Reklama

Porady

Woda utleniona – nietypowo, a skutecznie

Niedziela Ogólnopolska 8/2018, str. 48

[ TEMATY ]

porady

Robert Przybysz/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecny w każdym domu najlepszy środek na odkażanie ran. Przydatna przy dezynfekcji oraz do płukania gardła w czasie choroby. Jednak mało kto z nas wie, że woda utleniona jest w stanie zatrzymać rozwój bakterii, które namnażają się w naszym organizmie, a co za tym idzie – zatrzymać rozwój choroby we wczesnym stadium. Im wcześniej zaczniesz reagować, tym lepiej!

A dzieje się to tak...

Ucho środkowe jest miejscem, gdzie rozpoczyna się infekcja. Właśnie w tej części czaszki namnażają się bakterie, które dają początek rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych. Woda utleniona zaaplikowana w odpowiedni sposób już od pierwszych chwil, gdy czujesz się nieswojo, może sprawić, że na drugi dzień obudzisz się bez choroby, która po nocy w normalnych warunkach mogłaby się rozwinąć. Dzieje się tak z powodu jej właściwości bakteriobójczych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak to działa?

Jeśli poczujesz, że „coś Cię bierze”, połóż się na jednym boku i wkrop do ucha 2 krople 3% wody utlenionej. Odczekaj kilka minut i jeśli wszystko jest w porządku (nie odczuwasz bólu ani innych niepokojących objawów), zakrop jeszcze 5-6 kropli. Poczekaj w pozycji leżącej ok. 10-15 min, a następnie przekręć się na drugi bok, aby wodę wylać z ucha. Powtórz tę czynność na drugim uchu. Możesz odczuwać lekki dyskomfort, który wiąże się z „bzyczeniem” w uchu. Dlatego jeśli stosujesz tę metodę na swoim dziecku, wytłumacz mu, co może się za chwilę wydarzyć, aby było spokojne. Jeśli uchwycisz właściwy moment – początek stanu zapalnego – ta naturalna metoda powinna pomóc i infekcja zostanie zatrzymana.

Jeśli przegapimy pierwszy moment i infekcja rozprzestrzeni się w kierunku gardła, warto wykonać roztwór, aby go płukać. Do 1 szklanki wody wlej 2 łyżeczki wody utlenionej oraz 4-7 kropli płynu Lugola. Tym roztworem płucz gardło 3-4 razy dziennie. Dzięki temu wstrzymasz rozwój bakterii, a wraz z tym infekcję w migdałkach.

Jeśli Twoja infekcja jest w stadium zaawansowania lub masz od dłuższego czasu problemy z zatokami, również woda utleniona może wyeliminować ten problem. 5 ml soli fizjologicznej z apteki wlej do filiżanki i dolej 2-3 krople 3% wody utlenionej. W tym przypadku będziesz potrzebować zakraplacza do nosa (do nabycia w aptece). Połóż się tak, aby Twoja głowa była odchylona w dół (czołem do tyłu). Nabierz do zakraplacza zrobiony roztwór i zakrop jego całą zawartość po pół do dwóch dziurek. Płyn przejdzie do zatok. Możesz mieć uczucie dużego dyskomfortu, który charakteryzuje się mocnym pieczeniem za oczami oraz na czubku głowy. Ten ból jest dobrym objawem. Wytrzymaj tyle, ile możesz. Podnieś się do pozycji poziomej i wydmuchaj nos. Jeśli pojawi się kolorowa wydzielina – śluz jest zanieczyszczony, w tej sytuacji należy powtórzyć zabieg 3 razy w ciągu dnia. Często osoby, które miały problem z przewlekłymi stanami zapalnymi zatok przez wiele lat – pozbywają się tej choroby.

Reklama

Zabiegi należy wykonywać na własną odpowiedzialność, z dużą ostrożnością. Jeśli miałeś w swoim życiu problemy z uszami, pękniętą błonę bębenkową czy inne dolegliwości, bądź rozważny. Nie każdy organizm reaguje tak samo. Pamiętaj, aby woda utleniona była świeżo otwarta – tylko wtedy działa właściwie.

Z własnej obserwacji mogę powiedzieć, że zakrapianie uszu stawia na nogi nie tylko mnie, ale również moich pacjentów i bliskich.

Karolina Szostkiewicz
Dietetyk kliniczny. Zajmuje się leczeniem żywieniowym chorób zależnych od diety. Propaguje zasadę: „Poznaj zdrowie z jedzenia – odżywiaj się świadomie”. Organizatorka warsztatów promujących zdrowy styl życia – dla dzieci oraz dorosłych. Na co dzień poszukuje prostych i praktycznych rozwiązań na zdrowe smaki do zastosowania w każdej kuchni.

2018-02-21 10:32

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Właśnie dziś

Niedziela Ogólnopolska 37/2014, str. 44

[ TEMATY ]

mężczyzna

porady

K.N.

Zachowuj się, jak na prawdziwego mężczyznę przystało!”. Ile razy słyszałeś te słowa w swoim życiu? Ile razy motywowałeś samego siebie w podobny sposób? Twoje serce pragnie dążyć do pełni męskości. To jedno z najgłębiej ukrytych pragnień w naszej duszy! Szukasz więc wokół wzorców, z których mógłbyś czerpać. Jeśli Twój własny ojciec nie był dla ciebie wzorcem męskości, stworzysz jakiś inny wzorzec, do którego potem będziesz dążył. A jakie wzorce, takie życie. Jaki obraz męskości nosisz w swoim sercu? Jeśli chcesz wyruszyć w tę podróż, przygotuj swe serce na konfrontację. Jeśli chcesz odkryć istotę męskości, przygotuj się na to, że będziesz musiał połamać niektóre schematy. Łamanie schematów boli. Ale wolność zawsze kosztuje. Lecz warta jest tego, by ponieść za nią wysoką cenę.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję