Reklama

Niedziela w Warszawie

Nasza wspólna droga

Posługiwanie we wspólnocie małżeństw Équipes Notre-Dame opiera się na kolegialności i odpowiedzialności. Praktyka synodalności daje możliwość wykorzystania wszystkich talentów, którymi Bóg obdarzył powołanych do służby dla tej cząstki Kościoła i do podejmowania najlepszych decyzji.

Niedziela warszawska 19/2022, str. V

[ TEMATY ]

Equipes Notre Dame

Archiwum REN-D

Helena i Paweł Kukołowiczowie z Ruchu Équipes Notre-Dame

Helena i Paweł Kukołowiczowie z Ruchu Équipes Notre-Dame

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na synod powszechny ogłoszony przez papieża Franciszka można spojrzeć na wiele różnych sposobów. Obecność pedagogii synodalnej w ruchu duchowości małżeńskiej Équipes Notre-Dame chcemy przedstawić odwołując się do słów Ojca Świętego wygłoszonych podczas Mszy św. inaugurującej XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Papież powiedział m.in. tak: „Także i my, rozpoczynający tę drogę, jesteśmy wezwani, by stać się ekspertami w sztuce spotkania. Nie w organizowaniu wydarzeń, czy rozważań teoretycznych nad problemami, ale przede wszystkim w poświęcaniu czasu na spotkanie z Panem i promowaniu spotkań między sobą”.

Zatem w centrum drogi synodalnej jest spotkanie między sobą i spotkanie z Panem. Celem każdego takiego spotkania powinno być odkrycie tego, co w tej chwili Bóg mówi do nas, jaką wskazuje nam drogę, abyśmy pokonali kolejny odcinek drogi ku świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zasiądźmy razem

Ruch gromadzi małżeństwa, które pragną dążyć do świętości, korzystając z łaski sakramentu małżeństwa. To nasza wspólna droga. Idziemy razem i Ruch proponuje konkretną pomoc w realizowaniu tego celu. Regularna modlitwa osobista, małżeńska, medytacja Słowa Bożego i rekolekcje zbliżają nas do Boga. Duchowość małżeńska to codzienne życie zgodne z Ewangelią. Do tego potrzeba modlitwy, wzajemnego słuchania. Regularna praktyka „zasiądźmy razem”, czyli dialog pod okiem Pana, jest narzędziem które proponuje Ruch. Rozpoczynać go powinna modlitwa, w której serca małżonków otwierają się na działanie Ducha Świętego, skłania do otwartości i szczerości. Zaskakujące jest, że wiele małżeństw na początku drogi w Équipes Notre-Dame, słysząc o zasiadaniu mówi: My ze sobą ciągle rozmawiamy. Gdy jednak podejmą trud zasiadania odkrywają, że zasiadanie to coś innego: łaska? metoda? Zapewne wszystko razem.

Pisząc o zasiadani,u chcielibyśmy zwrócić uwagę na jeden aspekt niezwykle ważny, do odkrycia którego małżonkowie często dochodzą latami. Zwykle na początku, zasiadanie, jest wykorzystywane do załatwienia swoich spraw, wylania żalów, wyrażenia złych emocji, próby zmiany małżonka na takiego jakim chcielibyśmy go mieć. Tymczasem zasiadanie jest wspólnym spotkaniem Pana i wsłuchaniem się w Jego ożywiający głos.

Reklama

Gdy dojrzewamy, dostrzegamy, że zasiadanie jest wyrazem naszej troski o drugą osobę, jest delikatnym, pełnym empatii wskazywaniem na drogi jakimi powinniśmy iść, aby spotkać Boga. Tę myśl pięknie wyrażają słowa błogosławionej Maria Qudrocchi skierowane do jej męża Alojzego: „Bądź stale czujny, nie wpadaj w duchową drzemkę, bo staniesz się letni, a potem zabraknie ci odwagi i ulegniesz wielu innym słabościom. Będą one jak małe kamyczki budować mur między tobą a mną, co gorsza – między tobą a Bogiem”. Tak, zasiadanie jest najbardziej podstawową formą synodalności realizowaną w małżeństwie.

Kapłan doradca

W Ruchu Équipes Notre-Dame rys synodalności przejawia się w sposób szczególny w roli kapłanów towarzyszących poszczególnym ekipom, czyli wspólnocie od 4 do 7 małżeństw, spotykających się raz w miesiącu.

Ksiądz w ekipie nie jest liderem, moderatorem, jest doradcą duchowym, tym który z tytułu sakramentu kapłaństwa wskazuje drogi, bez narzucania ich małżeństwom. Słowo „doradca” niesie za sobą treść, która ma silny związek z dobrze pojętą synodalnością.

Tak o roli kapłana doradcy duchowego mówi dokument „Kapłan doradca duchowy i towarzyszenie duchowe w Équipes Notre-Dame: „Kapłani wnoszą w życie ekipy bezcenną łaskę płynącą z sakramentu kapłaństwa, nie pełnią funkcji kierowniczych. Z tej racji są nazywani doradcami duchowymi. Kapłan doradca duchowy jest wybierany przez członków ekipy spośród kapłanów prawnie pełniących posługę kapłaństwa zgodnie z Kanonem 324 Kodeksu Prawa Kanonicznego”.

Reklama

Taka rola kapłana w ekipie niesie za sobą wielką wartość dla obydwu stron. Tak wyraził to ks. Henri Caffarel, założyciel Ruchu Équipes Notre-Dame: „Poprosiliście waszych kapłanów, aby pochylili się nad tajemnicą chrześcijańskiego małżeństwa. Pozwólcie mi również was (was, którzy poprosiliście mnie osobiście, żebym zrozumiał wielkość małżeństwa) poprosić o podjęcie refleksji nad wielkością kapłańskiego powołania. Nie zrozumcie mnie źle, nie gonię za ludzką sympatią, ale za dogłębnym zrozumieniem tajemniczej mocy naszego sakramentu”.

Czyż te słowa nie stają z całą mocą w opozycji do tego co nazywamy klerykalizmem, przeciwieństwem synodalności? Czyż tak określona rola kapłana, jeżeli tylko on zaakceptuje siebie w tej roli, nie daje wielkiej szansy na spotkanie Pana we wzajemnym dialogu?

Rekolekcje „5+”

Zasiadanie, od którego rozpoczęliśmy nasze dzielenie się na temat synodalności w Équipes Notre-Dame znajduje swoje szczególne miejsce również w ekipie. Po około pięciu latach uczestniczenia w Ruchu każda ekipa powinna odbyć rekolekcje, które nazywamy „5+”.

Istotą tych weekendowych rekolekcji jest odnowienie życia duchowego ekipy, spojrzenie na drogę jaką przebyła i umocnienie w charyzmacie Ruchu.

Ważnym wydarzeniem w czasie tych rekolekcji jest zasiadanie w ekipie, które ma podobny charakter do zasiadania w małżeństwie. Oczywiście modlitwa jest obecna na całych rekolekcjach. Czas zasiadania dodatkowo jest wspierany modlitwą grupy osób przed Najświętszym Sakramentem. Ekipa dzieli się w duchu miłości tym co jest dobre, co umacnia. To okazja do wypowiedzenia ukrytych urazów, słabości, oczekiwań, które wcześniej nie zostały odkryte. Zwykle te rekolekcje przynoszą dobre owoce. To spotkanie między sobą w obecności Pana owocuje nowymi siłami do podążania drogami świętości we wspólnocie, którą małżeństwa stworzyły w pełnej wolności.

Okiem odpowiedzialnych

Chcielibyśmy zakończyć nasze rozważania na temat synodalności w Équipes Notre-Dame, patrząc na to zagadnienie z perspektywy odpowiedzialnych. Decyzje odnośnie całego Super-Regionu są podejmowane w ekipie Super-Regionu, czyli w grupie 6 małżeństw i księdza doradcy duchowego.

Reklama

Ustalamy program spotkania i tematy, które będziemy rozważali. Wszyscy uczestnicy spotkania, najczęściej po ustaleniach dokonanych w małżeństwie, wyrażają swoje zdanie na dany temat. Podejmowanie decyzji przez odpowiedzialnych zasadniczo odbywa się na zasadzie konsensusu. Nigdy nie podejmujemy decyzji na zasadzie głosowania. Jednakże czasami, gdy podejmowane są trudne sprawy, prowadzi to do nadmiernego wzrostu temperatury dyskusji. Wtedy, jeżeli tylko znajdujemy się w miejscu, w którym jest Najświętszy Sakrament, pada propozycja adoracji Pana Jezusa w tabernakulum.

Nasze doświadczenie jest takie, że zawsze po modlitwie udaje się dojść do porozumienia. Pan działa!

2022-05-02 11:15

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budujmy przestrzeń rodzinną

Niedziela warszawska 21/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Equipes Notre Dame

Archiwum REN-D

Dzielenie się życiem podczas spotkania warszawskiej Equipes Notre-Dame

Dzielenie się życiem podczas spotkania warszawskiej Equipes Notre-Dame

Kultura prorodzinna może i powinna być przedmiotem troski państwa, ale przed wszystkim powinna mieć swoje miejsce w naszych rodzinach – piszą dla Niedzieli Helena i Paweł Kukołowiczowie, rodzice czwórki dzieci i dziadkowie 10 wnuków.

Maj to miesiąc, w którym matki są w centrum naszej uwagi. Oddajemy cześć Matce Pana Jezusa, a w naszej Ojczyźnie obchodzimy także Dzień Matki. Gdy myślimy o naszych mamach, nie ma w nas żadnych wątpliwości, co do ich roli w naszym życiu. Najważniejszym darem, jaki od nich otrzymaliśmy, jest dar życia, przyniesionego na ten świat w trudzie. Najpierw 9 miesięcy, gdy ich łono było naszym całym światem, a potem trudem wychowania. Dzisiaj dobrze wiemy, że niełatwym, bo sami, jako rodzice, mamy za sobą lata radości, ale i niepokojów. Nie mamy jednak żadnej wątpliwości, że warto było. Możemy powiedzieć więcej – z ludzkich darów tego świata ten właśnie, obdarowanie dziećmi a dzisiaj wnukami jest największy. Bogu niech będą dzięki!

CZYTAJ DALEJ

Dary Świętego Ducha

Niedziela rzeszowska 22/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pięćdziesiątnica

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

U roczystość nazywano Zielonymi Świątkami, bowiem przystrajano domostwa i ich obejścia zielonymi gałęziami, np. brzozowymi bądź wierzbowymi, co miało gwarantować urodzaj i chronić przed złymi duchami. Dodatkowo silny zapach tataraku chronił zagrody przed owadami.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

[ TEMATY ]

Skaldowie

Kard. Grzegorz Ryś

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Jacka Zielińskiego ze Skaldów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Wyróżnienie z rąk Andrzeja Dudy odebrał syn muzyka Bogumił Zieliński podczas uroczystości pogrzebowych w poniedziałek w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję