Reklama

Niedziela Małopolska

Jesteśmy jak rodzina

Nie mogłem spodziewać się większego daru dla liturgii, Bożej chwały i radości naszych parafian oraz gości niż praca tej wspólnoty – stwierdza ks. Grzegorz Kotala.

Niedziela małopolska 8/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Kraków

Archiwum zespołu

Anonymus obchodził jubileusz 30 lat istnienia

Anonymus obchodził jubileusz 30 lat istnienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marek Szwarnóg wspomina: – W Krakowie w 1993 r. założyliśmy kameralny zespół wokalny prezentujący muzykę renesansu oraz utwory średniowiecza i baroku. Zazwyczaj do koncertowania wystarcza ok. 12 artystów, samodzielnych i sprawnie czytających wielogłosowe partytury, i tylu mniej więcej stanowi aktualny skład, choć w ciągu 30 lat działalności przez zespół przewinęło się prawie 60 osób, i zapoznanie ich z tą bogatą spuścizną muzyczną jest dla nas powodem do dumy.

Małgorzata Flis, alt, graficzka i ilustratorka opowiada: – Kiedy nabraliśmy wprawy w śpiewaniu polifonii, ćwiczyliśmy madrygały, które najlepiej wykonać w kilka zaprzyjaźnionych osób. Kolega redagujący pierwszy plakat (30 lat temu) czekał, aż wybierzemy nazwę i nie doczekawszy się, wpisał przekornie „Anonymus”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Członkowie

– W zespole znalazłem się szczęśliwie dzięki zaproszeniu znajomej. Jako amator uważam, że śpiewanie muzyki renesansowej bardzo rozwija mój słuch muzyczny, ćwiczy umiejętność czytania nut a vista, uczy wzajemnego słuchania się w harmonii – mówi Paweł Łabuzek, tenor i dodaje: – Ponadto otwiera na piękno nieosiągalne przy śpiewaniu wielogłosowej muzyki współczesnych twórców.

Małgorzata Flis wspomina: – Na koncercie sławnego angielskiego zespołu Tallis Scholars w średniowiecznym kościele Świętego Krzyża zachwyciliśmy się architekturą świątyni. Proboszczem akurat został ks. Jan Abrahamowicz, który szukał chóru. Niedługo trwało i usiedliśmy wspólnie przy stole w najstarszym budynku mieszkalnym w Polsce, czyli w domu parafialnym Świętego Krzyża. Od razu zostaliśmy poproszeni o śpiew na Mszy św. odpustowej, odprawianej przez kard. Franciszka Macharskiego, który słuchał uważnie, bo jak wiemy, kochał muzykę dawną. A ks. Abrahamowiczowi będziemy zawsze wdzięczni za przyjaźń, opiekę i wspaniałe kazania, których słuchaliśmy z chóru.

Obecnie zespołem opiekuje się ks. Grzegorz Kotala, który wspomina: – Jako rozpoczynający posługę proboszcz nie mogłem spodziewać się większego daru dla liturgii, Bożej chwały i radości naszych parafian oraz gości niż praca tej wspólnoty. Pomoc zespołu Anonymus od samego początku okresu Wielkiego Postu, gdy wraz z metropolitą krakowskim w czwartek 15 lutego przeżywaliśmy liturgię stacyjną, poprzez wiele zachowanych w atmosferze zamyślenia i pokutnego tonu dzieł w repertuarze aż do wytężonej posługi w czasie Wielkiego Tygodnia, będzie cennym wkładem w doświadczenia duchowe, których potrzebujemy dziś, jak nigdy wcześniej.

Reklama

W początkowym okresie zespół prowadziła dyrygentka Marta Stós. Obecnie kieruje nim Marek, śpiewający również basem. Szczególne znaczenie miała dla artystów współpraca z prof. Marcinem Szelestem, wieloletnim organistą kościoła Świętego Krzyża i kierownikiem katedry Muzyki Dawnej na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz lutnistą i paleografem muzycznym Henrykiem Kasperczakiem, wykładowcą na uczelni w Poznaniu.

– Poznałem zespół Anonymus przy okazji wykonywania śpiewu gregoriańskiego na Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim. Wtedy od dawna marzyłem, by znaleźć chór, w którym mógłbym zaśpiewać utwory pokroju słynnego Magnificat Mikołaja Zieleńskiego. Gdy tylko usłyszałem jeden z jego utworów na pierwszej próbie, od razu wiedziałem, że wręcz zamieszkam w tym chórze, choćbym miał „spać na wycieraczce” – zwierza się Piotr Ciach, tenor, student prawa i historii UJ oraz studium organistowskiego i kontynuuje: – W zespole spełniam jedno ze swoich największych marzeń. Rozwijam się muzycznie, poznaję przy tym ciekawych ludzi, historię muzyki sakralnej i dawnej liturgii, działam w przekonaniu, że robię coś szalenie pięknego i ciekawego zarazem, a wszystko to razem daje mi bardzo miłe uczucie spełnienia.

Kaja Szwarnóg, alt, nauczycielka harmonii i kompozytorka czuwa nad harmonią i interpretacją. O stronę muzykologiczną dba Joanna Konik, sopran, pianistka i muzykolog. Wielu członków zespołu skończyło kursy śpiewu gregoriańskiego, choć zawody mają różne: fizyk, lekarz, prawnik, anglista, italianistka, grafik i malarz...

Reklama

Repertuar

Anonymus uczestniczy często w liturgii łacińskiej w klasycznym rycie rzymskim, odprawianej obecnie w kościele barokowym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Mikołaja Kopernika. Marek, kierownik zespołu podkreśla: – W repertuarze zespołu mamy już kilkaset utworów muzyki kościelnej, polskiego i europejskiego renesansu i baroku. Są dwa główne kryteria wyboru: utwór musi być piękny i na daną okazję. Potem dobieramy skład, zapraszając jeśli trzeba zaprzyjaźnionych śpiewaków zawodowych. Do najchętniej wykonywanych kompozytorów należą Cristobal de Morales, Tomas Luis de Victoria, Thomas Tallis, William Byrd, Heinrich Isaac, a z Polaków Wacław z Szamotuł i Mikołaj Zieleński.

Małgorzata reasumuje: – Pozakładaliśmy rodziny, lecz przychodzące na świat dzieci tylko na krótko wyłączały raz tę, raz inną osobę z regularnych prób. Jesteśmy bardzo rodzinnym zespołem. To ogromnie pomaga w śpiewaniu: poczucie wspólnoty i zaufanie do siebie nawzajem.

Na gościnnych występach

Anonymus koncertował i brał udział z sukcesami w konkursach, m.in. w: Myślenicach, w Starym Sączu, na zamku w Janowcu, w Kazimierzu nad Wisłą, na Zamku Królewskim w Niepołomicach oraz w Salonie Poezji Anny Dymnej. Uczestniczył w cyklu koncertów u św. Marcina organizowanych przez Polskie Towarzystwo Bachowskie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Krakowie, Koncertów Albertyńskich, a także w Tynieckich Recitalach Organowych, w Klasztorze Ojców Bernardynów w Leżajsku.

Najbliższe plany zespołu to uczestnictwo w ciemnej Jutrzni w Wielką Środę w kościele Ojców Jezuitów (przy ul. Kopernika) oraz śpiew w Wielki Piątek podczas nabożeństwa w kościele Świętego Krzyża o godz. 18. Małgorzata zaprasza: – Gdyby ktoś chciał do nas dołączyć, spotykamy się we wtorki i piątki o godz. 20 w sali przy domu parafialnym Świętego Krzyża, wejście od strony Plant. Zapraszamy osoby z doświadczeniem chóralnym, dobrze czujące się w polifonii i znające nuty, i co najważniejsze, lubiące muzykę dawną.

Zespół nagrał płytę z kolędami oraz zarejestrował nagrania video, które są dostępne na kanale YouTube „Czysta kultura”. Ich aktualne występy można śledzić na stronie: www.facebook.com/profile.php? id=100063654021995, a posłuchać na YouTube: www.youtube.com/watch? v=gUuNdn_jyDA; www.youtube.com/watch? v=HcsWZFNKSbo.

2024-02-20 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Najdłuższy most w Małopolsce będzie nosił imię kard. Franciszka Macharskiego

[ TEMATY ]

Kraków

T. Warczak

Najdłuższy most w Małopolsce, który powstał na trasie S7 w Krakowie będzie nosił imię kard. Franciszka Macharskiego. Krakowscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie 30 sierpnia wieczorem, podczas sesji Rady Miasta Krakowa.

Nadanie nowemu mostowi imienia kard. Franciszka Macharskiego to inicjatywa krakowskiego fotoreportera Marka Lasyka, któremu dotychczas udało się zebrać ponad 1600 podpisów pod petycją do Rady Miasta. 19 września 2016 r. pomysłodawca złożył do krakowskiego magistratu formalne pismo w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Bulla o Roku Świętym 2025

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Papież: edukujmy młodych do stawiania czoła wyzwaniom i wzrostu solidarności

2024-05-10 16:37

[ TEMATY ]

młodzi

edukacja

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Edukować młodych tak, aby mogli stawiać czoła wyzwaniom - takie wezwanie skierował dziś Ojciec Święty do odwiedzających go pracowników Merrimack College z Massachusetts w USA. Papież podkreślił konieczność wspierania tych, którym się przekazuje wiedzę, w integrowaniu trzech „języków”: umysłu, serca, ręki, tzn. w budowaniu swojego życia w pełnej zgodności między wspomnianymi trzema wymiarami. Tego bardzo potrzeba pośród trudnych sytuacji współczesnego świata.

Wszystko to, jak zaznaczył Franciszek, ma prowadzić do następnego celu w życiu młodych: wzrostu solidarności, ubogacenia się miłością. Ojciec Święty również tutaj nawiązał do obecnych okoliczności.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję