Reklama

Wiadomości

Bp Bronakowski: okręt pod nazwą „Polska” tonie dziś w alkoholu

Wielowiekowy okręt pod nazwą „Polska” tonie w alkoholu. Wielu udaje, że problemu nie ma, albo że on ich nie dotyczy. Tymczasem raz w miesiącu upija się 35 proc. dorosłych. Polacy wydają na alkohol więcej niż na leki – mówił w czwartek w Sekretariacie Episkopatu Polski bp Tadeusz Bronakowski z Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Od 17 lutego do 5 marca potrwa 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

[ TEMATY ]

Polska

Polska

alkohol

KEP

BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami, że troszczymy się o naszą wolność zewnętrzną, i jest to bardzo słuszne, ale też zbyt mało mówimy o wolności wewnętrznej, którą traci niestety tak wielu naszych rodaków.

Nawiązując do hasła tegorocznego, 55. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę!” zaznaczył, że inspiruje ono do jeszcze intensywniejszej pracy w apostolstwie trzeźwości, osób uzależnionych i ich współcierpiących rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zaznaczył, przesłanie tego hasła jest jasne. – Wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu modlimy się o łaskę trzeźwości dla siebie dla naszych bliźnich. Prosimy Boga o siłę, o zaangażowanie w trosce o trzeźwość – powiedział.

Drugi cel tej inicjatywy ma charakter profilaktyczny: Tydzień Modlitw o Trzeźwość zaczyna się tradycyjnie jeszcze w karnawale, aby podkreślić, że chrześcijanin wezwany jest do trzeźwości w każdych warunkach i w każdym czasie.

Trzecim celem tego Tygodnia jest wynagrodzenie Bogu za tak liczne grzechy pijaństwa. – Troska o ojczyznę, jej teraźniejszość i przyszłość nasz wspólny wielki obowiązek – podkreślił bp Bronakowski.

Jak wskazał, smuci to, że coraz więcej nastolatków, a nawet dzieci sięga po alkohol. Smuci to, że nadal wszechobecna jest reklama tej toksycznej i uzależniającej substancji. Smuci, że tak często bezkarnie łamane jest w Polsce prawo, które zakazuje sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym – wyliczał bp Bronakowski.

Poinformował, że w Polsce żyje prawie milion osób uzależnionych od alkoholu, 3 mln pije ryzykownie i szkodliwie, 2 mln polskich dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym. Na jednego Polaka statystycznie przypada rocznie ponad 10 litrów czystego alkoholu. Co najmniej raz w miesiącu upija się 35 proc. dorosłych.

Reklama

Ponad 20 tys. ludzi umiera w Polsce rocznie z powodu spożycia. Do 2050 r. z powodu chorób i urazów spowodowanych piciem średnia długość życia skróci się w naszym kraju o 1,5 roku.

Polacy wypijają w roku więcej butelek piwa niż wody. W 2020 r. na alkohol wydali ponad 39 mld zł. To ponad 1000 zł na statystycznego mieszkańca i oznacza to większe wydatki niż na leki – powiedział bp Bronakowski.

– Bardzo też smuci nas brak reakcji władz odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. Jak po równi pochyłej staczamy się w przepaść. Ten wielowiekowy okręt pod nazwą „Polska” tonie w alkoholu. Wielu udaje, że problemu nie ma, albo że on ich nie dotyczy – dodał przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Jak stwierdził, cieszy natomiast rzesza katolików i innych ludzi dobrej woli, którym leży na sercu los wszystkich Polaków. – Proszę, abyśmy dołączyli do tych szlachetnych osób, bo jedynie wtedy, gdy będziemy aktywni społecznie i solidarni w dobru, skutecznie będziemy chronić naszą Ojczyznę od choroby alkoholowej – powiedział bp Bronakowski.

Ks. dr Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych stwierdził, że alkoholowy problem to swoista wojna, którą człowiek wydaje sam sobie, a wielu z tych, którzy w te wojnę wejdą – zginie. Jest to wojna nie tylko autodestrukcyjna, ale też prowadząca do innych uzależnień. Są to nie tylko uzależnienia chemiczne, czyli od konkretnych substancji, jak narkotyki, nikotyna czy dopalacze. Istnieją także uzależnienia behawioralne: żywieniowe, od hazardu, pornografii, urządzeń elektronicznych, zakupoholizm i pracoholizm. Te drugie uzależnienia idą bardzo często w parze z alkoholem.

Jak wskazał, większość społeczeństwa jest niestety pasywna wobec tej autodestrukcji. Tymczasem mechanizmy choroby alkoholowej są dramatyczne: osoba uzależniona jest ślepo zakochana w alkoholu, oszukuje samego siebie, wmawiając sobie, że nie ma problemu i w to wierzy. Ponadto manipuluje bliskimi, którzy na to przyzwalają. – Ale czwarty mechanizm jest najstraszniejszy: uzależniony w czynnej fazie tego uzależnienia nie jest wrażliwy na naszą miłość i nasze cierpienie – powiedział ks. Dziewiecki.

Reklama

Nawiązując do hasła Tygodnia Modlitw powiedział: Tylko wtedy, gdy jesteśmy wrażliwi na Chrystusa, na Jego miłość do ludzi, sami tych ludzi kochamy. Ale nie wystarczy się przyznawać do Chrystusa i mieć dobrą wolę. Trzeba być człowiekiem pokoju. Kiedy kochamy Jezusa, kochamy ludzi i radzimy sobie z własnym życiem, jesteśmy pełni pokoju duchowego – jesteśmy w stanie świadomie działać, ruszać w teren ze świadectwem własnej abstynencji – dodał.

Obaj duchowni odnieśli się też do efektów funkcjonowania Narodowego Programu Trzeźwości, który został ogłoszony w 2018 r. jako pokłosie Narodowego Kongresu Trzeźwości. Bp Tadeusz Bronakowski przypomniał, że do pracy nad wyzbywaniem się przywiązania do alkoholowego nałogu w różnych obszarach – edukacyjnym, legislacyjnym itd. – zobowiązały się wspólnie państwo, samorządy i Kościół.

Jak stwierdził, nieliczne są samorządy, które skorzystały z prawa do ograniczenia punktów sprzedaży alkoholu oraz godzin ich otwarcia. Nieznacznie też podniesiono ceny alkoholu. – Natomiast jeśli chodzi o władze państwowe i samorządowe, nic nie uczyniono w kwestii reklamy alkoholu. Ten rok chcemy poświęcić promocji świadomości, jak wielkie zło wyrządza reklama alkoholu – dodał bp Bronakowski.

Zaznaczył, że czas pandemii okazał się znaczącą przeszkodą w promowaniu walki z tym uzależnieniem. Duszpasterze trzeźwości i osoby świeckie zainteresowane działaniami w tym zakresie miały ograniczone możliwości spotkań i organizacji różnych inicjatyw. Jednak udało się uruchomić w kilku diecezjach diecezjalne kongresy trzeźwości. Dynamiczniej ma działać także Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Pracuje też wiele grup formacyjnych i modlitewnych, które na podstawie postanowień Narodowego Programu Trzeźwości nieustannie budzą świadomość trzeźwościową.

Reklama

Z kolei ks. Marek Dziewiecki wskazywał, że Kościół nie może być jedynym, który działa w tym zakresie, społeczeństwo jest bowiem szersze niż wspólnota Kościoła. Kościół jest jednak jedyną instytucją, która poważnie traktuje ten problem w Polsce. Duchowny zaznaczył, że Kościół musi budzić sumienia polityków, nauczycieli, samorządowców i próbuje to robić, ale wiele zależy właśnie od działań klasy politycznej. Jej zadaniem powinno być zlikwidowanie reklamy alkoholu i Kościół wręcz krzyczy, aby państwo się na to zdobyło.

Gościem spotkania był Marian Osiński ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego (WŻCh), który podzielił się refleksją o tym, jak człowiek świecki może owocnie przeżyć Wielki Post. Oprócz zwyczajowych praktyk wielkopostnych, jak nabożeństwa pokutne, w tym Gorzkie Żale czy drogi krzyżowe, oraz m.in. osobistych postanowień dotyczące wstrzemięźliwości np. jedzeniu i piciu, a także udziału w rekolekcjach, może to być po prostu troska o bliźnich, wspieranie potrzebujących czy „uśmiech dla tych, którzy są obok nas, a o których często zapominamy”.

Jak zaznaczył, pandemia zmieniła sposób przygotowania się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Więcej osób bierze udział np. w wielkopostnych rekolekcjach online i w internecie wierni mogą dotrzeć do różnych ciekawych form rekolekcyjnych, takich, które duchowo odpowiadają im bardziej niż inne.

Jednak na te wszystkie zaangażowania potrzeba czasu, którego coraz częściej brakuje. Stąd pomysł Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego – zdrapka wielkopostna, podzielona na 40 zadań odpowiadających każdemu dniu Wielkiego Postu. Każdy dzień proponuje formę aktywności w duchu modlitwy, postu i jałmużny. – To, co nas odróżnia od tradycyjnych praktyk, to praca nad relacjami z osobami bliskimi, sąsiadami, członkami innych wspólnot. Jest to swego rodzaju przypomnienie, że codziennie trzeba myśleć o Wielkim Poście, trzeba zauważać Pana Boga w codzienności oraz w najprostszych gestach i zadaniach myśleć o własnym nawróceniu i ewangelizacji – wyjaśnił Marian Osiński.

2022-02-24 17:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po prostu – żal mi ludu...

Patrzymy na polską ziemię zarastającą ugorem, na wyludniającą się polską wieś, na smutnych lub rozdrażnionych ludzi w wielkich miastach i narzuca się nieodparcie refleksja: ciężko żyje się dziś Polakom, a ci, którzy decydują o naszych losach, zdaje się, nie mają pomysłu na lepszą przyszłość narodu. Tak wielu ludzi jest bez pracy, młodzi nie mają perspektyw po skończonych studiach, decydują się więc często na poniewierkę, zapewniającą jednak jakiś byt.

CZYTAJ DALEJ

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

2024-05-09 18:32

[ TEMATY ]

bulla papieska

nadzieja zawieść nie może

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025. Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może). Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

W papieskiej bulli znajdują się praktyczne informacje m.in. o tym, że Jubileusz zainauguruje otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej 24 grudnia, a ich zamknięcie odbędzie się 6 stycznia 2026 roku. Natomiast w diecezjach nie przewiduje się otwierania Drzwi Świętych. Rok Jubileuszowy otworzy Eucharystia sprawowana we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia. Papież podkreśla, że w „Kościołach partykularnych należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie kapłanów i wiernych do spowiedzi oraz na dostępność tego sakramentu w formie indywidualnej”. Franciszek kieruje też specjalne zaproszenie do udziału w Jubileuszu do wiernych Kościołów Wschodnich, którzy, jak podkreśla, za swą wierność Chrystusowi wiele wycierpieli, często aż po śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

12 maja 2024, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję