów elektorów będzie 25, czyli ponad 20 proc. wszystkich elektorów (dla porównania - w poprzednim konklawe, w 2005 r., brało udział 20 włoskich kardynałów). Drugim krajem co do liczby kardynałów elektorów są Stany Zjednoczone - wraz z 2 nowymi kardynałami (metropolitą Waszyngtonu Donaldem W. Wuerlem i prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej Raymondem L. Burke’em) będzie ich 13. Z Niemiec pochodzi 6 kardynałów elektorów, z Brazylii, Francji i Hiszpanii - po 5. Polska ma 4 elektorów (2 w Kurii Rzymskiej, 2 metropolitów), podobnie jak Meksyk.
W nowym Kolegium Kardynalskim zwiększy się liczba purpuratów elektorów pochodzących z Europy - będzie ich 62, co stanowi ponad połowę (51,2 proc.), zdecydowanie więcej niż z innych kontynentów: z Ameryki Łacińskiej będzie ich 21, z Ameryki Północnej - 15, z Afryki - 12, z Azji - 10, z Australii i Oceanii - 1. O wpływie Kurii Rzymskiej natomiast świadczy fakt, że po trzecim konsystorzu aż 38 elektorów to będą kardynałowie kurialni.
Nie wszyscy purpuraci są księżmi diecezjalnymi - od 20 listopada kardynałów zakonników będzie 34, w tym 21elektorów. Najwięcej jest jezuitów - 8, następnie franciszkanów i salezjanów - po 6.
Aby liczba kardynałów elektorów nie przekraczała 120, Benedykt XVI musi ograniczać krąg pretendentów do biretu kardynalskiego. Dlatego Papież nie przywrócił tradycji wynoszenia do godności kardynalskiej nuncjuszy apostolskich w szczególnie ważnych państwach, jak Niemcy, Hiszpania, Francja czy Stany Zjednoczone. Poza tym Papież nie mianował kardynałami arcybiskupów diecezji, których emerytowany arcybiskup jest kardynałem i nie ukończył jeszcze 80. roku życia, dlatego właśnie nie został kardynałem nowy arcybiskup Florencji Giuseppe Betori ani Turynu - Cesare Nosiglia. Całkowitą natomiast nowością jest to, że Benedykt XVI postanowił dać biret kardynalski nie obecnie urzędującym arcybiskupom, lecz ich poprzednikom, dziś emerytom, jak to ma miejsce w przypadku emerytowanych arcybiskupów Quito i Lusaki.

Reklama

Kolegium Kardynalskie

Nowo mianowani kardynałowie wejdą w skład ekskluzywnego Kolegium Kardynalskiego - zwanego kiedyś Sacro Collegio - które ma szczególny przywilej: prawo wyboru Biskupa Rzymskiego. Ponadto - jak podaje Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 349) - „kardynałowie są do dyspozycji Papieża, czy to działając kolegialnie, gdy są zwoływani razem dla rozważenia ważniejszych spraw, czy też pojedynczo, mianowicie przez wykonywanie różnych urzędów, świadcząc pomoc Biskupowi Rzymskiemu, zwłaszcza w codziennej trosce o Kościół powszechny”.
Kolegium Kardynałów dzieli się na trzy stopnie: diakonów, prezbiterów i biskupów. Aby podkreślić związki kardynałów z Rzymem, każdemu z nich przydzielony zostaje jakiś rzymski kościół - tzw. titulus, którego staje się symbolicznym proboszczem. Kardynałowie biskupi to ci, którzy otrzymują od Papieża jako tytuł kościoły podmiejskie Rzymu (Ostia, Porto-Santa Rufina, Palestrina, Frascati, Velletri-Segni, Sabina-Poggio Mirteto) oraz patriarchowie wschodni włączeni do Kolegium Kardynałów (patriarchowie wschodni mają jako tytuł własny kościół patriarchalny). Kardynałom diakonom natomiast i prezbiterom Papież wyznacza w Rzymie tytuł lub diakonię. Kardynał Dziekan, który przewodniczy Kolegium Kardynalskiemu, otrzymuje jako tytuł diecezję Ostii, wraz z kościołem, który stanowił jego dotychczasowy tytuł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Konsystorz - zebranie kardynałów

Kardynałowie służą pomocą papieżowi, głównie na zwoływanych przez niego konsystorzach, które mogą być zwyczajne lub nadzwyczajne. W Kodeksie Prawa Kanonicznego (kan. 353) jest napisane: „Na konsystorz zwyczajny są zwoływani wszyscy kardynałowie, przynajmniej przebywający w Rzymie, dla przekonsultowania niektórych ważniejszych spraw (…) albo dokonania najbardziej uroczystych aktów. Na konsystorz nadzwyczajny, który odbywa się wtedy, gdy to doradzają szczególne potrzeby Kościoła lub konieczność rozważenia poważniejszych spraw, zwołuje się wszystkich kardynałów”. Poza tym KPK precyzuje, że „tylko konsystorz zwyczajny, na którym są dokonywane pewne uroczyste akty, może być publiczny, a więc taki, na który oprócz kardynałów dopuszcza się prałatów, przedstawicieli cywilnych społeczności oraz innych zaproszonych”.
Tegoroczny zwyczajny konsystorz publiczny odbędzie się w sobotę 20 listopada. Nowi kardynałowie złożą publiczne wyznanie wiary oraz przysięgę na wierność i posłuszeństwo Ojcu Świętemu. Następnie każdy z nich otrzyma od Ojca Świętego biret kardynalski i akt nadania kościoła rzymskiego - titulus. Wieczorem nowi kardynałowie będą podejmować swych krewnych, współpracowników i gości - każdemu z nich jest przydzielona sala na terenie Watykanu (w dawnych monumentalnych pomieszczeniach Pałacu Apostolskiego, w Muzeach Watykańskich, w Auli Pawła VI i w innych miejscach).
Następnego dnia, w niedzielę (uroczystość Chrystusa Króla), Benedykt XVI odprawi z nowymi purpuratami uroczystą Mszę św., podczas której wręczy im pierścienie. W czasie tego aktu Papież wypowiada następującą formułę: „Przyjmij pierścień z rąk Piotra i wiedz, że miłość do Księcia Apostołów umocni twoją miłość do Kościoła”.

***

Podano do wiadomości, że w przeddzień konsystorza, 19 listopada, Benedykt XVI pragnie się spotkać ze wszystkimi kardynałami, również z kardynałami nominatami, by wspólnie z nimi modlić się i przedyskutować niektóre problemy Kościoła. Ujawniono, że tematami dyskusji będą: sytuacja wolności religijnej na świecie i nowe wyzwania (wprowadzenie wygłosi sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone) oraz liturgia w życiu dzisiejszego Kościoła (prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Antonio Llovera Cańizares). Po południu natomiast uczestnicy spotkania wezmą udział w Nieszporach, po czym wysłuchają trzech sprawozdań: pierwsze z nich dotyczy 10-lecia deklaracji Kongregacji Nauki Wiary o jedyności i powszechności misji zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła „Dominus Iesus” (nowo mianowany kardynał Angelo Amato, stojący na czele Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych), drugie sprawozdanie dotyczy reakcji Kościoła na przypadki nadużyć seksualnych, a trzecie - konstytucji apostolskiej Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus” (kard. William Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary).

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy religia i etyka przestały wpływać na średnią ocen uczniów?

2024-05-31 08:00

[ TEMATY ]

katecheza

felieton

korepetycje z oświaty

religia w szkołach

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Uczniowie oficjalnie zakończą naukę 21 czerwca 2024 i udadzą się na dwumiesięczne wakacje. Na ostatniej prostej, to właśnie ocena z religii lub etyki będzie miała wpływ, czy dzieci opuszczą mury szkoły ze świadectwem z czerwonym paskiem. Pozornie błahy problem staje się zatem niezwykle istotny dla uczniów oraz rodziców.

Świadectwo z czerwonym paskiem i średnia arytmetyczna

CZYTAJ DALEJ

Z Najświętszym Sakramentem przez USA: heroiczne świadectwa wiary

2024-06-01 13:39

[ TEMATY ]

USA

Karol Porwich/Niedziela

To był zuchowały pomysł, lecz dziś nawet święci zazdroszczą nam takiej eucharystycznej pielgrzymki - mówi ks. Roger Landry, kapelan jednej z czterech procesji, które przemierzają całe Stany Zjednoczone, by 16 lipca po 65 dniach marszu dotrzeć do Indianapolis, gdzie odbędzie się Krajowy Kongres Eucharystyczny. Do obowiązków ks. Landry’ego należy noszenie monstrancji na najdłuższych odcinkach pielgrzymki. Jak przyznaje codziennie jest świadkiem niesamowitych aktów wiary.

Krajowa Pielgrzymka Eucharystyczna wyruszyła 17 maja z czterech stron kraju. Ks. Landry jest kapelanem trasy wschodniej, która rozpoczęła się w New Haven. Liczy ponad 1500 mil. W ubiegłym tygodniu była w Nowym Jorku. Kiedy przechodziliśmy przez Bronx, byłem świadkiem heroicznego wręcz aktu pobożności - wyznaje amerykański kapłan, opowiadając o niepełnosprawnej kobiecie, która na widok Najświętszego Sakramentu nalegała, by mogła wstać z wózka inwalidzkiego i uklęknąć przed Panem Jezusem. Dodaje, że takie sytuacje zdarzają się każdego dnia. Ludzie przyłączają się do pielgrzymki, zatrzymują swoje samochody, klękają na asfalcie, z wielkim nabożeństwem witają Najświętszy Sakrament na ulicach swych miast. Rozmawiając z portalem Crux, ks. Landry przyznaje, że wszystko to przypomina atmosferę Niedzieli Palmowej, z tą tylko różnicą, że wtedy Pan Jezus jechał na osiołku, a teraz jest niesiony przez kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Zakończenie roku formacyjnego LSO Archidiecezji Przemyskiej

2024-06-01 14:56

Łukasz Sztolf

Ministranci zgromadzeni w murach WSD

Ministranci zgromadzeni w murach WSD

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyło się błogosławieństwo nowych 76 ceremoniarzy, 60 lektorów i 31 ministrantów ołtarza. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Czerwonka.

Obrzęd błogosławieństwa jest zwieńczeniem formacji, którą ministranci przeżywali podczas Szkoły Ceremoniarza oraz formacji odbywającej się w dekanatach i w parafiach. Od tego momentu ceremoniarze będą posługiwali w swoich parafiach jako ci, którzy pomagają duszpasterzom w organizacji służby liturgicznej, a czasami także prowadzą zbiórki ministranckie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję