Reklama

Młodzież z Nowogardu na „Nartach z Jezusem”

13 lutego br. 53-osobowa grupa młodzieży z naszego miasta i okolic wyruszyła spod kościoła św. Rafała Kalinowskiego na coroczne zimowisko narciarskie „Narty z Jezusem”, tym razem do Szklarskiej Poręby

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez cztery dni uczyliśmy się i doskonaliliśmy jazdę na nartach oraz snowboardzie. Szklarska Poręba urzekła nas swoim pięknym górskim klimatem, świeżym powietrzem oraz górską architekturą miasteczka. Na samym początku dobraliśmy sprzęt narciarski z wypożyczalni. Później początkujący młodzi narciarze odwiedzili stok „Pietkiewiczówka”, gdzie przy pomocy instruktora i ks. Tomasza stawiali pierwsze kroki. Natomiast bardziej zaprawieni w jeździe szusowali po stokach Skiareny: „Puchatku”, „Lolobrygidzie”, „Śnieżynce” i Hali Szrenickiej. Pięknie położone, długie i zaśnieżone nartostrady dawały nam wiele radości podczas zjeżdżania. Nie obyło się bez siniaków i stłuczeń, ale mimo to wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i szybko zapominali o bólu. Mogliśmy także zwiedzać okolice Szklarskiej Poręby, udaliśmy się szlakiem do pięknych wodospadów, z Kamieńczykiem na czele, pozjeżdżaliśmy na sankach z profesjonalnego toru saneczkowego. Piątego dnia wyjechaliśmy do stolicy Czech, pięknej i zabytkowej Pragi. Zwiedziliśmy m.in.: katedrę św. Wita, Hradczany, Stare Miasto oraz Most Karola. Byliśmy świadkami słynnej w tym mieście zmiany warty żołnierskiej przy Pałacu Prezydenckim. Jednym zdaniem: Praga nas urzekła. Każdy dzień rozpoczynaliśmy poranną modlitwą - jutrznią, a kończyliśmy Mszą św. w radosnej młodzieżowej oprawie. Przy wspólnej modlitwie i śpiewaniu miło spędzaliśmy czas. Mieliśmy także okazję przystąpić do spowiedzi i Komunii św. Nie obyło się bez wieczornych atrakcji. Oglądania filmów, karaoke i podziwiania miejscowych artystów.
Dziękujemy naszym opiekunom: ks. Adamowi Słomińskiemu, ks. Dominikowi Szczygielskiemu, s. Maksymili Grzyśnik i Łukaszowi Linkiewiczowi oraz ks. dziekanowi kan. Kazimierzowi Łukjaniukowi za pomoc i organizację wyjazdu. Oby takich wyjazdów było więcej!
Oto kilka świadectw uczestników wyjazdu:
Auri: „Dzięki codziennym modlitwom zrozumiałam, kim właściwie jestem. Ciągle towarzyszyły mi chrześcijańskie piosenki, grane przez wybitnego muzyka Łukasza. W czasie wyjazdu nie było chwili, w której bym się nudziła, a osoby, które poznałam, zapewniały mi ciągłą rozrywkę. Pięknie jeździło mi się także na nartach i desce. Ogólnie cały wyjazd bardzo mi się spodobał i za rok też będę chciała tak spędzić choć część ferii”.
Agata: „Na «Narty z Jezusem» pojechałam w tym roku po raz pierwszy. Byłam mile zaskoczona tym wyjazdem. Księża byli wspaniali! Nawiązałam silną więź z Bogiem dzięki niezwykle przejmującej spowiedzi św. i głęboko prowadzonych Mszach św. Poznałam wielu ciekawych ludzi i spełniłam swoje kolejne życiowe marzenie: nauczyłam się jeździć na nartach. Każdy dzień był radosny i dostarczał nowych niezapomnianych wrażeń. Już dziś z niecierpliwością odliczam dni do następnych ferii”.
Kacper: „Na «Nartach z Jezusem» poznałem wielu nowych ludzi, którzy tak jak ja chcieli uczestniczyć w jeździe na nartach oraz spotkać Boga. Wycieczka okazała się fantastyczna, z racji tego, że wszyscy się zintegrowali i był stały kontakt między uczestnikami oraz że sporo jeździliśmy na nartach, śniegu nie brakowało. Księża byli bardzo wyrozumiali i wielkoduszni, podobnie jak siostra zakonna. Dzięki temu wyjazdowi zmieniłem swoje postrzeganie świata chrześcijan, a głównie na Jezusa. Nauczyłem się dobrowolnie uczęszczać do sakramentu spowiedzi św. oraz wybaczać innym. Za rok wybiorę się na pewno”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kult Niepokalanego Serca Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2004

[ TEMATY ]

Matka Boża

BOŻENA SZTAJNER/ NIEDZIELA

Do ogłoszenia przez Piusa IX 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu przyczynił się niewątpliwie kult Serca Najświętszej Maryi Panny. Rozwijał się równolegle z kultem Najświętszego Serca Jezusa, a swymi początkami sięgał czasów średniowiecza. Już w XIV wieku pojawiły się obrazy i rzeźby przebitego siedmioma mieczami serca Bolesnej Matki Zbawiciela. W połowie XVII wieku św. Jan Eudes rozpowszechniał obrazy Matki Bożej, ukazującej - na podobieństwo Jezusa - swe Serce. Na „cudownym medaliku”, rozpowszechnianym po objawieniach, jakie w 1830 r. miała św. Katarzyna Laboure, pod monogramem „M” widnieją dwa serca: Jezusa i Maryi. Także założone w Paryżu w 1836 r. Bractwo Matki Bożej Zwycięskiej szerzyło cześć Serca Maryi. W XIX wieku powstały liczne zgromadzenia zakonne pod wezwaniem Serca Maryi lub Serc Jezusa i Maryi.
Do zaistnienia kultu i nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi najbardziej przyczyniły się objawienia, jakie miały miejsce w 1917 r. w Portugalii. Kiedy 13 maja troje dzieci: Łucja (lat 10), jej brat cioteczny Franciszek (lat 9) i jego siostra Hiacynta (lat 8) pasły niedaleko od Fatimy owce, ujrzały w południe silny błysk jakby potężnej błyskawicy, który powtórzył się dwa razy. Zaniepokojone dzieci zaczęły zbierać się do domu, gdy ujrzały na dębie postać Matki Bożej i usłyszały Jej głos: „Nie bójcie się, przychodzę z nieba. Czy jesteście gotowe na cierpienia i pokutę, aby sprawiedliwości Bożej zadośćuczynić za grzechy, jakie Jego majestat obrażają? Czy jesteście gotowe nieść pociechę memu Niepokalanemu Sercu?”.
Matka Boża poleciła dzieciom, aby przychodziły na to miejsce 13. dnia każdego miesiąca. W trzecim objawieniu, 13 lipca, prosiła, aby w każdą pierwszą sobotę miesiąca była przyjmowana Komunia św. wynagradzająca. Podczas tych objawień Matka Boża wielokrotnie sama nazwała swe serce „niepokalanym”.
W piątym objawieniu, 13 września, poleciła dzieciom, aby często odmawiały Różaniec w intencji zakończenia wojny. Ostatnie zjawienie się Matki Bożej - 13 października oglądało ok. 70 tys. ludzi. Od samego rana padał deszcz. Nagle rozsunęły się chmury i ukazało się słońce. Z tłumu dały się słyszeć okrzyki przerażenia: bowiem słońce zaczęło zataczać koła po niebie i rzucać strumienie barwnych promieni...
Objawienia fatimskie stawały się coraz bardziej sławne i wywoływały coraz żywsze zainteresowanie, m.in. ze względu na zapowiedziane w nich wydarzenia, a zwłaszcza na tzw. tajemnicę, która została przekazana wyłącznie do wiadomości papieża. Dziś znamy jej treść. Matka Boża zapowiadała nadejście jeszcze straszliwszych wojen niż ta, która się kończyła. Zapowiadała nowe prześladowanie Kościoła, zamach na papieża, rewolucję w Rosji. Prosiła, aby Jej Niepokalanemu Sercu poświęcić cały świat, a zwłaszcza Rosję.
Krwawa bolszewicka rewolucja wybuchła, kiedy jeszcze trwały objawienia. Jej ofiarą stał się również Kościół w Meksyku (1925 r.) oraz w Hiszpanii (1936 r.). A mimo to ostatnie z fatimskich poleceń Maryi nie zostało szybko spełnione. Dopiero kiedy wybuchła II wojna światowa, przypomniano sobie „tajemnicę fatimską” i 13 października 1942 r., w 15-lecie objawień, papież Pius XII drogą radiową ogłosił całemu światu, że poświęcił rodzaj ludzki Niepokalanemu Sercu Maryi.
Pius XII polecił, aby aktu poświęcenia dokonały poszczególne kraje. Pierwsza, z udziałem prezydenta państwa, uczyniła to Portugalia. 4 maja 1944 r. papież ustanowił dzień 22 sierpnia świętem Niepokalanego Serca Maryi. W Polsce zawierzenia naszego narodu Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał dopiero po zakończeniu wojny - 8 września 1946 r.
- Prymas Polski kard. August Hlond w obecności całego Episkopatu i około miliona pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Do tego zawierzenia nawiązał kard. Stefan Wyszyński, kiedy w latach 1956, 1966 i 1971 oddawał naród polski w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w ojczyźnie i na całym świecie. W następnych latach akty te były ponawiane. Kościół w Polsce zawierzał także Maryi Jan Paweł II za każdym swym pobytem na Jasnej Górze.
Niby życzeniu Matki Bożej stało się zadość, ale trudno w akcie papieża Piusa XII dopatrzyć się wyraźnego zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Rosji. Niebawem też czerwony smok rozciągnął panowanie nad wieloma krajami, a na jego krwiożerczą służbę oddało się wielu intelektualistów całego świata. Wydawało się, że wkrótce rzuci do swych stóp całą ludzkość.
Wobec wciąż szalejącego bezbożnictwa wielu biskupów postulowało dokładne spełnienie prośby Fatimskiej Pani. W latach 1950-55 figura Matki Bożej Fatimskiej pielgrzymowała po wielu krajach. Wprawdzie na zakończenie Soboru Watykańskiego II (1964 r.) Paweł VI ogłosił Matkę Jezusa Matką Kościoła i posłał do Fatimy złotą różę, nie doszło jednak do postulowanego zawierzenia świata i Rosji Jej Niepokalanemu Sercu.
Dopiero wydarzenia z 13 maja 1981 r. - zamach na Papieża na Placu św. Piotra - przypomniały fatimską przepowiednię. Ojciec Święty Jan Paweł II spełnia wreszcie prośbę Matki Najświętszej i 7 czerwca 1981 r. zawierza ponownie całą ludzką rodzinę i Rosję Jej Niepokalanemu Sercu. Na owoce tego zawierzenia nie trzeba było długo czekać. Jesteśmy zobowiązani dawać świadectwo faktom, które dokonały się na naszych oczach.
Reforma liturgii w 1969 r. przeniosła święto Niepokalanego Serca Maryi na pierwszą sobotę po uroczystości Serca Pana Jezusa. W tym roku przypadnie ono 19 czerwca. Odprawiane zaś we wszystkie pierwsze soboty miesiąca nabożeństwa wynagradzające przypominają nam obowiązek podejmowania pokuty i zadośćuczynienia za grzechy współczesnego nam świata i za nasze grzechy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do dyplomatów: w tych czasach chcę wskazać na rodzinę, nadzieję, pokój

2024-06-08 12:50

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Rodzina, nadzieja, pokój - na te trzy elementy wskazywał dziś Papież, przyjmując listy uwierzytelniające nowych ambasadorów Etiopii, Zambii, Tanzanii, Burundi, Kataru i Mauretanii przy Stolicy Apostolskiej. W obliczu licznych tragedii trawiących obecnie wiele miejsc na świecie, Franciszek docenił pracę dyplomatów polegającą na, jak to sam określił, budowaniu mostów.

Mówiąc o rodzinie, Ojciec Święty podkreślał, iż relacje w niej występujące mogą oraz powinny charakteryzować też całą ludzkość. Stąd jeszcze bardziej potrzebna okazuje się posługa osób dążących do zacieśnienia kontaktów między różnymi ludami czy państwami.

CZYTAJ DALEJ

Była kobietą słuchającą

2024-06-08 11:31

Archiwum UPJPII

    Siedmioro laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej, przebiegającego w tym roku pod hasłem „Jadwiga- Król”, otrzymało indeksy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

    Organizowane corocznie wydarzenie – Zjazd Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej – w tym roku ma charakter szczególny. W Krakowie trwają bowiem obchody 650-lecia urodzin świętej królowej Jadwigi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję